LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Vrchol sezóny se blíží!

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 14.06.2001
e-mail: sanak@shooting.cz

Reprezentanti České republiky ve sportovní střelbě se v rámci přípravy na letní Mistrovství Evropy zúčastnili soutěží Světového poháru ve dnech 30.5. - 3.6. v Miláně a v době od 5. do 11.6. v Mnichově. Zatímco do vzdálenějšího Milána odjelo pouze12 sportovců, do Německa bylo z důvodů jednoduššího cestování a levnějšího pobytu vysláno 18 střelců.Velkou příležitost k získání zkušeností získali díky nominaci na obě soutěže zejména mladí nadějní střelci. Zvláště státní trenér disciplíny běžící terč Ján Kermiet předvedl, že to myslí s omlazováním svého týmu skutečně vážně. Na celkem šest míst nominoval dva zkušené borce Januše a Račanského a doplnil je čtyřmi juniory! Také Petr Kůrka dává příležitost mladým střelcům. Do Světového poháru nasadil úspěšné juniorky, které se trenérovi odvděčily výtečnými výsledky. Mladé pistoláře zastupovala jediná juniorka Veronika Piecuchová. Škoda že nebyl nominován také finalista ME ve Španělsku Adam Diener, závod by pro něj byl velkou školou.Hlavní úkol byl ovšem zaměřen jinam: Poskytnout příležitost kandidátům účasti na ME k tomu, aby využili start v soutěži ke kontrole vlastní výkonnosti a kvality přípravy. A jistě také k tomu, aby přesvědčili státní trenéry, že právě oni jsou těmi vyvolenými, se kterými je třeba pro vrchol letošní sezóny počítat.

Tropické vedro v Itálii

Po tréninku v chladnějším jarním počasí doma překvapilo naše střelce v Miláně velké horko. Již po cestě od Alp směrem na jih se teplota neustále zvyšovala a když dosáhla 35 stupňů, mysleli jsme, že se snad porouchal teploměr. Na padesátimetrové střelnici se ještě dalo vydržet, neboť téměř neustále foukal vítr, v nízké vzduchovkové hale však bylo téměř na omdlení. O to větší obdiv si zaslouží naše střelkyně Kateřina Kůrková, která v disciplíně vzduchová puška postoupila výkonem 395 bodů do finále, kde podala fantastický výkon 103,9 bodů. Nejen že postoupila z pátého na čtvrté místo, ale jen dvě desetiny bodu ji dělili od stříbrné medaile. Bylo nádherné sledovat, jak ve finále "prohání" mnohem zkušenější soupeřky, jak je absolutně ponořená do vlastního soustředění na práci na výstřelu. V mnohém připomíná svého otce, Petra Kůrku, v době jeho nejvyšší výkonnosti. Uspěšná byla i druhá naše střelkyně v puškových disciplínách, juniorka Pavla Habartová, která se "vytáhla" v disciplíně SM 3x20 ran. Nastřílela 573 bodů, což byl za daných podmínek vynikající výsledek, jež stačil na deváté místo. Pavla se opět stala vážnou uchazečkou o místo v družstvu pro ME. Puškaři muži si mnoho radosti neužili, jejich výkony nebyly příliš přesvědčivé. Vzduchovka se jim nepovedla, stejně jako kvalifikace pro soutěže vleže a v LM 3x40. Relativně úspěšný byl jen nadějný Tomáš Bartoněk, který na základě dobrých výsledků postoupil ve všech soutěžích do hlavního závodu a potěšil trenéra svými výkony v poloze vkleče s 390 body. Také Milan Bakeš si trochu vylepšil "image" díky výkonu 1158 v hlavní soutěži. Pistoláři Martin Tenk a Josef Wohlmuth se po méně úspěšném startu ve vzduchové pistoli těšili na svou soutěž na padesát metrů. V libovolné pistoli se jim při tréninku dařilo, zdálo se, že jsou ve výborné formě. Bohužel, opět zapracoval zákon schválnosti. V posledním dnu soutěží, právě když startovali v libovolné pistoli, provázel jejich závod silný vítr. Ten se na posledních 30 minut změnil v uragán. Kdo v té době dostřeloval, měl prostě smůlu. Martin mezi "nešťastníky" patřil a díky položkám 89 a 92 s celkovým výsledkem 555 bodů skončil těsně za finále na neoblíbeném devátém místě. Jen pro ilustraci, olympijský vítěz z Atlanty Di Donna končil položkou 85, známý Polák Pietrzak 88 atd. Svůj první velký závod s rychlopalnou pistolí Pardini absolvoval Marin Strnad. S trochou smůly dosáhl průměrného výkonu 577 bodů. Našemu druhému střelci, mladému Eretovi zatím chybí zkušenosti. Střelci na běžící terč tentokrát nebyli tolik "vidět", přesto výsledek dorostence Bolíka 560 bodů stojí za pozornost. Račanský prodělal na tom, že finále v této disciplíně střílí pouze šest závodníků. Skončil totiž s 571 bodem osmý.

