LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Mladí brokaři v Suhlu

Zdroj: Petr Zvolánek
Datum: 23.05.2001
e-mail: zvolanek@slstrutnov.cz

Ve dnech 16.5. až 19.5.2001 se zúčastnili mladí brokoví střelci tradičních Mezinárodních závodů juniorů v německém Suhlu. Výprava se skládala z trenérů Radomíra Zaorala, Petra Zvolánka a střelců Jiřího Liptáka, Robina Daňka, Daniela Linharta v disciplíně trap a Petra Soboty, Oldřicha Runštuka, Josefa Hlaváčka v disciplíně skeet. Družstvo brokařů bylo součástí velké výpravy střelců ČSS pod vedením pana Jana Kůrky.

Celá výprava vyjela společně z Plzně v 8.00 ráno16.5.2001 ne autobusem, jak tomu bývalo dříve zvykem, ale svazovými mikrobusy a osobnímy auty. Tento způsob dopravy se prokázal jako mnohem výhodnější vzhledem k ubytování na více místech a s ohledem na časový pořad jednotlivých disciplín. Hranice republiky jsme překročili ve Vojtanově bez jakýchkoliv problémů, pasové i celní formality proběhly hladce.

Do Suhlu jsme dorazili okolo 14. hodiny, po vyřízení nezbytných technických formalit a prohlídce střelnice jsme se vydali ubytovat. Družstvo brokařů, společně s pistoláři, bylo ubytováno v hotelu Goldenen Hirsch v obci Hirschbach asi pět kilometrů od střelnice. Ubytováni jsme byli v klidném prostředí ve dvou a tří lůžkových pokojích ve velmi dobré kvalitě. Zbytek dne jsme věnovali pobytu v hotelu, odpočinku a přípravě na zítřejší trénink.

Ve čtvrtek 17.5. dopoledne si výprava prohlédla město, provedla nezbytné nákupy a zamířila na střelnici, kde proběhl trénink v obou disciplínách.

Střelecký areál v Suhlu je dobře znám všem střelcům z dob dřívějších, kdy tu byly pořádány velké střelecké soutěže na úrovni MS, ME, či SP. Na rozdíl od střelišť kulových a vzduchovkových, která byla v posledních letech velmi výrazně modernizována, nezaznamenala broková střelnice naprosto žádných změn. Technické zázemí, střeliště i vypoustěcí zařízení včetně vrhaček si ještě pamatuje "slavné časy reálného socialismu". Zařízení je sice kvalitní (Laporte), ale zastaralé a značně opotřebené. Projevilo se to již při tréninku a následně v plné míře při závodě. Množství rozbitých nebo nevypuštěných holubů (Laporte) především na skeetu bylo alarmující.

V pátek v 9.00 hodin byla zahájena první část závodu v obou disciplínách současně. Na skeetu startovalo 29 střelců, na trapu 36. Sešla se velmi kvalitní konkurence, vedle domácích a našich střelců zde startovali sportovci z Polska, Holandska, Finska, Francie a USA. Na střelištích bylo možno spatřit několik držitelů medailí a účastníků závodů ME a MS. Na trapu např. Rüttgeroth Stefan (Ger), Laitinen Ville (Fin),Inman Seth (USA), na skeetu Treadwell David (USA), Lackey Brazos (USA). Takovéto kvalitní obsazení bylo příslibem hodnotného závodu.

Po celou dobu pobytu bylo počasí na Suhl až nezvykle teplé 12-18°C, polojasno s občasnými dešťovými přeháňkami, bez větru.

Naši střelci zahájili na skeetu takto J.Hlaváček (20,22,23) v průběžném pořadí 6.-8. místo, P.Sobota (23,22,23) průběžně 4. místo, O.Runštuk (19,21,22) 12.-14. místo. Na trapu R.Daněk (19,22,23), J.Lipták (21,22,21) a D.Linhart(20,22,16). Průběžná pořadí dávala reálnou naději na finálové umístění, případně i na medaili v obou disciplínách.

V sobotu pokračoval závod zbývajícími dvěmi položkami. Naši reprezentanti zvládli závod takto: J.Hlaváček (23,23) celkem 111/125, mrzet jej pravděpodobně bude chybený holub z nízké věže ve dvojstřelu na sedmičce v poslední položce, který jej definitivně odsunul mimo finálovou skupinu na 7. místo. P.Sobota (22,21) celkem 111/125 také jeho posunul v poslední položce chybený lehký holub z vysoké věže na stanovišti jedna mimo finálové naděje, celkově 9.místo. O.Runštuk (23,22) celkem 107, bohužel nízké položky z předešlého dne jej beznadějně odsunuly na 11. místo. Na trapu byla situace poněkud radostnější, R.Daněk se položkami 21,20, celkem 105, posunul na 5. místo ve finálové skupině, J.Lipták položkami 22,24, celkem 110, postupoval jako první do finále s jedním terčem k dobru před domácím Rüttgerothem, D.Linhart nástřelem 21,20, celkem 99, obsadil 13. příčku. V dramatickém finále nakonec prokázal větší zkušenost německý reprezentant a nástřelem 23 odsunul našeho J.Liptáka, jenž střelil 21, na druhou pozici. R.Daněk zasáhl 22 terčů, čímž se dotáhl na vícemistra světa Laitinena jehož nakonec v rozstřelu K.O. porazil a posunul se celkově na 4. příčku.

Velmi negativně se na průběhu závodu a v souvislostí s tím i na dosažených výsledcích projevil technický stav střelnice. Velmi časté výlety rozbitých terčů v obou disciplínách, na skeetu pak velmi časté přerušování střelby a opakovaně rozbité terče především ve dvojstřelech znamenaly velkou prověrku psychické odolnosti všech sportovců. Běžným jevem bylo i třicet rozbitých holubů v jedné rundě.

Závěrem patří gratulace úspěšným sportovcům, poděkování všem organizátorům tohoto výjezdu a panu Janu Kůrkovi za vzornou péči o všechny sportovce a trenéry bez ohledu na disciplínu a příslušnost.

Petr Zvolánek

Spolupracujeme