ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

První střelecké medaile rozdány

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 16.09.2000
e-mail: kurka@shooting.cz

První střelecké medaile rozdány ... a naši zatím na stupních vítězů chybí.

Jako první nastoupila do ostrých bojů Lucka Valová. Začátek soutěže v 9 hodin a k tomu prozatímní zkušenosti s dopravou na střelnici, nás přinutili vstát v šest hodin ráno. Lucka pojala snídani v jednodušším, domáckém stylu - čaj, šáteček a kousek makovce s sebou. Na střelnici jsme odjížděli ve čtvrt na osm. I když se hala zaplnila téměř do posledního místa, a i když novinářů a fotografů běhalo za střelcema mnoho, Lucku to z míry nevyvedlo. Před závodem byla klidná a soustředěná. Maskot (dárek od spolužáků), usazený na židli za Luckou, také fandil. V nástřelu se Lucka snažila nepodcenit žádnou maličkost. Asi po dvaadvaceti ranách zmáčkla Lucka tlačítko, po kterém se objeví na obrazovce závodní terč. Do závodu se pustila opatrně a první ránu odložila (podle jejích slov byla na první ránu nervózní). Byla to deset na druhý pokus. Druhá rána opět deset, a opět na druhý pokus. První devítka přišla při třetí ráně. Lehce vlevo dole 9,7. Do konce závodu nasbírala celkem 12 devítek - tři v každé ze čtyř položek. Výsledek 388 stačil jen na 36.místo. Sama nebyla spokojená. Zlobila ji horší stabilita, při které se velmi těžce provádí správné spouštění. Ale dá se to časem naučit. Lucky výkon bych snad očekával o 2-3 body vyšší (Lucka určitě také), ale je jí potřeba pochválit za velmi profesionální přístup k soutěži a za vlastní práci při závodě. Určitě nedarovala soupeřkám ani bod zdarma.

Jako druzí nastupovali na plac "trapaři", kteří měli od 10 hod. na první tři položky. David Kostelecký drží své "rychlé" holuby zatím vesměs všechny. Pět mu jich ulétlo. Jirkovi se dnes nedařilo. Asi zapomněl zavřít dvířka od klece. Protože mnoho rozstřílených holubů leží na posekaném trávníku, střelci si stěžují, že vidí vystartovaného holuba na poslední chvíli. Proto se tady říká holubům "rychlé". Zítra je čekají od deseti, resp. od deseti třiceti, další dvě položky, po kterých se rozhodne, kdo postoupí do vytouženého finále a bude tak mít možnost bojovat o cenné kovy. Držme jim palce, i když Jirka do těchto bojů pravděpodobně nezasáhne.

Přesně v pravé poledne čekal ve vzduchovkové hale stav č. 22 na Martina Tenka. Ten vstoupil do soutěže s prázdným žaludkem a velkým odhodláním. Nesnídal úmyslně. /Pozn.PeK:někdy se to vyplatí, protože je střelec pak bystřejší. Pro delší soutěže je potřeba doplnit potřebné látky nějakou náhradní - tekutou stravou). Martin se chtěl konečně zkusit prosadit i v této disciplině. Po slabším začátku, kdy se vlivem větší nervozity nedokázal vyvarovat čtyř devítek po sobě (1.-4. rána), se vzchopil a pokračoval rovnocenně se svými soupeři. Postupoval z třetí desítky pole , kde se ocitl po první položce 94, do první. Bohužel ve třetí položce dal mnoho devítek, po kterých sice odešel, ale to bylo podle jeho slov pozdě. Poslední dvě položky střílel velmi pěkně a vybojoval nakonec solidní, 11. místo. Chyběly tři body...

Skeetaři a puškaři dnes trénovali. Petr a Broňa trénovali po dvou položkách, Radim jen řemeny a Venca řemeny a sušil trochu ve stoje. Má menší problémy se zádama, a tak to řeší s naším doktorem. Zítra jdou všichni, kromě Míry a závodících střelců, na trénink. Puškaři ráno na malorážku a odpoledne absolvují oficiální trénink ve vzduchovce. Lucka jde okolo poledne na malorážku a skeetaři ráno na dvě položky.

Dnes nás přijela podpořit i skupina "Haus". Tak zde přezdíváme podpůrnou skupinu, bydlící mimo vesnici. Na dnešní den měli vstupenky, které jim umožnili přístup na všechna střeliště. Shledání s nimi je vždy příjemné. Na střelnici se jinak mnoho Čechů neobjevuje.

Ze Sydney Petr Kůrka

Spolupracujeme