Nová pistole pro Tenka

Není tajemstvím, že v poslední době se ve finále objevuje stále větší podíl vzduchových pistolí značky Morini. Naopak, na celé palebné čáře jen několik závodníků použilo v Miláně pistole FWB, mezi nimi i oba naši střelci. Tato skutečnost nás přivedla k rozhodnutí podívat se ke stánku švýcarské firmy Morini, abychom si ujasnili, jak přesně specifikovat objednávku předpokládaného nákupu několika pistolí této značky v letošním roce. Viděli jsme, že v improvizované dílně uvnitř mikrobusu pracuje mechanik, jež zpracovával pistolové pažby vybraným střelcům na míru. Diskutovali jsme s majitelem firmy a když jsme se zmínili, že máme v úmyslu nakoupit vzduchové pistole Morini a jedním z uchazečů bude i Martin Tenk, pan Morini ihned zareagoval. Nabídl, že jeho firma věnuje vybranou pistoli Martinovi zcela zdarma a mechanik mu vyrobí pažbu přímo na ruku ještě v Itálii. Shodou okolností firma měla připravenou vybranou hlaveň pro Číňana Wanga a protože Číňané do Milána nepřijeli, dostal ji Tenk. Výroba pažby trvala téměř čtyři hodiny. Martin musel být po celou dobu k dispozici pro postupné vytváření jednotlivých částí pažby. Jakmile byla pažba hotova, mechanik ji namontoval na zbraň a Martin s kompletní pistolí mohl odjet do Mnichova. Nyní si může být jistý, že má pro další soutěže kvalitní zbraň a pažbu od odborníka na svou ruku. Doufejme, že se mu bude s novou pistolí dařit.

Proč právě Miláno?

V Itálii se střelci dozvěděli některé důležité novinky o záměrech Mezinárodní střelecké federace pro příští rok. Světové poháry mají být pořádány na různých kontinentech. Jediný evropský světový pohár pro pušky a pistole podle těchto zpráv opět uspořádá Miláno. Tento záměr se zdál většině delegací velice překvapivý už proto, že střelnice v Miláně je naprosto nevyzpytatelná, větrná, střílí se ještě na papírové terče a samotné pobytové náklady v Itálii jsou vysoké. Proč nebylo pořadatelství přiděleno do Mnichova, kde je střelnice komplexně osazena elektronickými terči, nevěděli ani samotní Němci. Další překvapení přichystala ISSF v podobě volby měst pro pořádání SP. První má být v dubnu v Sydney, další v květnu v Atlantě, následuje zmíněné Miláno v červnu a poslední SP měl být v září v Šanghaji. V příštím roce se již střílí o Q.P. pro olympijské hry v Athénách a cestování po celém světě federace stojí velké finanční prostředky.Proto se již v Miláně rozjela akce s cílem dosáhnout časového spojení světového poháru v Sydney a Šanghaji, aby se ušetřily náklady na dopravu. Doufejme, že alespoň v této záležitosti vedení ISSF pozmění své původní záměry.

