Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Martin Tenk to dokázal - má bronz

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 17.03.2001
e-mail: kurka@shooting.cz

Martin Tenk se dokázal prosadit i ve vzduchové pistoli a ziskem bronzové medaile rozšířil sbírku České výpravy na 10 kusů !

Po dobrém nástřelu začal Martin soutěž pěknou soustředěnou prací. Často sice odkládal, ale práce nesla ovoce. Úvodní položka 98 byla nadějná. Ve druhé položce odešel na pohovor, protože se mu nedařilo spouštět, jak by si přál. Odešel ale po desítce, aby předešel chybě. Druhá a třetí položka jej průběžně posouvala až na čelo startovního pole. Krize přišla na přelomu čtvrté a páté položky, kdy tam Martin "nasekal" během 10ti ran dost devítek a odsunul se na průběžnou pozici na hranici finále. Bylo jisté, že bude záležet na poslední položce. Martin prokázal, že je zkušený závodník a končil položkou 97. Celkově mu 581b. stačilo na čtvrtou příčku. Pátý Francouz měl stejně a třetí Ital Di dona o dva body víc. První Basinskij měl 584. Na finále stačilo nakonec 579. Ve finále to dlouho vypadalo, že se pořadí mnoho nezmění. Nakonec ale slavili úspěch ti, kteří udrželi nervy na uzdě až do konce. Martin končil třema desítkama a vyhoupl se na třetí místo. Jednu chvíli jsem dokonce myslel, že by to mohla být i medaile stříbrná, neboť Basinskij končil 8,4 a nevěděl jsem přesně, jakou měl na něho Martin ztrátu. Basinskij nakonec stříbro uhájil . Poslední rána byla zajímavá. Di Donna vystřelil před Basinskim, ten přerušil střelbu a podíval se, co Di Donna dal, protože to halou zašumnělo. Viděl Di Donových 10,9 a pravděpodobně dostal strach, že by mohl vedení ztratit. Právě to podívání se jej připravilo o titul, protože končil 8,4 a stačilo mu 9,8.

Ani druhý náš zástupce Josef Wohlmuth se neztratil a svým výkonem 577 trenéra Lercha jistě potěšil. Na finále to sice těsně nevyšlo, ale co není teď, může být příště. I Josef bere svůj výkon rozumně a hledí na něj spíš kriticky. Sám říká, že měl na víc. Vstup do soutěže měl dobrý, i když tak trochu šťastný. V první položce 97 měl třikrát 10,0.Třetí a pátá položka byly méně zdařilé (94, resp.95) a odsunuly Josefa z finále. Končil stejnou položkou, jako začal.

Marcela Zachařová nastupovala k soutěži jako poslední zástupce z naší výpravy. Trénink den před soutěží vypadal dobře a nástřel snad ještě lépe. Bohužel jakmile Marcela přepnula elektronický terč na ostrý závod, přepla se jí i hlava. Nedokázala provádět stejnou práci a dělala velké množství chyb. V první položce střelila po sobě dalekou devítku a osmu doprava, a bylo jasné, že s úvodní položkou 95b. bude těžké se v silné konkurenci prosadit. I když dřela a střílela prakticky celých 75 minut, tak z toho byl jen výkon 387b., který nakonec nestačil ani na první polovinu startovního pole. Marcela určitě ví, kde je zakopaný pes. Čeká ji ještě hodně práce a nemusí to být vždy práce na střeleckém stavu. Přemýšlet a cvičit psychiku se dá i jinde. Závodu kralovaly Němky, které se v družstvu dokázaly přiblížit vlastnímu světovému rekordu. Sonja Pfeilschifter si vynahradila pokažené finále na OH v Sydney a stala se Mistryní Evropy.

Ze Španělska se vracíme v neděli, a proto se můžeme po delší době zúčastnit banketu, za který jsme m.j. každý zaplatili 5000 Ptas (přes 1000 Kč). Asi se nám tam bude líbit, protože je opravdu co slavit a ve Španělsku mají opravdu výborná vína. Snad nějaké ochutnáme.

Petr Kůrka / Pontevedra

Spolupracujeme