ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Lucka se neztratila, Jirka je zklamaný

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 20.09.2000
e-mail: kurka@shooting.cz

Počasí je v Sydney prakticky stále stejné. Dnes dopoledne lehounce pofukovalo, ale odpoledne již fučelo dost.

Lucka nastupovala k závodu SM3x20 na stavu 14. Přes sebou měla závodnici z Kanady - Johnson a Letschevu z Bulharska. Za sebou pak Misaki z Japonska.

Nástřel v leže byl dobrý a po třinácti ranách byla připravená vstoupit do závodu. Začala střílet hned od začátku krásně do prostřed. Vzpomněl jsem si na tréninky, které tady absolvovala, a musel jsem si v duchu říct, že závod je opravdu asi něco jiného, než trénink. První položku zakončila Lucka devítkou 9,9. Další tři rány byly opět vevnitř, a tak, když dala další ránu opět 9,9 , byl jsem klidný a věřil jsem v úspěšné dokončení polohy L. Zvlášť, když jsem si byl téměř jistý, že to byla devítka po větru. Bohužel to nebylo tak jednoduché. Lucka nezaznamenala, že by to mohlo být větrem a začala střílet v nejistotě. Přesto,že odkládala a vstala, střelila šest devítek po sobě na třetí až sedmou hodinu. Končila deset nula v tom samém místě. Byla to velká škoda a dost velká ztráta. První střelkyně měla dvě stovky. Lucka se ocitla na tabuli až v poslední desítce. Poloha stoje je nejtěžší kdo ji zvládne, může získat mnohdy rozhodující náskok. Lucka ve stoje umí. Potvrdila to i dnes, když naprosto bez respektu začala deset, devět a čtyřikrát deset. První položku ve stoje dotáhla na 97b. Ve druhé pojistila skvělý výkon ve stoje položkou 95 a rázem byla těsně za finálovou účastí. K výkonu 192b. ve stoje na OH se mohu vyjadřovat jen v superlativech. Mnozí naši (a nejen naši) muži by tento výkon kdykoliv brali. V poloze kleče , po začátku nástřelu, Lucku potkala menší závada na zbrani. Znenadání šel závěr pušky po vložení náboje velice těžce zavírat. Pomáhalo jen bušení pěstí. Do konce soutěže zbývalo 25 minut. Za pomoci rozhodčích jsem Lucku odvolal ze stavu, vzal zbraň a utíkal do stanu Anschutz. Tam zbraň vyčistili (nebyla vůbec špinavá, den před jsme ji čistili velice důkladně ) a já běžel zpět na čáru. Domluvil jsem s rozhodčíma, aby Lucce přidali čas, který byl potřeba na opravu (7min.). Rozhodčí návrh akceptovali. Zbraň šla nabíjet o mnoho lépe, ale nebylo to 100%. Nikdy jsem se s podobnou závadou nesetkal. Stává se to pouze u hodně znečištěné nabíjecí komory !?

Lucka dokončila nástřel a do závodu kleče vstoupila devítkou. Času měla dost. Celkem 15 minut na dvacet ran plus k dobru sedm minut navíc. První položku K dokončila samýma desítkama. 99b znamenalo průběžně postup do finálové elity. Ve druhé položce se zpočátku nemohla srovnat se stále se zvětšujícím povětřím. Navíc končila závod osmičkou, o které nevěděla. Výsledek 192 v kleče je celkově samozřejmě slušný, ale špatný konec vždycky bolí.Pokud by položky v kleče byly naopak, asi by na celý závod pohlížela jinak. Byla po závodě zpočátku velmi zklamaná. Výkonu 577 bodů patřila 14.příčka, což je vynikající výsledek. Finále bylo na 580 a devátá pozice 579. Protože nemám rád "kdyby", nebudu o tom dál psát. Jsem spokojen a Lucinu už zklamání také částečně přešlo. Je si vědoma, že držela krok s daleko zkušenějšíma závodnicema a mnohé z nich i porazila.

Úspěšný debut na OH v devatenácti letech.

Jirka Gach začal soutěž v Double trapu dobře. První položkou 46 holubů, se zařadil do finálové skupiny. Ve druhé položce jej trochu vytočili rozhodčí, kteří požadovali, když už měl začínat, aby si odklidil kvůli TV tašku za plot. Podle jeho slov mu navíc neuznali jednoho holuba, u kterého se zjevně kousek odloupl. 43 holubů už bylo na nejlepší málo. Třetí položka mu nevyšla vůbec a s výsledkem 130 holubů spokojen nebyl. Určitě si kladl vyšší cíle. Je to ale sport. Né každému se podaří splnit předsevzetí, které si před soutěží dali, nebo v jejich splnění doufali.

Odpoledne měli muži - puškaři oficiální trénink na zítřejšího "ležáka". Celá čára byla obsazená. Chyběl jen Gonzalez, Gonci (údajně není úplně fit) a Venca, který se slovy, že do Sydney nepřijel trénovat, ale závodit, na trénink nenastoupil. Radim trénoval jen krátce, protože foukal poměrně silný vítr. Většina střelců si jen krátce nastřelila pušku. Venca jí má nastřelenou z minulého tréninku. Mirek Januš měl dneska oficiální trénink na rychlé běhy.Trenér Pokorný, který také nemá akreditaci, se po tréninku netvářil příliš optimisticky. U Bohouše se ale dá tento výraz chápat jako obvyklý. Nic moc neprozrazuje. Ke střelci je to na vzduchovkové střelnici tak blízko, že se Bohouš dostane k Mirkovi při soutěži tak na dosah, jak je obvyklé.

Skeetaři mají zítra oficiální trénink před pátečním prvním soutěžním dnem.

Odpoledne jsme většinou trávili sledováním TV. Včera jsme obdrželi z mise pivo Radegast, tak máme alespoň také něco jiného, než džusy.

Zítřejší klání bude zajímavé. Na palebné čáře je mnoho adeptů na účast ve finále 60L. Naši dva zástupci mezi ně určitě patří.

Ze Sydney Petr Kůrka

Spolupracujeme