Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Puškaři zahájili vzduchovou sezónu na střelnici v Borku

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 11.11.2001
e-mail: kurka@shooting.cz

V neděli 11. listopadu se na střelnici v Borku u Českých Budějovic konala Velká cena ve střelbě ze vzduchových zbraní. Jednodenní soutěže se zúčastnilo asi 40 puškařů a 30 pistolářů. Jako zahajovací soutěž pro nastávající vzduchovou sezónu si tuto soutěž zvolil zejména oddíl SKP Rapid Plzeň, který do Borku vyslal své nejlepší střelce, včetně pistoláře Martina Tenka. Puškařskou kvalitu soutěže podtrhla také účast Michala Kalného a Petra Beneše z Dukly Plzeň.

Vzduchové pistoli vládl bezkonkurenčně Martin Tenk s 579 body (96,98,96,96,95,98). Přiznal se, že s tréninkem vzduchové pistole je teprve na začátku. Po zářijovém MČR pistole uložil do trezoru a věnoval se odpočinku a rehabilitaci v lázních Třeboň. Velkou cenu střílel po třech kratších trénincích, a tak se dá jeho výkon posuzovat jako solidní start do nové sezóny.

Výborně začali sezónu také puškaři, kteří v Borku dosáhli hned několika výsledků špičkové úrovně. V kategorii dospělých se dokázal prosadit a všechny porazit Tomáš Bartoněk z SKP, který výkonem 596 b.(98,99,100,100,100,99) zaostal za svým osobním rekordem o pouhý bod. Předvedl precizní práci a soustředěnost. Dokázal dvakrát přerušit střelbu a odejít ze stanoviště dříve, než se dostavila chyba. Odejít po desítkách, které již nesou známky nejisté práce, je vždy velké umění. S větším bodovým odstupem jsem na druhém místě skončil já s 590 b. Další elitní muži nedosáhli úplně oslnivých výkonů (Bakeš 588 ; Kalný 587 ; Novák 587 ; Jeřábek ; 586), ale přípravu měli podobnou jako Martin Tenk. Kategorii puškových juniorů vyhrál ve velmi slušném výkonu 585 b.(96,97,98,98,98,98) Ondřej Rozsypal, který nedávno posilnil svým přestupem oddíl SKP. Ondrova výkonnost se postupně začíná stabilizovat na konkurenceschopné úrovni. Druhou příčku obsadil nadějný střelec Dukly Petr Beneš. I jeho výkon 582 b. lze zařadit do vyšší kategorie, protože Petr je ještě celou příští sezónu dorostenec. Dalšímu juniorskému reprezentantu Březinovi se už tolik nedařilo (576 b.). Sloučené kategorii žen, juniorek a dorostu "utekla" na první místo Kateřina Kůrková, která si již celý jeden rok udržuje naprosto ojedinělou výkonnost v této disciplíně. Od října loňského roku absolvovala celkem 30 soutěží VzPu40 na různých úrovních (od VC, MČR, MZ, SP dospělých až po ME-J). Pouze jedenkrát má výkon pod 390 b. a 22x (!) 395 b. a výš, až po 400 bodů na mezinárodní soutěži Hopes. I v Borku svou výkonnost potvrdila výkonem 398 b. (100,100,99,99) a zvítězila. Druhá v pořadí byla Lucie Svatková, účastnice letošního ME-J v malorážce. Její výkon je také velice slibný. 394 bodů patří v juniorské kategorii také do vyšších sfér. Ještě dalších šest střelců v pořadí, převážně dorosteneckého věku, dosáhlo výkonu přes 380 b.(Hrnečková 386; Kozová 384; Kůrková A. 382; Sotonová 381; Řepková 380; Beneš J. 380) a to je solidní příslib do budoucna.

Letošní sezóna bude dlouhá, protože ME ze vzduchových zbraní se koná až v půlce března 2002. Otázka správného načasování formy leží převážně na trenérech. Nicméně je velmi potěšitelné, že se některým našim střelcům již v této době daří dosahovat vysokých nástřelů, které jim mohou pomoci získat potřebnou sebedůvěru a víru ve vlastní tréninkovou práci. Jaká jiná odměna může být pro střelce větší než vysoký nástřel na soutěži, který je podložen dobrou a kvalitní prací. Mnohdy ani tak úplně nezáleží na jak mnoho významné soutěži se tréninková dřina odrazí. Pokud střelec správně pracuje a správně myslí, jednou dosáhne i na výkon ve správném čase a na správném místě.

Petr Kůrka - puškový trenér

Spolupracujeme