Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

MZ juniorů v SUHLU

Zdroj: Břetislav Putna
Datum: 26.05.2001

Jedním z několika závodů na mezinárodní úrovni, které jsou pro kategorii juniorů pravidelně pořádány, je také závod v SRN ve městě SUHL.

Závod se uskutečnil na střelnici střeleckého areálu, který svojí úrovní patří k evropské špičce, ve dnech 16.5.-19.5.2001.

Tohoto závodu se též zúčastnili tři naši závodníci v disciplíně rychlopalná pistole a to střelci Vala, Podhráský a Řezák. V den příjezdu (18.5.), kdy na 25m střelnici probíhal závod ve sportovní pistoli 30+30 juniorek, naši reprezentanti v RP absolvovali v odpoledních hodinách trénink před sobotním závodem. Při tomto tréninku si již pouze provedli drobné korekce v nastřelení zbraní, seznámili se s poněkud atypickou 25 m střelnicí, a po tréninkové fázi (55-65 ran) opustili areál a jeli se ubytovat do hotelu. Pro další vycházku nebylo počasí příznivé, ale v poloze, kde se město nachází to není nic neobvyklého.

V den závodu (19.5.) ráno v pěkném prostředí dobře posnídali a vzhledem k tomu, že dva závodníci nastupovali ke střelbě již v 900 jsme odjížděli na střelnici, která byla asi 5 minut jízdy, v 745.

Všichni tři závodníci v RP, pro které to byl první mezinárodní závod v zahraničí, prováděli přípravu na závod (suchý trénink) tak, jak jsme si již na začátku této sezóny předem dohodli a to svědomitě a v dohodnutém rozsahu.

Jako první z našich reprezentantů v RP nastoupili na svá stanoviště Vala s Řezákem. Vala nastřílel v první polovině (8" 98 b., 6" 94 b., 4" 95 b.) 287 bodů, dobrý výkon pro druhou polovinu závodu si pokazil v jedné 6" položce, kdy udělal chybu při nabíjení zbraně a celkový čas na přípravu se mu velmi zkrátil. V druhé polovině závodu nastřílel (8" 97 b., 6" 97 b., 4" 90 b.) 284 bodů, při první 4" položce urychlil kadenci a výsledkem byli špatné zásahy ve dvou posledních terčích. Celkový výsledek před finálem 571 ho v této části závodu řadil na 2.místo.

Řezák nastřílel v první polovině (8" 96 b., 6" 96 b., 4" 85 b.) 277 bodů, při 4" položkách se nesoustředil na kvalitní spouštění a výsledkem byli tři velmi špatné zásahy. V druhé polovině nastřílel (8" 91 b., 6" 93 b., 4" 83 b.) 267 bodů. Celkový výsledek 544 bodů. V druhé polovině se opakovali stejné chyby, které se ale již vyskytly i v dlouhých časech.

Třetí z našich reprezentantů v RP, Podhráský, nastřílel v první polovině (8" 96 b., 6" 96 b., 4" 85 b.) 277 bodů, nervozita, která se stupňovala a dvě nezaviněné závady byly příčinou špatné 4" položky. V druhé polovině závodu nastřílel (8" 100 b., 6" 93 b., 4" 86 b.) 279 bodů. Celkový výsledek 556 bodů. I v druhé polovině měl nezaviněnou závadu.

Po skončení základního závodu byl náš reprezentant Vala na 4.místě a měl zajištěn postup do finále. Toto začínalo v 1415 a stříleli vždy dva závodníci.

Valův soupeř na třetím místě měl o 2 body vyšší nástřel a po odstřílení finálových deseti ran se povedlo Valovi snížit náskok o 0,7 bodů, což ale bohužel stačilo jen na udržení celkového 4.místa. Škoda, že jedna špatná rána 7,1 bodu, připravila našeho závodníka o lepší celkové umístění.

Výsledky, které byly dosaženy ostatními závodníky, kdy 1.místo bylo 579, dále pak 578; 573; 571; 569; jasně vypovídají, že v konkurenci se Vala prosadil se slušným výkonem. Kdo zná tuto střelnici ví, že je značně větrná a těžká.

Závěrem bych chtěl zhodnotit vystoupení našich reprezentantů v RP. Výkony, které podali na tomto mezinárodním závodě se neřadí k těm nejlepším, ale umístění i výkon Valy se dá hodnotit jako dobrý. Celkové vystoupení našich juniorů v RP hodnotím kladně, neboť nám ukázalo na některé chyby, na něž je třeba se zaměřit a přejít k jejich brzkému odstranění, na čemž jsem se již se závodníky dohodl, a určil jim tréninkový plán až do 2. kola ČP v Brně.

V neposlední řadě bych rád podotkl, že vzhledem k věku všech tří závodníků - Petr Vala a Martin Podhráský 18 let, Jakub Řezák 16 let, a vzhledem k tomu, že výše uvedení závodníci mají zájem na sobě pracovat a spolupracovat se domnívám, že jejich výkony na budoucích závodech budou ještě kvalitnější a vrcholem bude nejvýznamnější závod letošní sezóny.

Za RP Putna Břetislav

Spolupracujeme