Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Zpráva z Finále Světového poháru

Zdroj: Petr Kovařík
Datum: 08.09.2001

Ve dnech 22. - 26.08.2001 se konalo v Mnichově Finále Světového poháru (FSP). Od 16.08. do 26.08. probíhalo na téže střelnici Mistrovství Německa a Finále SP probíhalo souběžně s touto velkolepou akcí, které se zúčastnilo přes 8.000 střelců ve všech kategoriích počínaje od nejmladších až po seniory. Nejprve se v době od 16. do 19.8. střílely olympijské disciplíny a potom po celý týden národní disciplíny, takže celý prostor kolem střelnice byl plně zaplněn auty, přívěsy a stany. Prezentovaly se tam jednotlivé střelecké svazy a pochopitelně všechny firmy zabývající se výrobou či prodejem střelecké výzbroje a výstroje. O německých pořadatelích je známo, že jsou v přípravě soutěží důslední a mají promyšleno vše do nejmenších detailů. Ani při Finále Světového poháru tomu nebylo jinak. Vše klapalo tak jak má být. Ale aby toho pořadatelé neměli málo ještě zde probíhala třetí soutěž a tou bylo mezinárodní mistrovství tělesně postižených, kterého se zúčastnili i sportovci z České republiky. Všechny tři soutěže měly své vlastní organizační výbory a tak vše probíhalo v klidu včetně technických přejímek zbraní a výstroje sportovců.

Nyní k naší soutěži. Do Finále Světového poháru se nominovali svými výsledky celkem tři naši sportovci. Miroslav Januš v disciplíně vzduchová puška 30+30 běžící terč. V libovolné pistoli nás reprezentoval Martin Tenk a Kateřina Beranová nás zastupovala ve vzduchové pušce. Celkem je v programu FSP zařazeno 11 disciplín a v každé bylo nominováno po 10 nejlepších sportovcích, tzn., že FSP se zúčastnilo celkem 110 sportovců a nezbytný doprovod.

Z našich sportovců nejprve zasáhl do soutěže Miroslav Januš. V první polovině (v pomalých ) střílel vyrovnaně (položky 98,97,97) a součtem 292 se dělil o druhé až třetí místo. V druhé polovině závodu (v rychlých) se mu tak již nedařilo a i když začal dobře položkou 97, druhá byla 94 a poslední ale jen 91 a tím klesl v celkovém součtu na šesté místo, z kterého nastupoval do finále a položkou 98,7 bodů zůstal na šestém místě.

Další den ráno od 8 hodin začal svoji soutěž Martin Tenk. Po nástřelu začal vlastní závod ranou 9,9 a potom následovalo 6 desítek za sebou. Konec položky mírně polevil a výsledkem bylo 95 bodů. Druhá položka byla také 95, třetí, čtvrtá i pátá po 94 bodech a poslední 93 bodů. Na přelomu třetí a čtvrté položky přišla menší krize - končil osmou a začal dvakrát osmou. Celkový výsledek 565 bodů jej po tomto základním závodě zařadil na třetí místo. V průběhu finálové položky se po třetí ráně dostal na 2.místo, kde se držel až do šesté rány, ale sedmá rána 8,2 jej posunula opět na třetí místo. Osmá rána byla 9,9, ale ostatní střelci dali lepší a Martin klesl na čtvrté místo. Dvěma posledníma ranama se opět posunul na třetí místo. Finálovou položkou 94,9 a celkovým výsledkem 659,9 získal bronzovou medaili.

Tento den večer měla ještě trénink Kateřina Beranová, který plně využila. S tréninkem nebyla moc spokojená, neboť si postěžovala, že jí to "nefunguje" tak, jak by si představovala. V sobotu ráno před závodem bylo vidět jak je již soustředěná na závod, který začínal opět v osm hodin. Při nástřelu, který trval asi 6 minut pracovala soustředěně a nastřílela s výjimkou jedné 9,9 samé desítky. Při vstupu do závodu se přece jen projevila mírná nervozita a první ránu dala 9,4 a potom již tuto položku dokončila samými desítkami. V druhé položce přišla menší krize, zde dala čtvrtou, šestou a osmou ránu devítky a bylo z toho 97 bodů. V této chvíli to nevypadalo vůbec slibně, ale Kateřina dokázala, že je bojovnice a druhou půlku závodu odstřílela velmi dobře jen s jednou devítkou. Celkový výsledek byl 395 bodů a to ji zaručovalo umístění na třetím až pátém místě před finálem. Po základní soutěži se před Kateřinu dostala pouze letošní trojnásobná Mistryně Evropy, Němka Sonja Pfeilschifter, která odstřílela svůj závod za 34 minut včetně nástřelu a s výborným výsledkem 398 bodů, i když až do poslední rány to vypadalo na 399, ale poslední rána v závodě 9,8 jí snížila výsledek na již zmíněných 398 bodů, a také Gaby Buehlmann (závodnice ze Švýcarska) s výkonem 397 bodů. Finálová soutěž se vyvíjela velmi dramaticky a z počátku se situace pro naši závodnici jevila nadějně, neboť se stále pohybovala na 2.-4. místě, ale poslední rána 9,5 ji odsunula až šesté event. sedmé místo.Měla stejně jako Ruska Bobková, se kterou se Kateřina utkala v boji o šestou příčku v soutěži K.O. Bobková dala 10,6 a Kateřina 9,7 a tím skončila naše závodnice na 7.místě. Korejská závodnice Kim, Hyung Mi se z osmého místa se základem 393 bodů a vynikajícím výkonem ve finálem 103,9 nakonec posunula až na třetí místo a odsunula Švýcarku Buehlmann na nepopulární čtvrtou příčku. Vyhrála Sonja Pfeilschifter s 501,9 (398+103,9).

Ve stejném čase se střílela v této hale ještě vzduchovková národní disciplína 3x10, kterou střílelo celkem 50 nominovaných děvčat a chlapců. To znamená, že v hale nebyla žádná komorní atmosféra, ale docela slušný hluk, který se projevoval zejména při úpravě střeleckých stanovišť pro jednotlivé polohy. I když si na hluk děvčata nestěžovala, ale při sledování závodu jsem viděl, že některé závodnice právě v této době dělaly chyby, které se projevovaly nižšími zásahy.

Nelze se nezmínit o závodě mužů na 3x40ran, kde Rus Chadjibekov dosáhl vynikajícího výsledku 1184bodů (399, 393, 392) a s finálovým nástřelem 98,7 b. zvítězil. Debevcův světový rekord (1186) se již již otřásal. Disciplínu LM 60 vyhrál olympijský vítěz ze Sydney výkonem 703,2(599+104,2).

Závěrem lze říci, že v této soutěži, kde se sešla plejáda vynikajících střelců se naši tři sportovci neztratili a určitě získali další zkušenosti, které mohou při dalších závodech dále využívat.

Petr Kovařík - vedoucí skupiny na FSP.

Kompletní výsledky najdete na stránkách www.issf-shooting.org

Spolupracujeme