Deštivý Mnichov

Opět se projevilo, že Mnichov je jakýmsi pomyslným hlavním městem střeleckého světa. K soutěžím světového poháru se tam sjela celá světová špička, startovalo nejméně o polovinu více střelců než v Miláně. Jedinou skutečností, která trochu znepříjemňovala střelcům pobyt, bylo chladné deštivé počasí. To však závodníkům nevadí, podstatné je, že mohou na kvalitní střelnici prokázat svoje skutečné umění, nezkreslené vnějšími vlivy, například větrem. V naší výpravě se většina závodníků po Itálii vyměnila a dařilo se jim většinou velice dobře. Puškaři vstoupili do soutěže vleže účastí v eliminaci a dosáhli výborných výsledků. Střelci Bečvář, Mach i Opelka nastříleli shodně 596 bodů, což je příslibem pro ME. V hlavním závodě se nejlépe dařilo Opelkovi, bohužel poslední rána s hodnotou devítky jej vyřadila z účasti ve finále. V LM 3x40 odpadla eliminace a soutěž proběhla "naostro". Opět byl nejlepší Luboš Opelka, tentokrát s 1168 body a do finále mu tentokrát scházely dva body. Výsledky Macha 1166, Jeřábka 1164 a Bečváře je rovněž možné označit za solidní. Co je to ale platné, když nejlepší světový střelec Josef Gonci udělil všem lekci s 1181 body! Ve vzduchovce byla situace našich puškařů podobná, nestříleli špatně, ale na špičku to prostě nestačí. Vždyť k postupu do finále bylo zapotřebí 596 bodů! To děvčatům se dařilo o poznání lépe. Ony ve světové špičce jsou. Kateřina Beranová nejdříve v malorážce předvedla velice hodnotný výkon 580 bodů, aby ve vzduchovce excelovala. Jejích 399 bodů je vyrovnaným světovým rekordem a to hovoří za vše. Výtečně jí sekundovala Kateřina Kůrková, která dokázala dotáhnout slabší začátek dvěma položkami sto bodů a s 397 kruhy postoupila za první Beranovou jako třetí do finále. Naše největší současná hvězda dotáhla skvělý závod do vítězného konce. Ziskem zlaté medaile se Kateřina Beranová zasloužila o největší úspěch naší výpravy. Její mladší partnerka z týmu Katka Kůrková skončila na rovněž pěkném, byť nepopulárním čtvrtém místě.

Martin Tenk opět světový

Náš nejlepší pistolář tentokrát prodal to, co v něm je. V základním závodě nastřílel výtečných 566 bodů, což je stejný výsledek, kterého dosáhl na OH v Sydney. Postoupil do finále jako první, ale po méně vydařené střelbě skončil nakonec na druhém místě. Přesto, že se na sebe zlobil, druhé místo je vynikající. Velmi dobrý výkon 555 bodů podal i další náš střelec, Zdenek Bardisal. Disciplínu vzduchová pistole střílel už jenom Martin Tenk. Po několika trénincích a drobných úpravách se nebál použít svou novou pistoli Morini. Vyplatilo se to, po slabším začátku 96,95 bodů se dostal do tempa a položkami 99,99,98,96 dokončil závod s 582 body na smůlovatém devátém místě. Po velmi dlouhé době se zablýsklo na lepší časy ve kdysi u nás slavné disciplíně, v rychlopalbě. Martin Strnad nastřílel výtečných 588 bodů a postoupil do šestičlenného finále, což je úspěch. V Mnichově dostal příležitost i talentovaný junior Petr Vala, což mu umožnilo získat první zkušenosti z prostředí velkých závodů. V kategorii žen nás reprezentovaly tři pistolářky. Hykové, Říhové ani Piecuchové se ve SP 30+30 příliš nevedlo, avšak Veronika Piecuchová předvedla výtečný výkon ve vzduchové pistoli, když nastřílela 383 bodů. Od světové špičky ji dělí jen několik bodů a jistě bude patřit mezi závodníky, kteří budou v příštím roce bojovat o Q.P. pro Athény.

Januš mezi nejlepšími

Střelci na běžící terč jsou opět nahoře. Po úspěchu na ME v Pontevedře se to potvrdilo v Mnichově výtečným výkonem Miroslava Januše 581 bodů. Postupoval do finále na třetím místě a své postavení dokonce vylepšil a získal stříbrnou medaili. Potvrdil tak svou rostoucí formu, kterou demonstroval již v domácích soutěžích. Výsledek patnáctiletého dorostence Tomáše Caknakise 573 bodů vzbudil senzaci. Je to jeho osobní rekord a velmi nadějný výkon. Za Tomášovu přípravu patří poděkování trenérce paní Zdeně Tobiáškové a také státnímu trenérovi Janu Kermietovi. I další náš dorostenec Bedřich Jonáš potvrdil svými 565 body rostoucí úroveň výkonnosti mladých střelců v této disciplíně a můžeme se těšit, že Caknakis a Jonáš spolu s Bolíkem utvoří družstvo, jež se bude prosazovat na vrcholných soutěžích.

