LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Zlatý Hattrick Kateřiny Kůrkové v Suhlu

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 21.05.2001
e-mail: kurka@shooting.cz

V sobotu, 19. května 2001, byly v německém Suhlu na programu poslední střelecká klání juniorů. Puškaři měli na programu LM 3x40 a puškařky vzduchovou pušku. Obě disciplíny mě velmi zajímali, a proto jsem se vydal v sobotu brzy ráno do Suhlu, abych viděl naše střelce v akci na vlastní oči. Navíc jsem byl velice zvědav na to, jak se areál v Suhlu změnil od roku 1988, kdy jsem byl v Suhlu naposledy.

Ihned po příjezdu jsem poznal, že došlo v výrazné modernizaci prakticky celého areálu. Úplně novou podobu dostala hala, ve které jsme se několikrát v zimě připravovali na letní sezónu. Hala je jako nová a perfektně vybavená jak pro malorážkovou a vzduchovou přípravu, tak i pro fittnes a regeneraci. V hale je k dispozici 50 vzduchových přitahovacích stavů a 18 elektronických malorážních stavů Sius Ascor. V patře je ještě střelnice na 25m a asi osm pevných stavů pro střelbu ze vzduchové rychlopalné pistole. Dále je tam ještě jedna menší vzduchová střelnice s 20ti stavy, která se používá pro trénink v případě, že je hlavní hala používaná pro jiné účely. Hala je propojená tunelem nad silnicí, asi 10m dlouhým, s hlavní budovou. Tato budova také doznala mnohých změn. Vnitřní úpravy interiéru jsou z 90ti procent hotovy, takže již téměř nic nepřipomíná, jak to zde dříve vypadalo. V přízemí je recepce, jídelna a další prostory pro pořádání různých seminářů apod. V patrech je možnost ubytování. Také padesátimetrová střelnice doznala výrazných změn, i když se střílí ze sejné podlahy do stejných lapačů jako v době, kdy jsme v Suhlu udělali "díru do světa" - MS 1986. Naopak pražádných změn se zatím nedočkala střelnice pistolová (25m), kancová (50m) a broková se zdá být také stejná. Celý areál byl čistě uklizen a posekán. Areál je položen v klidném přírodním prostředí, kde mnoho vzrostlé zeleně působí velmi příjemně.

Nejpříjemněji Suhlská střelnice zapůsobila pravděpodobně na naší juniorskou reprezentantku Kateřinu Kůrkovou, která, přestože ještě nemá mnoho mezinárodních zkušeností, dala o sobě znát nebývalým způsobem. Dokázala zvítězit ve všech třech soutěžích v dosti silné mezinárodní konkurenci. Nejprve ve čtvrtek Všechny zaskočila svým výkonem vleže, když v nelehkých povětrnostních podmínkách zvítězila nástřelem 591 b. V pátek pak v disciplině SM 3x20 potvrdila, že výkon z VC Osvobození před dvěma týdny nebyl náhodný, a s 576 ti body postupovala do finále jako třetí, se čtyřbodovou ztrátou na Německou závodnici. Vynikajícím finálem (101,0 b.) však dokázala Němku "smáznout" a nakonec vyhrála v Suhlu svou druhou disciplínu. Mnozí si pak začali klást otázku, zda se v sobotu pokusí získat ve vzduchové pušce " střelecký hattrick" . V silné konkurenci a ve " vzduchovkové evropské baště" v Německu, se to zdál být velmi těžký úkol. Ale i těžké úkoly se dají splnit. Kateřina se probojovala do finále vynikajícím výkonem 396 b. Před ní stála opět Němka, tentokrát se stejným nástřelem 396 b. Za ní byly dvě závodnice s 395 b., další dvě se 394 b. a další dvě se 393 b. Nástřely, potřebné pro účast ve finále jen potvrdili velmi silnou konkurenci v této disciplíně. O to větší radost jsem měl z výkonů našich juniorek. Kromě Kateřiny se do finále probojovala ještě na osmou pozici Lucie Svatková (393) a ani mladičká Kateřina Hrnečková se svými 388 body neztratila a výborně naše družstvo doplnila.

Vlastní finále bylo napínavé až do poslední rány. Kateřina střílela téměř samé desítky, ale zpočátku nebyly vysoké a tak se jednu chvíli objevila i na třetím místě. Nakonec ale Němka nevydržela s nervama a ke konci finále se začala zajímat o to, jak si ve finále stojí a jaký že má náskok. To nemohlo pro Němku dopadnout dobře a konec finále dvěma devítkami pokazila. Kateřina předvedla profesionální soustředěnost a ta se ji na konci odměnila vítězstvím po čisté položce 99 b. (102,7). Bylo na ní vidět, že je velmi šťastná, protože dosáhla toho, co se hned tak nevidí ani v dospělých kategoriích - Hattricku na mezinárodní soutěži. Nemohu si vzpomenout, zda jsem vůbec někdy byl svědkem něčeho podobného. Celá naše mladá juniorská parta se z úspěchu Kačky upřímně radovala.

Vystoupení našich puškařů v Suhlu se dá hodnotit jako úspěšné. Kromě zmiňovaných úspěchů se dokázal do finále prosadit ještě mladý Gavenda, který si do Německa přijel pro osobní rekord ve vzduchovce - 587 b. Ani jeho další výkony nebyly špatné - 581 (60L) a 1120 (3x40). Trochu za očekáváním zůstal Jan Březina, který měl před odjezdem ambice na účast v některém finále. V juniorech nám bohužel stále chybí alespoň jeden mladík, který by byl schopen častěji dosahovat v malorážkových disciplínách výkonu vyšší evropské a světové úrovně a prosadit se podobně, jako se to děje v poslední době u juniorek. Jeden takový junior by s sebou pak dokázal vytáhnout některé další. Jsem ale optimista a věřím, že několik takových juniorů již máme. Jjde jen o to, aby se nám společně podařilo systematickou tréninkovou prací navést na správnou cestu.

Závěrem bych chtěl ještě jednou za nás, za všechny Kateřině Kůrkové pogratulovat a do budoucna popřát neutuchající tréninkovou morálku a stejnou vůli po vítězství, jakou předvedla o víkendu v Suhlu.

Petr Kůrka - puškový Repretrenér

P.S. Kompletní konečné výsledky jsou na http://www.schuetzenbund.de/dsj/index.html?main.html~main

Spolupracujeme