LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Skvělé výsledky při Mistrovství ČR

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 29.09.2001
e-mail: sanak@shooting.cz

Na střelnici ČSS Kývalka v Brně se ve dnech 14.- 16. září uskutečnilo Mistrovství České republiky ve sportovní střelbě v kulových disciplínách. Soutěží se zúčastnili všichni naši nejlepší střelci v čele s úspěšnými reprezentanty z ME v Zagrebu a samozřejmě také závodníci ze střeleckých klubů ČSS, kteří splnili předepsané podmínky pro nominaci. K velmi zajímavému výkonnostnímu porovnání došlo zejména v kategorii dorostenců. Mistrovství je vlastně jedinou soutěží, kde se mohou poprvé utkat dosud ještě neznámí mladí střelci s talenty, které již nějakým způsobem podporuje střelecký svaz a mohou na sebe upozornit. Pro některé závodníky může být kvalitní výkon a umístění na M ČR vstupenkou do elitní skupiny střelců reprezentantů.

Mezi puškaři jedničkou Bečvář

V letošním roce sice provázelo vrcholnou soutěž sezóny chladnější deštivé počasí, ale střelci oceňovali to, že nefoukal vítr. To umožnilo dosažení velmi dobrých výsledků v puškových disciplínách, kde pozdější vítěz Bečvář nastupoval k finále s pěknými 597 body až na třetím místě, o jeden bod za Novákem a Vodičkou. Ze stříbra se však nakonec radoval Bakeš, 105,4 bodu ve finále jej posunulo před třetího Nováka. Ve standardu LM 3x40 dosáhli hned čtyři střelci výsledků přes 1170 bodů. Zvítězil suverénně Bečvář s 1175+99 před Jeřábkem 1173+98,8. Na třetí místo se před Bakeše s 1173 body probojoval Mach, jež měl v základním závodě o jeden bod méně. V soutěži na sebe upozornil zejména mladý Petr Černoch z Dukly osobním rekordem výborné úrovně 1165 bodů. Právě pro něj může tento výsledek, jež potvrzuje Petrovy poslední kvalitní výkony znamenat jmenování do reprezentace. Mezi ženami dosáhla nejkvalitnějšího výkonu 580 bodů v OH disciplíně SM 3x20 Tamara Šimková, která zvláště v druhé polovině sezóny střílí výborně a ukazuje, že se ani ve výborné konkurenci úspěšných juniorek nevzdává boje o nominace na vrcholné soutěže příštího roku. V kategorii juniorů můžeme ocenit zejména skvělé výkony Březiny a Rozsypala. Nový mistr ČR v LM 60 vleže Březina s 595 body dosáhl ve standardu 1161 bodů, což u juniora nepamatuji snad od dob Bakeše nebo Nováka. Ve finále sice podlehl Rozsypalovi s 1156+97,9 bodů, oba tituly jsou však ve správných rukou. Při neúčasti Kateřiny Kůrkové se v kategorii juniorek očekávalo a nakonec i splnilo, že o titul v SM 3x20 svedou souboj Beranová s Valovou. Obě děvčata nastřílela kvalitní výkon 576 bodů a ve finále pro sebe tentokrát získala titul Kateřina Beranová. Dobře si vedla i vítězka SM 60 vleže Marcela Kozová, která ve standardu skončila hned za našimi evropskými medailistkami a vzhledem k ročníku narození 1983 je možné s ní počítat pro ME 2003 v Plzni.