Vladislav Šaňák, 12.6.2001

LM 60 vleže muži: 1.Rolfs -NED,597+104,1, 2.¨Knoegler-AUT,597+103,7, 3.Emmons-USA,597+103,2, 11.Opelka,594, 18.Bečvář,593

LM 3x40 muži: 1.Goennci-SVK,1181+98,4, 2.Khadjibekov-RUS,1176+99,5, 3. Eckhardt-GER,1172+99,5, 11.Opelka,1168, 18. Jeřábek,1164, 29. Bečvář,1161

VzPu 60 muži: 1.Rolland - NOR,598+103,5, 2. Qio-CHN,597+104,5, 3.Bindra-Ind,597+103,5, 22. Mach,592, 30,Opelka,591, 44. Kalný,589

StM 3x20 ženy:1. Wang-CHN,585+97,1, 2.Leskiv-UKR,585+96,9, 3.Jia-CHN,586+94,8, 11. Beranová,580, 19.Valová,576, 64. Šimková ,566

VzPu 40 ženy: 1.Beranová-CZ,399+102,9, 2.Buehlmann-SUI,397+102,7, 3.Pfeilschifter-GER,397+102,3, 4. Kůrková,397+101,9 50.Valová,390

LP 60 muži: 1. Nestrouev-RUS,563+98,5, 2. Tenk-CZE,566+93,4,

3.Knapik-POL,563+95,7, 16.Bardisal,555, 40.Wohlmuth,545

Rychlopalba 30+30 muži: 1.Schumann-GER,595+101,5, 2.Zuo-CHN,589+100,6, 3.Khvatsovas-BLR,587+101,6, 6.Strnad,588

VzPi 60 muži:1.Kokorev-RUS,586+101, 2.Pierrzak-POL,589+97,3, 3.Gontcharov-RUS,585+100,4, 9.Tenk,582

StPi 30+30 ženy: 1.Tao-CHN,584+102,3, 2. Dolgatcheva-RUS,578+103,2, 3. Cho-KOR,582+98,3, 40.Hyková,564, 45. Říhová,558, 55. Piecuchová,550

VzPi 40 ženy: 1.Kousnetsova-RZS,387+100,6, 2. Tao-CHN,387+100, 3. Akhnertdinova-RUS,388+97, 11. Piecuchová,383

BT 30+30 - 10m muži: 1. Niu-CHN,582+99,6, 2. Januš-CZE,581+97,9, 3. Kurzer-GER,583+95,4, 11. Caknakis,573, 23. Jonáš,565

Bt ženy: 1.Soguet-Fra,379, 2. Kovalenko-KAZ,363, 3. Mathe-HUN,360

Výsledky Miláno

LM 60 vleže muži: 1. Martynau-BLR,593+101,4, 2. De nicolo-ITA,594+103,3, 3. Sauveplane-Fra,595+101,7, 25. Novák,588, 31. Bartoněk,587

LM 3x40 muži: 1. Parker-USA,1167+96,3, 2. Sukhorukov-UKR,1171+89,6, 3. Zaehringer-GER,1166+93,2, 14.Bakeš,1158, 21. Novák,1153, 28. Bartoněk,1150

VzPU 60 muži: 1.Goenci-SVK,598+101,8, 2. Majchacheeap-Tha,596+103,5, 3. Boschman-NED,596+102,8, 35.Bartoněk,587, 43. bakeš,585, Novák,585

StM 3x20 ženy: 1. Buehlmann-SUI,582+98,9, 2. Pahrebniak-BLR,582+95,2, 3. Caruso-USA,576+98,6, 9. Habartová,573, 44. Kůrková,557

VzPu 40 ženy: 1. Pfeilschifter-GER,397+103,7, 2. Choi-KOR,397+102,1, 3. Caruso-USA,396+103,0, 4.Kůrková,395+103,9,

53.Habartová,385

LP 60 muži: 1. Borowicki-POL,556+98,9, 2. Lukashyk-BLR,562+91,4, 3. Knapík-POL,558+95,3, 9. Tenk,555, 27. Wohlmuth,546

Rychlopalba 30+30 muži: 1. Schumann-GER,593+102, 2. Raicea-ROM,589+99,2, 3. Magmet-UKR,588+99,3, 29. Strnad,577, 40. Eret,564

VzPi 60 muži: 1.Guchsa-KAZ,586+98,6, 2. Lukashyk-BLR,584+1002,2, 3.Fait-ITA,583+99,2, 16. Tenk,577, 48.Wohlmuth,562

StPi 30+30 ženy: 1.Macur-POL,582+103,4, 2. Salukvadze-GEO,583+100,3, 3. Kostevych-UKR,581+99,5

VzPi 40 ženy: 1. Roy-Fra,383+102,6, 2. Kostevych-UKR,387+97,8, 3. Suppo-ITA,381+101,6

BT 30+30 10m muži: 1. Kury¨zer-GER,584+102,8, 2. Pelach-SVK,576+99,9, 3. Bergstroem-SWE,576+98,6, 8. Račanský,571, 21. Bolík,560, 24.Velíšek,557

Spolupracujeme