LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Tři vítězství v Mnichově

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 29.01.2002
e-mail: sanak@shooting.cz

Splnil se mi sen. Sen, který určitě mívají trenéři, sportovní funkcionáři, možná i rodiče úspěšných závodníků. Sen, kdy jejich závodníci stojí v čele celého startovního pole a jen málo jim zbývá k vítězství. Tento moment nastal v samotném závěru všech soutěží mezinárodního závodu v Mnichově. V době, kdy finálová hala „praskala ve švech“, neboť němečtí příznivci sportovní střelby využili volného dne a přišli povzbudit svoje sportovce. V momentě, kdy střelci absolvovali poslední finále v disciplíně vzduchová puška žen a vzduchová pistole mužů. Na prvních místech nastupovali reprezentanti České republiky Tamara Šimková a Martin Tenk! A to na základě fantastických výkonů, vždyť naše střelkyně vytvořila nový český rekord absolutním nástřelem 400 bodů a nejlepší český pistolář dosáhl svého nejvyššího výsledku v zahraničních startech 585 bodů. Ten sen měl ale pokračování, oba naši střelci své soutěže díky výborné střelbě ve finále vyhráli! Poslední vyhlašování výsledků všech soutěží, kdy naši závodníci vystoupili na nejvyšší stupně, to naštěstí nebyl jen sen, ale realita. Zlatá tečka za českým účinkováním v Mnichově 2002.

Podívejme se nyní na výsledky důležité prověrky podrobněji. Při stanovení nominace pro mnichovské soutěže uplatnili státní trenéři náročnější přístup, než v minulých letech. Bylo tomu tak proto, neboť se rozhodli poskytnout příležitost spíše kandidátům účasti na ME v Řecku, než širšímu okruhu závodníků, pro něž by byla účast v Mnichově získáváním zkušeností. Ukázalo se, že tento postup byl správný, vždyť naši střelci získali nevídaných osm umístění na stupních vítězů, tři zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové medaile. Takovýto úspěch nemá v historii našich účastí v Mnichově obdoby, pamatuji i situace, kdy jsme se vraceli bez medaile, třeba pouze s jedinou finálovou účastí.

Jediným střelcem, který se v domácích soutěžích v puškových disciplínách přibližoval kritériím pro účast na ME, byl Milan Bakeš. V Mnichově udělal rozhodný krok k účasti na vrcholné evropské soutěži, když v prvním závodě po výtečně „odpracovaném“ závodě skončil sice na devátém místě, ale s výborným výsledkem 595 bodů. Další střelci, mladíci Bartoněk a Černoch se neprosadili, přesto 591 bodů Černocha ve druhém závodě je povzbudivý výsledek. Zajímavé je, že vítěz prvního závodu Slovinec Debevec s 598 body není již ve své zemi osamocen, do finále jej doprovodil Kandare s výsledkem 595 bodů! Slovinci budou určitě mít v Řecku kvalitní družstvo. V kategorii žen nás reprezentovaly Tamara Šimková a Kamila Štěpánová. Tamara již svým výkonem 395 bodů v prvním závodě potvrdila, že je schopna „prodat“ to, co umí. Vždyť to byl její třetí kvalitní výsledek v řadě. Z této výkonnostní stability může pak vzejít senzační výsledek, jako se tomu stalo ve druhém závodě. Naší střelkyni po poslední ráně, když úspěšně zakončila čtvrtou sérii zásahem 10,8 a nastřílela 400 bodů, zatleskala celá hala. Tamara pak zvládla dobře i finále. Kdo zažil, co znamená nastupovat mezi nejlepšími osmi z prvního místa, ten mi dá za pravdu. A ještě k tomu po absolutním výkonu 400 bodů, bez jediné devítky, s odhodlanými soupeřkami s malým odstupem „v zádech“. Velice obdivuji, jak Tamara závod zvládla, je opravdu psychicky silná. Její výsledek motivoval Kateřinu Kůrkovou tak silně, že následující den v německé ligové soutěži nastřílela 399 a 397 bodů. Kéž by taková konkurence mezi našimi střelci byla i v jiných disciplínách! Junioři startovali v Mnichově pouze dva. Malinký i Rozsypal skončili v prvním závodě s výsledky 586 resp. 587 krok od finále, druhý závod však zvládli lépe a mezi nejlepších osm se probojovali stejným výkonem 589 bodů oba. Obdivuhodné bylo zvláště to, jak bojovali, doslova vydřeli kvalitní výsledky. Např. Malinký končil položkami 99, 100, 100! Oba jsou schopni dosáhnout opravdu kvalitního výsledku, ale v Mnichově poznali, že i junioři musí střílet přes 590 bodů, pokud chtějí ve velkém závodě uspět. Obhájkyně evropského mistrovského titulu, juniorky, nebyly se svými výkony v prvním závodě příliš spokojeny. Kůrková i Beranová se vešly s 394 body na desátou pozici, Habartová skončila s 392 body šestnáctá. V druhé soutěži se vše obrátilo. Pavla Habartová nastřílela skvělých 398 bodů a po výborné střelbě ve finále získala první místo. Mezi nejlepších osm se výsledkem 394 „protáhla“ do finále i Kateřina Kůrková a z osmého místa vybojovala čtvrtou pozici! Myslím, že o výsledky děvčat nemusíme mít žádné obavy.