Sestřenice královnami ve sportovní pistoli

Libovolná pistole si po dobrém výsledku na ME v Zagrebu i při MČR udržuje velmi dobrou úroveň. Je tomu tak díky trvale výtečné střelbě Martina Tenka, který s převahou zvítězil s 565+94,7 body, ale také zásluhou Zdeňka Bardisala (druhý s 558+94,3) a Stanislava Jirkala s 554+97,6 body. Více se čekalo od Dědiče, který se tentokrát nedostal do finále, ale má za sebou výkony přes 560 bodů v letošní sezóně a měl by patřit ke kandidátům pro účast na MS 2002 v Lahti. V rychlopalbě nastřílel v základním závodě nejlépe 583 bodů zkušený Skupa, přesto se vítězem stal mladý střelec Dukly, svěřenec trenéra Šafránka Josef Fiala díky výkonu 580+100,5 bodů. Velkým a příjemným překvapením se stal junior Martin Podhráský (1983), který po sloučení juniorské kategorie s muži postoupil výtečným výkonem 578 bodů do finále na pátém místě a na základě 99,9 skončil před Skupou stříbrný! V úspěšné disciplíně StPi 3x20, v níž naši pistoláři získali na ME medaili se blýskl skvělým výkonem 578 bodů Petr Packan. Za ním zůstali Šafránek 574, Jirkal 573 a Skupa s 565 body. Ti si však vynahradili zisk titulu v dalších disciplínách, když VP vyhrál Skupa a SP Šafránek. Velmi potěšitelnou úroveň výkonnosti ukázaly jak Petra Hyková v kategorii žen s 577+102,6 body, tak její sestřenice Lenka Hyková v kategorii juniorek. Lenka si vytvořila osobní rekord výsledkem 578+97,9 bodů a blíží se nezadržitelně k hranici 580 bodů, která otvírá možnost postupu do finále většiny vrcholných světových soutěží v této disciplíně. Zlepšila se i Veronika Piecuchová s 572 body, věřme, že se brzy dostane na úroveň výkonnosti, kterou dosahuje ve vzduchové pistoli. Mezi juniory se v LP stal mistrem republiky Adam Diener, kterému titul "daroval" Pavel Hrabalík, když neudržel ve finále náskok šesti bodů. Hrabalík si vše vynahradil ve SP, kde zvítězil výkonem 574 bodů o 11 bodů před Kutákem.

Januš je skutečná hvězda

Náš nejúspěšnější střelec, držitel čtyř medailí z ME 2001 v Zagrebu se blýskl v Brně fantastickými výkony. Nejen že v disciplíně BT 30+30 dokázal nastřílet senzačních 596 bodů, v mixu vyrovnal současný světový rekord 398 bodů! Januš je skutečnou ozdobou našeho střelectví, která nejen že dokáže na domácích střelnicích předvádět neuvěřitelné výkony, on je ale schopen tyto výkony nastřílet také v zahraničí při vrcholných soutěžích. Tím je pro reprezentaci nepostradatelný. V Brně Janušovi dobře sekundoval Lízal, v obou soutěžích stříbrný. V kategorii juniorů si tituly rozdělili dva naši současní nejtalentovanější střelci, Jonáš s 577 body v BT 30+30 a Caknakis s 387 body v mixu.

Vše pro ME v Plzni

Za dva roky se koná vrcholná evropská soutěž v západočeské metropoli a proto se maximální pozornost soustřeďuje do kategorie dorostenců ročníků narození 1983 a mladších, odkud bude třeba "vytáhnout" talenty, dát jim kvalitní vybavení, trenérskou péči i závodní příležitosti a připravit je k soutěži. Z tohoto pohledu je potěšitelné, že se v Brně ukázalo více talentovaných sportovců, kteří nastříleli výtečné výkony. V soutěži vleže zejména Tenčík, Janda a Gavenda s 589 body, ve standardu ke Gavendovi s 572 a Jandovi s 571 bodem patří ještě Hurych 571, Novotný 564 a další. Objevují se dobří střelci ročníků 1986 jako Haman, Smíšek, Král, doufejme, že mezi nimi bude také výrazný talent. Podobně je tomu i mezi dorostenkami, kde stojí za pozornost zejména výkony v závodě vleže Gebauerové a Nitrianské a ve standardu vítězky Zelinkové s 565 body a dále Železné, Žajglové, Sýkorové a Hrnečkové. Talenty máme určitě i mezi mladými pistoláři, z nichž někteří startovali v juniorské (Diener, Dušenka), či dokonce mužské kategorii (v RP Podhráský, Vala). Patří mezi ně i Tomsa, Chvátal, Pejchal, Řezák, Papírník, Jaderná a další. Nyní bude záležet na tréninkové píli závodníků, ale také na schopnostech a ochotě trenérů mladým střelcům pomoci. Také my, pracovníci ČSS musíme udělat vše, co je v našich silách, aby byla příprava střelců pro ME v Plzni co nejlépe zorganizována a zajištěna.

V Praze, 29.9.2001 - Vlad. Šaňák

Spolupracujeme