ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Přejímka nebyla jednoduchá

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 14.09.2000
e-mail: kurka@shooting.cz

V Sydney dnes panovalo po celý den pěkné a slunečné počasí. Zimní bundu, kterou jsem měl během přejímek zbraní na sobě, jsem brzy svlékl. Přes den bylo až zbytečné horko. Teplo je znát i nyní, kdy je to venku v devět večer stále na kraťasy s trikem.

Ani ne kvůli horku, protože na 10m střelnici je stále stejně-spíš chladněji, ale podle plánu měli dnes Lucka a Martin volný den. Tedy ne tak úplně, protože je čekala přejímka. Ačkoliv přejímky zbraní začínají oficiálně až 15. září, organizátoři vyhlásili přejímku pro první dvě disciplíny (VzPi -Muži a VzPu Ženy) již o den dříve.

Pro střelce je to mnohdy zdlouhavá a nepříliš populární procedura. "Kontrolóři" to i zde brali velmi poctivě. Nebyli však nepříjemně důležití, a tak se vše odehrávalo v klidu. Máš všechno v pořádku, dobře. Nemáš něco tak jak má být, dej tu věc do pořádku a přijď znova. U Lucky proběhlo vše O.K. Měl jsem trochu strach, zda jsou švy na kabátě tam, kde být mohou, ale vše dopadlo dobře, a Lucka prošla bez ztráty kytičky. Některé závodnice v Pu musely kabáty upravovat právě proto, že švy na levém boku vypadaly tak, že mohli působit jako lehčí pomoc při opírání levého lokte do boku při poloze stoje. Někteří zase měli kabát o jednu až dvě desetiny silnější, než dovolují pravidla, tak venku roztloukali kabát v místě měření na požadovanou tloušťku kamenem. I mě se stala na OH v Seoulu podobná věc, kdy kabát "ztloustl" vlivem větší vlhkosti. Vlad.Šaňák se tenkrát řádně zapotil, než mi ho roztloukl kladivem na sílu 2,5mm.

Martin šel na přejímku suveréně s tím, že lehce projde. Pistoláři nemají tolik "krámů" jako puškaři. Ale ouha. Pažba, která se musela v Plzni před OH sundat a znovu nasadit kvůli výměně spouště, neprošla krabicí. Krabice je zařízení, do kterého se pistole položí a musí se nechat zavřít zasunovacím výkem. Krabice je vysoká 5cm. Zprvu jsme šli měřit, zda je výška krabice opravdu podle pravidel 5cm. Zejména potom, co neprošlo ještě dalších x lidí, vč. vznikajícího čínského střelce Xu. Krabice měla bohužel odpovídající rozměr, tak nezbývalo, než zkoušet několikrát nastavit pažbu jinak. Ani pak se nepodařilo přejímkou projít, tak jsme s Martinovo pistolí skončili nakonec v dílně. Tam Martin předvedl, že umí i něco jiného, než střílet a obratně pažbu zbrousil zapůjčenou rašplí a pilníkem. Když už byl téměř u konce, obsluha v dílně nám podala vybrační brusku. Alespoň pažbu přeleštil, a ta bez problémů prošla.

Další naši se rozdělili na trénující a odpočívající. Radim si byl zkontrolovat, zda mu došli všechny zbraně a při té příležitosti si prubnul vzduchovku. Venca byl s Mírou Janušem ve vesnici, kde prozkoumávali další možnosti, jak se zabavit. Oba se byli večer lehce proběhnout a Venca byl dopoledne ještě na masáži. David a Jirka, trapaři, opět trénovali a libovali si, jak se počasí lepší. Petr Málesk s Broňou zůstali také ve vsi, kde navštívili posilovnu.

Na střelnici se nám dnes také podařilo setkat se se členy podpůrné skupiny. Museli jsme za nimi vyjít ze střelnice, protože je bez akreditace nikam nechtěli organizátoři vpustit. Pokecali jsme o tom, jak kdo bydlí, jak to mají daleko na střelnici (asi blíž, než my ze vsi), apod. trenéři se pídili po tom, jak to jde jejich svěřencům a dávali pokyny k tréninkům. Asi po hodině jsme se museli rozloučit, protože dnes byla také technická porada.

Na ní se sešlo velmi mnoho trenérů. Tribuna na finále se alespoň ze čtvrtiny zaplnila. Na TP nebylo nic mimořádného. Zejména upozorňovali na zákaz reklam na oděvech a zbraních. Dále na velmi přísně omezený pohyb se zbraněma - jen střelnice-úschovna-střelnice. V Austrálii jsou zákony o ručních zbraních tak přísné, že kdyby to bylo u nás... Dále padaly různé otázky...jako třeba od francouzkého trenéra Buryho - co se stane, když střelec omylem zasáhne při střelbě ptáka(je jich po střelnici poměrně dost a jsou "oprsklí"). pochopitelně se mu dostalo odpovědi, že za to si ručí každý střelec sám.

Po TP byl na autobus do vsi opět nával. Autobus jeden, lidí bylo na tři. Měl jsem tentokrát štěstí. Stál jsem ve frontě skoro až vzadu a autobus zastavil právě přede mnou.

Zítra jedeme s Luckou a Martinem již na oficiální tréninky před závodem. Tyto tréninky jsou již na vylosovaných stavech. I trapaři jedou na oficiální trénink. Skeetaři a ostatní jedou na střelnici zkontrolovat zbraně.

Ze Sydney Petr Kůrka

Spolupracujeme