ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Koně zasáhl stříbrný blesk!

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 23.09.2000
e-mail: kurka@shooting.cz

Kůň, jak se v úzkém kruhu běžně Petrovi Málkovi přezdívá, vybojoval v závěrečné střelecké soutěži, skeetu, úžasnou stříbrnou medaili.

Včera byl Petr "čistý", prásknul všech 75 asfaltových holubů a dostal se spolu s dalšími dvěma do čela pole. Soutěž ve skeetu se střílí dva dny. Nevím, jak se spí před druhým soutěžním dnem, ale asi to bude lehčí spánek. Trenér Hůla se snažil celý večer držet Petra i Broňu, který měl po prvním dnu 71 holubů, trochu stranou. Není příliš dobré, aby někdo závodníkovi oznámil jak si přesně stojí a jak je na tom konkurence. Pochopitelně, že Kůň věděl, že asi není někde vzadu, ale důležité bylo, že nevěděl jak dobře, nebo špatně je na tom konkurence. Stejně to úplně stoprocentně Honza Hůla neuhlídal, ve vsi je mnoho lidí, ale dělal, co se dalo. Ráno jsem odjel na střelnici jako první s puškaři, kteří měli závod LM 3x40. Moc dobrý dojem na nás dnes počasí neudělalo. Po ránu bylo oblačno a vítr. Po příjezdu na střelnici se vítr trochu uklidnil a dalo se poměrně s přehledem soutěžit. Na střelnici už byl čilý ruch. Byla sobota, a tudíž se dalo očekávat, že se diváci dostaví v hojném počtu. Nakonec se jich dostavilo tolik, že v diváckém prostoru a na horní chodbě nebylo k hnutí. Opět, soudě podle zaplněné tribuny na skeetu, se jich sešlo okolo 5000. K mému překvapení byl na čáře i Jožka Gonci, který byl v minulých dnech nemocen. Slovenský tým to riskl, a když dnes ráno Jožo neměl teplotu, šel to zkusit. Bojoval jak lev, a i přes nevydařenou polohu stoje (376) vybojoval účast ve finále na 1165b.

Naši nepatřili mezi favority, přesto však nebyly bez šance. Radim se letos zlepšil zejména ve stoje a Venca předvedl v letních měsících na domácí půdě vysoké výkony, opravňující pomýšlet na účast ve finále. Radim dnes střílel celou soutěž podstatně jiným stylem, než nepovedeného "ležáka" před dvěma dny. Pracoval s větrem, střílel s rozvahou, a i když dal v poslední položce tři devítky, tak dosažených 396 b nebyla na vedoucí závodníky veliká ztráta . Když střelil ve stoje třetí ránu sedmu, nepoložilo ho to a celou polohu stoje zakončil položkou 97. V poloze vkleče si není v poslední době příliš jistý, a tak dosažených 388 b bylo solidních. Celkový nástřel 1161 stačil na 15. místo.

Venca začal vleže závod už po pěti minutách nástřelu. Čtyři položky 99 znamenaly stejný výkon, jako u Radima. V popředí bylo několik střelců s jedinou chybou. Ve stoje se dlouho nastřeloval a hledal polohu jakou měl včera na tréninku. To se mu ani po 25ti minutách nepodařilo. Položky 93,92,91 a 94 daly dohromady 370 a bylo to. Jako již mnohokrát, opět jej zradil "stoják". Nemá ho stabilní. Je to hop, nebo trop. Venca tento zdánlivě téměř ztracený závod nevzdal a bojoval ve své silné poloze, v kleče, alespoň o dobrý výkon. Naprosto excelentním klečákem 395 bodů dohonil ve výkonu a v umístění Radima. Jen pro zajímavost - Venca končil klečáka ranami 9 a 9, Radim 9 , 9 , 9 , 10 , 10.

Výkon 1161 bodů je poměrně slušný u obou, pokud ale budou chtít naši borci sáhnout v této disciplíně na velkých soutěžích po medaili, musí pořádně přidat ve stoje....

Ve finále nakonec byli staří známí, kterým nakonec zaslouženě kraloval Debevec. Po letech získal svou první medaili na OH, ozdobenou navíc OH rekordem.

Teď konečně k tomu dnešnímu bonbónku. Petr Málek dorazil s trenérem Hůlou na střelnici po čtvrt na deset, jak jsme byli domluveni. Očekával jsem je u výdeje zbraní, kde jsem s Petrem provedl registraci zbraně pro odlet. Trvalo to jen asi pět minut. Petr se šel pak připravovat na první položku, která začala v 11:00. Čistá. Celkem stovka holubů. S tréninky tady na OH to bylo už 150 bezchybných holubů v řadě. Vydrží to? Otázka, která se nám všem honila hlavou, ale nikdo ji nahlas nevyslovil. Pak šel Broňa, který přijel hodinu po Koňovi. I dnes mu nějaké holuby ulétly. V první pětadvacítce minul dva a ve třetí jednoho. Sedm chyb celkem bylo 32. místo. Broňa byl zklamaný hlavně z toho, že chybil některé holuby, kteří se podle něj "běžně trefují". Podle Honzy Hůly "prostě neměl fazónu". "Fazónu" zato měl Petr "Kůň" Málek. V poslední položce sice minul čtyrku nízkou ve dvojstřelu, ale podle trenéra to možná nebylo na škodu, protože si Kůň alespoň trochu odfrknul. Ani před finálem nevypadal Petr nijak nervózně. V klidu sledoval v TV finále LM 3x40 a pak se šel natáhnout do šatny na lavici. Na všech členech naší výpravy, včetně "haus grup", se v obličejích střídavě zračilo napětí a radost. Radost z účasti ve finále a napětí z očekávání, jak to dopadne. Petr mohl být olympijský vítěz, stejně jako mohl být bez medaile. Finále bylo nabité, divácká kulisa skvělá. Životní šance na dosah. Ukrajinec se z vedoucí pozice nehnul ani po finále. Čistých stopadesát, to se nedělá každý den. Petr jednoho minul, a tak po skvělém výkonu 148 holubů si zaslouženě řekl o stříbro na OH 2000 v Sydney. Měli jsme všichni obrovskou radost. Jak jinak. Naše malá střelecká výprava dokázala vybojovat na OH celkem jedno stříbro (Málek), jeden bronz (Tenk), jedno páté (Bečvář), jedno šesté (Kostelecký) a jedno osmé místo (Januš). Ani některá další umístění těsně za první desítkou nejsou k zahození, zvláště když uvážíme, že se tu sešla opravdová elita, většinou čtyřiceti a více střelců. Pravda je, že se některým nedařilo, ale takový už je sport. Důležité je, že když se jedněm nedaří, tak druzí dokáží "najít cestu na bednu".

Co mají říkat takoví Němci, kteří do Sydney přivezli mnoho "horkých" favoritů, včetně Schumanna, Eckhardta, Horneber....a dalších. Nezískali tady ani jedinou střeleckou medaili. Podobně jsou na tom Rakušani, kteří na trénincích nemohli trefit ve vzduchových puškách devítku. Naopak nejlépe jsou na tom ve střelbě Číňané, kteří získali 8 medailí. Těsně v závěsu za nimi jsou Rusové - 6. Na OH v Sydney 2000 startovali ve střeleckých soutěžích sportovci z více jak stovky států. Medaile si mezi sebou rozdělilo 25 zemí. Jsem pyšný na to, že našemu střelectví s nepříliš velikou domácí základnou zaujímá spolu s dalšími pěti státy nádherné šesté místo.

Ze Sydney Petr Kůrka

Spolupracujeme