Martina Tenka doprovázel v závodech ve vzduchové pistoli jenom Josef Wohlmuth. Martin měl při přejímce své elektronické pistole Morini problém se spouští a proto jsme požádali technika firmy, aby odpor spouště zvětšil. Náš nejlepší střelec měl sice možnost vyzkoušet si tvrdší spoušť v tréninku, přesto si myslím, že se určitý nezvyk projevil na jeho výsledku v prvním závodě. Při výkonu 578 mu do finále scházely dva body. Vše si vynahradil při druhém závodě. Začal sice nízkou položkou 95, následovala však nádherná série 97, 98, 97, 98, 100! Celkem 585 bodů, postup z prvního místa do finále. Tam svedl fantastický souboj s olympijským vítězem ze Sydney, Bělorusem Basinskim. Ten Martina předstihl již po první ráně o jednu desetinu a mírný náskok několika desetin si udržoval až do deváté rány. Rozhodl poslední výstřel. Tenk zakončil závod zásahem 10,6 bodů, zatím co Basinskij zasáhl 9,5 a Martin v posledním finále všech soutěží zvítězil. Wohlmuthovi se nepodařilo zopakovat jeho domácí kvalitní výsledky, projevila se také možná skutečnost, že s novou pistolí Morini trénuje krátkou dobu. V kategorii žen reprezentovala Petra Hyková a ani ona se mezi nejlepší neprosadila. Lépe se dařilo juniorům, mladý talentovaný Daniel Dušenka nás všechny příjemně překvapil velmi dobrými výkony 573 a 569 bodů. Ve druhé soutěži se umístil na výtečném třetím místě, což je jistě velkým povzbuzením do dalšího tréninku. Také Adam Diener se postupně zlepšuje a doufejme, že se rovněž včas dostane do loňské formy. Mezi juniorkami stále září Veronika Piecuchová. Nejenom že se na základě výborných výkonů 382 a 381 bodů probojovala v obou soutěžích do finále, ona získala dvě stříbrné medaile. Její výkon v první části druhého závodu by dokonce bylo možné označit za pohádkový, začala sériemi 97 a 99 bodů! Snad jen zkušenosti jí dělí od momentu, kdy bude umět ve stejném stylu pokračovat a pokoří bájnou hranici 390 bodů. Velká škoda, že jí povinnosti na vysoké škole nedovolí absolvovat soutěže světového poháru v Sydney a Šanghaji. Další naše střelkyně, Terezka Pekárková předvedla solidní výsledky 372 bodů v obou soutěžích, ale určitě má na víc. Lenka Hyková, finalistka posledního ME není zatím ještě potřebné formě, s novou pistolí se teprve sžívá. Určitě to stihne, družstvo ji pro ME nutně potřebuje.

Střelcům na běžící terč mnichovská hala asi příliš „nesedí“. Jediný, kdo se prosadil skvělým výkonem, je opět Miroslav Januš. Před výkonem 585+99,7 bodů je třeba smeknout, Mirka porazil jen Ukrajinec Ziněnko s 587+100,3 body. Lízal s Račanským ještě nejsou ve formě, bylo tomu ovšem tak i v minulém roce a přesto družstvo vybojovalo na ME zlaté medaile. Junioři Caknakis, Bolík i Jonáš si střídavě zastříleli finále, nejlépe vedl Caknakis, jež skončil po solidním výkonu 561+91,7 na třetím místě. I junioři mají ještě na svých výkonech co zlepšovat, což ovšem určitě platí i pro další kandidáty reprezentace na Mistrovství Evropy 2002 v Soluni.

29.1.2002 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme