ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Už je to tady, má medaili v ruce

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 19.09.2000
e-mail: kurka@shooting.cz

Velmi chladné ráno, slunce a téměř bezvětří, takové bylo úterní ráno na Olympijské střelnici v Sydney. Dopravili jsme se tam s Martinem Tenkem autobusem v 7:15 ze vsi, když Martin předtím, stejně jako před každou soutěží, prakticky nesnídal. Dal si pouze jednu fit tyčku. To, že je už po ránu plně soustředěný jsem poznal podle jeho zamračeného výrazu. Ani moc nemluvil. Po příjezdu na střelnici jsme měli dost času, a tak jsme ho část strávili u PC, kde jsme zjišťovali výsledky našich sportovců z předešlého dne. V půl deváté si šel Martin připravit věci na své střelecké stanoviště. Jirka Lerch, trenér Martina, už jej v hledišti pro diváky očekával. Za Martinem jsem na palebné čáře seděl já (pak později také ve finále), protože z důvodů, které jsem uvedl v minulých zprávách, nemá Jirka akreditaci. Tím je jeho pohyb po střelnici omezen pouze na divácké prostory.

V devět hodin, kdy soutěž v libovolné pistoli začala, byla ještě na "padesátce" taková zima, že jsem uvažoval o zimní bundě. Martinovi ale chladno nebylo. Nástřel zastřílel výborně a už po deseti ranách, ve kterých měl jen tři devítky a žádnou osmu, přešel do závodu. Byla to zčásti i taktika, aby si vytvořil časovou rezervu pro závod. Už při první ráně se zdálo, že ji bude potřebovat. Odložil třikrát a dal devítku 9,4. Druhou ránu na poprvé - 9,9. Smůla, kterou měl v první položce ještě 2x. Třetí ránu střílel již trochu pod dojmem, že by se už nějaká desítka hodila. po jednom odložení dal osmu 8,6 , která ale byla zároveň poslední osmou v závodě. Pak chvíli sušil aby dal čtvrtou ránu další devítku, na kterou opět jednou odložil. Začátky velkých závodů jsou většinou opatrné. Střelec zpravidla překonává počáteční nervozitu a nechce udělat hrubou chybu. Martin dal do konce první položky jen jednu desítku a bylo z toho 90. Na výsledkové listině se rázem ocitl až na konci třetí desítky. Odešel na chvíli ze stavu, aby se k nám šel vyzpovídat. Po návratu už to byl trochu jiný Martin, než na počátku soutěže.I když začal druhou položku další devítkou, bylo na něm vidět odhodlání, zkusit závod zlomit. Postupně se zlepšoval, odvážněji spouštěl a blízké devítky se začaly proměňovat v daleké desítky. Posledních třicet ran měl bezkonkurenčně nejlepší. V té době už střílel dovnitř. Závod ukončil 7 minut před koncem. Bylo to krásný závod. Martin se neustále posouval na výsledkové listině výš a výš. Táhnul za svým cílem jako losos proti proudu. Do finále postupoval jako třetí.

Čas před finálem jsme vyplnili kecáním o tom, jak na ně. Finále je jiné, než základní soutěž. Reflektory, kamery všude okolo, pohybující se fotografové, plná tribuna diváků. Ti často odměňují aplausem ránu ještě před tím, než mají všichni finalisté vystřeleno. Martinovi se dařilo plnit úkoly, které si do finále dal. Chtěl střílet pokud možno napoprvé, bez odložení a neudělat hrubou chybu. To vše i za cenu, že bude pouze držet nějaký přijatelný rajón a střílet devítky. A i když se zpočátku zdálo, že po dvou úvodních devítkách na své soupeře ztrácí, nakonec se taktika vyplatila. Nějaká ta desítka tam spadla a nebýt chyby na konci, kdy dal ten den druhou a poslední osmu.....

Krásný zážitek, krásná práce a krásná bronzová medaile.

Je jasné, že střelci povezou z OH opět medaili. Přál bych nám všem, aby se "okotila". Máme v kontejnerech uschovaných ještě několik borců (a jednu borkyni), kteří jsou schopni všeho.

Dnes byli trénovat Jirka Gach, Lucka a Mirek Januš. Všichni měli oficiální tréninky na svých závodních stavech. Všem to šlo velmi slušně. Uvidíme, jak bude na soutěži. Skeetaři, puškaři a David měli volno. Skeetaři a David byli ve městě a navštívili při tom i Český olympijský dům. Venca byl ve vsi a Radim přišel pogratulovat Martinovi na střelnici.

Martin musel absolvovat po závodě obvyklou proceduru - dopingovou kontrolu. Musí jí projít všichni medailisté a jeden vylosovaný z finále. Tím vylosovaným byl tentokrát Di Dona. Martinovi by to šlo docela rychle, ale dopingový komisař nám musel vše nejprve důkladně vysvětlit. Jestli se nám líbí místnost, ve které jsme, jestli jsme spokojeni s tím, jak vyplnili protokol atd. Se vším jsme sice byli spokojeni, ale i tak to vše trvalo asi 45 minut. Po dopingové kontrole se Martin musel dlouho věnovat novinářům a ČT. Já jsem spěchal na trénink Lucky.

Večer jsme byli navštívit Český olympijský dům. Tam měli přichystané šampaňské a tiskovou konferenci. Přijetí v domě bylo pěkné a hodné bronzového medailisty. Taky jsme si podali ruku s Jackem Danielsem, Martin si potykal s bývalým hokejovým brankářem Králíkem a jeli jsme zpět do vsi.

Zítra začíná Lucka 3x20 v devět a Jirka Double Trap v 10 hodin.

Odjíždíme ráno po sedmé. Držte palce.

Ze Sydney Petr Kůrka

Na závěr se musím všem příznivcům stránek WWW.SHOOTING.CZ omluvit za pozdní dodání této zprávy a fotek na síť. Během úterý se mi nezdařilo se odeslání. Je to přece jen daleko.

Spolupracujeme