ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

V USA konečně tréninky

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 04.05.2003
e-mail: kurka@shooting.cz

V USA konečně tréninky

První výstřely na Světovém poháru ve Fort Benningu konečně probudily střelce k životu. Jako vždy, ani tentokrát se tréninky neobešly bez menších komplikací. Především se nezměnil „americký“ systém rozpisu tréninkových stavů. První den je pochopitelně o trénink velký zájem. Jednak proto, že bývá ráno chladněji než odpoledne, a pak také protože následující den už probíhají některé soutěže (zde to bude v pondělí LP60 eliminace a VzPu40 žen s finálem). Zdejší systém spočívá v tom, že se musíte nejdříve registrovat u stolku a „zabrat“ si papírově stav – napsat se do kolonky na příslušnou hodinu. Až se stavy zaplní, tak máte jednoduše smůlu, a trénink musíte absolvovat třeba až pozdě odpoledne, kdy je volněji. Každého střelce můžete napsat jen na hodinu (to v případě vzd.), nebo na dvě (50m). Protože jsem s tím trochu počítal,tak jsem vyrazil hned ráno a v chumlu mnoha dalších žadatelů jsem docílil prakticky všech tréninkových časů, které jsme potřebovali. Ti, co si nechtěli, nebo nestihli udělat přejímku včera, byli dnes překvapeni tím, že se konala venku pod stanem a s velkou frontou. Ta se naštěstí našim vyhnula, protože jsme byli na přejímce jako jedni z prvních, dřív než přivezl autobus velký dav zájemců.

Na trénink vyrazila jako první Alenka Kůrková na vzduchovku, kde bylo ráno příšerné vedro a nedýchatelno. Střelnice je totiž bez klimatizace a s nízkým stropem (3m). Stanoviště jsou rozdělena na 2x 35 (vlevo a vpravo).Mezi tím je ulička pro diváky, která je jen asi 3,5m široká, takže je v hale úplně nacpáno a vydýcháno. Nakonec pořadatelé daly k předním dveřím veliký větrák, který vháněl dovnitř vzduch. Když pak dali další větrák (obráceně, aby vyháněl) i k protějším dveřím, které otevřely, tak se ovzduší zlepšilo, i když horko bylo. Zároveň s Alenkou šla Lucka s Tomášem a Milanem na 50m. Oba tréninky byly Open – bez rozpisu. Trochu zarážející bylo, že pořadatelé naprosto ignorovali oficiální trénink pro pondělní závody (VzPu40 žen a LP mužů). Střelci, mající v pondělí závod si museli odbýt trénink v rámci otevřených tréninků. Povětrnostní podmínky byly dobré, tak si trénink pochvaloval i Martin Strnad a Petra Hyková, kteří to mají na střelnici 25m asi 15minut pěšky. Pořadatelé ale zajistili mikrobus, který zprostředkovává dopravu mezi střelnicemi 50 a 25m. Prý je na této střelnici poměrně dost komárů.

Odpoledne se udělalo ještě větší horko a bylo na padnutí. Na technické poradě se nic zvláštního nedělo, a tak většina účastníků využila pozvání (za 10 USD) a dostavila se na uvítací barbecue (BBQ). Doprava trochu vázla, tak jsme přijeli asi o půl hodiny později. Stejně ještě byla fronta asi 50 lidí. Bylo kuře v nějakém sósu, nebo drcené vepřové, k tomu chipsy a kyselá okurka a trochu zelného salátu. K pití pivo, nebo cola. Chvilku jsme poseděli a jeli zpět na hotel. Autobus měl sice jet v půl sedmé, ale ve skutečnosti čekal, až se naplní, což vzhledem k nabídce, která na BBQ byla, naštěstí netrvalo moc dlouho (15min.) . S dopravou si zde také mnoho starostí nedělají. Rozpis autobusů je ráno od 7:30 po hodině až do 10:30 z hotelu na střelnici a odpoledne od 15 do 17:30 jezdí zase ze střelnice na hotel. Nic mezi tím. Většinou zde mají výpravy půjčené auta, takže se to nějak zvládá. Je pravda, že v našem případě pan Šaňák jezdí často s vypůjčeným Dodgem sem a tam, aby naši sportovci nemuseli čekat na střelnici několik hodin, než pojede autobus. Autobus ale využíváme také, pokud je to časově příznivé.

Zítra je na programu, jak jsem již předeslal vzduchová puška žen (Valová 9:00 a Kůrková A. 10:45), pak libovolná pistole 60 mužů – eliminace pro úterní závod (Tenk 11:30 – 2. směna). Také probíhají tréninky na 25 a 50m.

Ze Světového poháru ve střelbě ve Fort Benningu

Petr Kůrka – reprezentační trenér puškových disciplín.

Spolupracujeme