Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Puškové disciplíny

Zdroj: ČSS
Datum: (?)
e-mail: shooting@shooting.cz

Libovolná malorážka - LM, kterou se střílí dvě soutěže: 60 ran vleže a 3×40 ran (vleže, vkleče, vstoje). Povolena je jakákoliv puška ráže 5,6 mm ('22 Long Rifle) pro střelivo s okrajovým zápalem. Hmotnost zbraně nesmí přesáhnout 8 kg, zbraň může mít hák na botce pažby, střelec může v poloze vkleče a vleže používat střelecký řemen, pro polohu vstoje opěrku pro levou ruku. Střílí se na vzdálenost 50 metrů. Střílí ji muži a junioři.

Sportovní malorážka - SM, kterou se střílí dvě soutěže: 60 ran vleže a 3×20 ran (vleže, vkleče, vstoje). Střílí se puškou ráže 5,6 mm pro střelivo s okrajovým zápalem, hmotnost zbraně nesmí přesahovat 6,5 kg, v poloze vleže a vkleče je možno použít střelecký řemen, vstoje opěrku. Střílí se na vzdálenost 50 metrů. Tyto disciplíny jsou určeny pro ženy a juniorky.

Velkorážní terčovnice - VT, je zbraň, pro kterou platí stejné předpisy jako pro libovolnou malorážku s tím, že je povolena ráže max. 8 mm. Střílí se na vzdálenost 300 metrů dva závody ? 60 ran vleže a 3×40 ran (vleže, vkleče, vstoje). Je to soutěž, ve které je jediná kategorie bez rozdílu.

Velkorážní standardní puška - VStP, nahradila v poslední době dříve vypisovanou armádní pušku. Předepsány jsou základní rozměry, ráže max. 8 mm a odpor spouště min. 1500 g. Střílí se na 300 metrů 3×20 ran ve třech polohách.

Vzduchová puška - VzPu, může použít jako pohon střely vzduch nebo jiná plyn (oxid uhličitý), má předepsanou ráži 4,5 mm a hmotnost max. 5,5 kg. Střílí se pouze vstoje na vzdálenost 10 metrů, muži a junioři 60 ran, ženy a juniorky 40 ran.

Běžící terč - BT, se střílí jednak na 10 metrů vzduchovou puškou ráže 4,5 mm, jednak na 50 metrů malorážkou ráže 5,6 mm. Zbraň může být v obou případech vybavena dalekohledem. Terč, který se pohybuje střídavě doprava a doleva na určené dráze, je pro střelbu na 50 m zakomponován do figury běžícího kňoura (kance). Střílí se jednak závod 30 + 30 ran (pomalé běhy s rychlostí terče 2 m/s pro vzdálenost 50 m a 0,4 m/s pro vzdálenost 10 m; rychlé běhy s rychlostí terče 4 m/s, resp. 0,8 m/s), jednak závod 20 + 20 ran mix, ve kterém se rychlé a pomalé běhy střídají tak, že střelec neví, který běh bude následovat. Všechny ženské kategorie střílí závod 20 + 20 ran a 20 + 20 ran mix.

Odstřelovačské disciplíny - VStPu-P 300m, M-P na MZ 50m, M-OM na MZ 50m, jsou celkem tři - velkorážní puška s dalekohledem na mizivé cíle ve vzdálenosti do 300 metrů, malorážka s dalekohledem na mizivé cíle ve vzdálenosti do 50 metrů a malorážka s otevřenými miřidly na mizivé cíle ve vzdálenosti do 50 metrů. Jsou to naše národní disciplíny.

Spolupracujeme