ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Reprezentující sportovci a základní informace o střelbě na OH

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 30.09.2000
e-mail: sanak@shooting.cz

Střelba byla už na prvních OH

Sportovní střelba se objevila už v programu prvních novodobých Olympijských her v Aténách v roce 1896. Střílelo se pět disciplín, z nichž libovolná pistole a rychlopalby zůstaly v programu dodnes. Na zařazení sportovní střelby do programu her měl velký podíl otec novodobého olympismu baron Piere de Cubertin, který rád střílel z pistole. V programu OH chyběla sportovní střelba jen na OH 1904 a 1928. Olympijský střelecký program se nyní skládá ze sedmnácti disciplín, z nichž je sedm ženských. Oproti Atlantě 1996 přibyly skeet a trap žen. Přitom ženy mohly na OH střílet poprvé až v roce 1980 a to společně s muži, od OH 1984 mají samostatné disciplíny.

Do sportovní střelby už vstoupila i nejmodernější technika, takže kulové a vzduchové disciplíny se střílejí na elektronické terče. Ty vyhodnotí přesnost zásahu na desetinu milimetru, takže ve finále se takto počítají i výsledky. Středová desítka má při finále hodnotu 10,9 bodu. Finále se na OH střílejí od roku 1988. V kulových a vzduchových disciplínách je mají osm účastníků, v brokových disciplínách je ve finále šest střelců. Finále v brokových disciplínách se střílejí na 25 holubů (terčů), v ostatních disciplínách na 10 ran.

Na OH mohou každou zemi reprezentovat maximálně dva závodníci či závodnice na základě zisku tzv. kvalifikačních míst (Q.P.). Tato Q.P. je možné získat v soutěžích Světového poháru, při ME a MS v období druhého a třetího roku před budoucími OH.

V českých zemích vznikl první střelecký klub už v roce 1886, v roce 1897 byla založena Česká obec střelecká, předchůdkyně Českého střeleckého svazu. Mezinárodní střelecká federace (ISSF) byla založena v roce 1907. O osm let později byla rozpuštěna, ale v roce 1921 ynovu obnovena a dnes čítá 150 států.

Deset medailí

Sportovní střelba patří k nejúspěšnějším českým sportovním odvětvím na OH. Dosud naši střelci získali čtyři zlaté a po třech stříbrných a bronzových medailích a k tomu dalších umístění do šestého místa.

Zlaté medaile vybojovali:

Jan Kůrka (1968 Mexiko) Libovolná malorážka 60 ran vleže

Josef Panáček (1976 Montreal) skeet

Miroslav Varga (1988 Seoul) Libovolná malorážka 60 ran vleže

Petr Hrdlička (Barcelona 1992) Trap

Stříbrné medaile vybojovali:

Otakar Hořínek (1956 Melbourne) Libovolná malorážka 3x40 ran Ladislav Falta (1972 Mnichovl) rychlopalba Miroslav Bednařík (1988 Seoul) Trap

Bronzové medaile vybojovali:

Lubomír Nácovský (1964 Tokio) rychlopalba Luboš Račanský (1992 Barcelona) běžící terč 30+30 Miroslav Januš (1996 Atlanta) běžící terč 30+30

Olympijské disciplíny

MUŽI:

Libovolná malorážka 3x40 ran. Střílí se na vzdálenost 50 m v polohách vleže, vstoje a v kleče. Průměr desítky na terči je 10,4 mm.

Libovolná malorážka 60 ran vleže. Střílí se na vzdálenost 50 m na terč, který má průměr desítky 10,4 mm.

Vzduchová puška 60 ran. Střílí se na vzdálenost 10 m na terč, který má průměr desítky 0,5 mm.

Libovolná pistole 60 ran. Střílí se na vzdálenost 50 m na terč, který má průměr desítky 50 mm.

Vzduchová pistole 60 ran. Střílí se na vzdálenost 10 m na terč, který má průměr desítky 11,5mm.

Rychlopalba. Střílí se na vzdálenost 25 m na kruhový otočný terč s desítkou o průměru 100 mm.Postupně se střílí v intervalech 8 s, 6 s a 4 s a každá série je na pět ran do pěti vedle sebe seřazených terčů. Závod je rozdělen do dvou dnů. Ve finále se střílejí dvě série po pěti ranách v intervalu 4 s.

Běžící terč 30+30 ran vzduchovou puškou. Střílí se na vzdálenost 10m na terč s průměrem desítky 10,5 mm. Terč se pohybuje v prostoru širokém 2 m. Vybíhá střídavě zprava a zleva. První den se střílí 30 ran tzv. pomalé běhy, kdy terč urazí svoji dráhu za 5 s. Druhý den se střílí 30 ran na rychlé běhy a terč se pohybuje rychlostí 2,5 sec.

Skeet. Broková disciplína, při níž střelci postupují v půlkruhu. Asfaltové terče mají průměr 110 mm (jsou stejné pro všechny disciplíny, ve finále jsou kvůli viditelnosti zásahu v televizi opatřeny jemným barevným práškem) a létají z nízké a vysoké věže. V jednom půlkruhu pálí střelec z osmi stanovišť postupně na 25 terčů, přičemž na každý má pouze jednu ránu. Sedmkrát vyletí terče současně z obou věží, což je tzv. dvojstřel. První den se střílí tři "rundy", tedy 75 terčů, druhý den dvě, dohromady 50. rert

Trap. Broková disciplína, při níž střelci po pěti stanovištích vedle sebe. Terče vylétají na zavolání střelce ze zákopu před nimi v různých směrech a úhlech do stran, který střelec netuší. Na každý terč má střelec dvě rány. V jedné směně absolvuje stanoviště pětkrát, takže jej čeká 25 terčů. Počet směn a rund za den je stejný jako u skeetu.

Double trap. Broková disciplína se systémem podobným jako u trapu. Dva terče naráz však vyletují jen z prostředního stanoviště a v jednom kole mají stále stejný směr i úhel. Střelci na ně střílejí z pěti stanovišť stejného střeliště jako při trapu, takže jejich postavení je vždy jiné. Na každý terč mají pouze jednu ránu. Závod trvá jeden den, při němž střelec absolvuje tři kola po padesáti terčích, tedy dohromady 150 ran.

ŽENY:

Sportovní malorážka 3x20 ran. Střílí se na vzdálenost 50 m v polohách vleže, vstoje a v kleče. Průměr desítky na terči je 10,4 mm.

Vzduchová puška 40 ran. Střílí se na vzdálenost 10 m na terč, který má průměr desítky 0,5 mm.

Sportovní pistole 30+30 ran. Střílí se na vzdálenost 25 m. První den se střílí 30 ran tzv. mířená na terč, který má průměr desítky 50 mm. Druhý den se střílí tzv. otočná na terč o průměru desítky 100 mm. Střelkyně má na ránu 3 sec. Ve finále se střílí 10 ran tzv. mířená.

Vzduchová pistole 40 ran. Střílí se na vzdálenost 10 m na terč, který má průměr desítky 11,5 mm.

Brokové disciplíny doubletrap, trap a skeet jsou stejné jako u mužů, ale ženy střílejí v trapu a skeetu v základním závodě 75 ran a v doubletrapu 100

REPREZENTOVAT ČR BUDOU:

Lucie VALOVÁ

Václav BEČVÁŘ

Martin TENK

Miroslav JANUŠ

Petr MÁLEK

Bronislav BECHYŇSKÝ

David KOSTELECKÝ

Radim NOVÁK

Jiří GACH

Spolupracujeme