ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Medaile byla na dosah

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 21.09.2000
e-mail: kurka@shooting.cz

Bude vítr, nebo bezvětří. To je otázka, kterou si často střelci kladou. Zejména v disciplině LM 60 vleže je to většinou alfa a omega kvality výsledků. Včera se počasí nevyvíjelo příliš příznivě, protože odpoledne byl poměrně značný vítr, a také větrná předpověď nebyla optimistická. Ráno to ale bylo všechno jinak. Bylo pod mrakem, občas pršelo, nebyla velká zima a vítr prakticky nefoukal. Až když jsem s Vencou a s Radimem přijel na střelnici, rozfoukalo se a byla bouřka. To ale do začátku závodu v leže zbývala ještě celá hodina. Střídavě se ukazovalo i slunce. Těsně před povelem start se ale vše uklidnilo a jako na objednávku bylo téměř ideální počasí. Občas sice povívalo ze strany na stranu, ale to se dalo poměrně snadno uhlídat.Nesměl však ani tento lehký vánek podcenit.

Závod začal podle plánu, přesně v půl desáté. Na palebné čáře leželo 53 borců, z nichž většina chtěla do finále. Překvapivě nenastoupil Jožka Gonci. Podle zpráv ze Slovenského tábora není úplně zdravotně fit. Dva naši, Radim Novák a Venca Bečvář, leželi na stavech 44, resp. 37. Venca se dlouho nastřeloval, protože byl dost nervózní a chtěl vstoupit do soutěže stoprocentně připraven. Vystřílel dvacet ran a po 12 minutách začal závod. Zpočátku nepůsobil příliš jistě a také podle jeho vlastních slov, nestřílel začátek úplně dobře. První tři rány sice mířily dovnitř - 5, 6 a 7 desetin přes deset, ale čtvrtá rána byla vlevo 9,7. Po úpravě polohy pokračoval Venca až na konec další položky desítkama . Pak dal ale 18. a 20. ránu devítky 9,6 vpravo a 9,8 dole a nevypadalo to příliš nadějně. mnoho střelců začalo závod bez chyby, nebo pouze s jednou devítkou. Záleželo jen na Vencovi, zda se nenechá třemi devítkami v úvodních dvaceti ranách zaskočit. ve třetí položce se zdařila stovka a ta jej opět vrátila do hry. Venca se, stejně jako Martin předevčírem, neustále během závodu zlepšoval a nakonec dotáhl závod až do konce bez další chyby. Na konci poslední položky jsem si vzpomněl na Atlantu, kde měl Venca taky podobně rozjeté závod, ale udělal na samém konci dvě chyby a ty ho tenkrát stály účast ve finále. Dnes to dopadlo dobře. Postupoval do finále jako třetí, dva body za prvním, bod za druhým a s jedním bodem náskoku před sedmým a osmým v pořadí. Čtvrtý, pátý a šestý měli shodný nástřel jako Venca. Finále samotné byl obrovský boj, kdy pořadí převalovalo sem a tam. Před koncem bylo kandidátů na stříbro a bronz jako máku. Šťastnější byli Martinov a Grimel. Venca vybojoval velmi cenné páté místo. Po finále se sice na jeho tváři zračilo zklamání, ale to byl jen bezprostřední stav po soutěži, kdy se na každém projevuje únava. Byl trochu naštvaný sám na sebe, že si cvaknul trochu nahoru /upravil miřidla/ na poslední rány. Vzhledem k tomu, že celé finále střílel desítky mírně dolů, asi by to udělal každý. Byla to prostě trochu smůla. Výsledek je to ale naprosto vynikající, včetně finále. Venca dosáhl velkého úspěchu.

Další náš zástupce v této disciplíně byl Radim Novák. Ten začal závod již po jedenácti nástřelných ranách. Uběhlo 8 minut a Radim ztratil první bod. První rána 9,9 dole. Pak pokračoval slibně desítkama a dokončil položku na úrovni 99 bodů. Bohužel, hned další dvě rány vystřelil v době, kdy praporky, ukazující směr větru, měli tendenci doprava. Obě chyby byly stejným směrem (9,9 a 9,7). Do konce třetí položky udělal ještě dvě chyby. Když dal během dalších pěti ran opět dvě devítky, bylo "vymalováno". Naděje na postup do finále se rozplynula. Radim nakonec skončil na 38. místě. Je to pro mne a určitě i pro něho zklamání. Nedá se nic dělat. Teď je důležité, aby se trochu oklepal a dokázal se koncentrovat na sobotní závod LM 3x40. Zítra mají kluci oficiální trénink od devíti.

Na "kanci" dnes nastoupil Mirek Januš k první půlce závodu. Pomalé běhy zvládl obstojně a s ním ještě dalších pár závodníků. Rozhodovat se bude zítra. To poběží kanec rychleji a bude těžší ho trefit. Začíná jako první, tak budeme ve velkém očekávání. Skeetaři dnes oficiálně trénovali, i když až odpoledne, po soutěži žen ve skeetu. Nechci se jich ptát, jak jim to šlo. Závod může být o něčem jiném. V každém případě to bude zítra pěkný den. Podle předpovědi má svítit slunce...Na počasí..

Ze Sydney Petr Kůrka

Spolupracujeme