ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Americká sauna

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 08.05.2003
e-mail: kurka@shooting.cz

Sauna na vzduchovce

Dnešní závod ve vzduchové pušce se střílel za ještě těžších podmínek, než úterní vzduchovka žen. Ve Fort Benningu se poslední dny oteplilo až na dnešních 34 stupňů, a tak je v neklimatizované desetimetrové hale opravdu katastrofální klima. Již včera na tréninku, který se konal pozdě odpoledne, se chlapci pořádně ohřáli. Oproti dnešku to ale nebylo ještě nic,protože dnes byla hala zaplněna nejen střelci, ale také diváky a trenéry. První směna začala v devět ráno a zprvu se zdálo, že se to dá přežít. Jak ale postupoval čas závodu, tak se vzduch vydýchával a v hale se střelci začali potit. Tomášovi Jeřábkovi se vůbec nedařilo a nebylo to jen horkem. Dobrý pocit z tréninku si nedokázal přinést do soutěže. Neměl stabilitu a po dlouhém a špatném nástřelu musel „jít“ z časových důvodů do soutěže i když věděl, že není připraven. První položku pokazil (95) a v dalších třech dosáhl solidních 98 bodů. Bylo třeba zakončit velice dobře, aby byl výkon trochu slušný. Jenže se přidalo horko a nakonec z toho byly na konci opět dvě slabší položky (95 a 97) a součet 581b. (59.místo). V první směně dosáhl Číňan na 596 a pak už bylo jen 593. Milan Mach nastoupil ve druhé směně v 10:45. Hala byla pěkně vydýchaná a zahřátá z první směny, takže jsme i my, co jsme nestříleli, byli raději venku. Jenže střelci si nemohli vybrat a museli se nasoukat do svých střeleckých oděvů a 105 minut dřít „jako mezkové“. Nejhorší pocit je, když sportovec dře jak kůň celý závod a nakonec už opravdu nemůže a v posledních pár ranách to pokazí, protože je totálně přehřátý, celý mokrý, puška mu vyjíždí z ruky, otírá se po každé ráně, když má brýle, tak si je po pár ranách musí sundat a vyčistit… Nikdo se nad ničím nepozastavuje, protože je rád, že tu hrůzu přežil. Takto dopadl právě i Milan Mach. Dřel jako kůň, ale v poslední položce mu došlo (96) a nedostal se výš, jak na 20. místo, jen tři body od finále. Podobně na tom byli i další – Parker (a to je domácí střelec), končil také položkou 96 a měl 591, Uzbekistánec Skoromnov celých pět položek se pohyboval ve druhé směně hodně vysoko, ale také nevydržel se silami (95 / 590). Nejhůře dopadl Jozef Gonci ze Slovenska.

Střílel celých 54 ran tak, jak se od něho dá čekat – soustředěně a téměř bezchybně. Jednoznačně útočil na finálovou účast a na medaili. Ale i tento zkušený a skvělý borec se prostě přehřál. Protože také celý závod makal jako šroub, tak neměl už čas odejít a ochladit se. Ono také nebylo kam. Venku bylo slunce a teplo. Jozef ztratil v posledních šesti ranách 4 body (4x9) a to ho nakonec vyřadilo z finále, kam jako jediný s 593b.nepostoupil. Ve finále udržel Číňan první pozici i když měl finálový nástřel jen 101,3b. Ve finále bylo jen třikrát přes 102 bodů. Místo na OH 2004 si nakonec odnesl čtvrtý Němec Koestel za 593 a 102,1. Pokud byste si chtěli vyzkoušet podmínky ve zdejší hale, tak doporučuji udělat soutěž na střelnici SKP v Plzni (12 střelců), nahnat tam asi 30 diváků, zavřít okna a závod začít až okolo 14 hodin. Soutěž by také měla probíhat v době, kdy je venku několik dní po sobě více, jak 30 stupňů tepla (jako např. teď). To jen pro ilustraci.

Lucka Valová se potila venku při závodě SM 3x20. Na padesátimetrové střelnici to ale bylo snesitelné. Občas dokonce lehce foukalo, tak šlo jen o to, co střelci opravdu umí. V leže (20ran) nic moc neztratila a dalo by se spíše říct, že měla smůlu. 2x položku 98 se dvěma ranami 9,9 , jednou 9,8 a jednou 9,5. V třípolohových soutěžích ale rozhoduje většinou poloha stoje. Lucka dala dvě osmy a celkově v této poloze zvládla 187 bodů, což sice není špatné, ale v každém případě se tímto výkonem nějaký bod ztratí. Na nejlepší (Pešková SVK – 195) až 7 bodů, což je v SM 3x20 už znatelná ztráta. V kleče naopak Lucka umí, ale zdejší tréninky, které závodu předcházely, nenaznačovali oslnivou „klečákovou“ formu. Lucka také měla velice dlouhý nástřel v kleče (36 ran). První položka byla slabší. S osmičkou, podle mého názoru do větru, měla první položku 95. Pak se ale „sebrala“ a za lehce se měnícího větru nakonec vydolovala položku 99b., která jí pomohla k velice slušnému výsledku 577b. Pro Lucku je umístění na 15. místě určitě úspěchem, i když Lucka sama chce pochopitelně mnohem výš. Od finále byla jenom tři body. Zvítězila Kazachstánka Olga Dovgun s 584b. před dvěmi Ruskami – Galkina (584) a Goldobina (582). Lucka je pilná a cílevědomá střelkyně. Určitě se brzy objeví mezi nejlepšími.

Dnes pan Šaňák jel opět do Atlanty na letiště. Tentokrát s Martinem Tenkem a s Luckou Valovou, kteří odlétají večer do Evropy. V Praze budou přistávat letem z Paříže v pátek, 9.5. ve 14:40. Tedy pokud půjde vše podle plánu. Martin pak jede domů do Ostravy, kde jej určitě budou čekat přátelé, aby trochu oslavili Martinův zdejší triumf. Lucka jede z letiště do Plzně, kde se v neděli objeví na startovní listině SM 3x20 na právě probíhající Velké ceně Osvobození. Máme se na co těšit, účast je veliká a dnešní výkony LM 60 byli opět skvělé. Až sem se nám „donesl“ velký úspěch mladého Smíška, který byl s 596 b. nejlepší z našich střelců, přestože je možná nejmladší. Jen tak dál. Gratulujeme.

Ze sauny ve Fort Benningu

Petr Kůrka – reprezentační trenér puškových disciplín.

Spolupracujeme