Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Mladí brokaři po roce opět v Suhlu

Zdroj: Petr Zvolánek
Datum: 13.05.2002
e-mail: zvolanek@slstrutnov.cz

Ve dnech 9.5. až 11.5. 2002 se zúčastnili mladí brokoví střelci tradičních mezinárodních závodů juniorů v německém Suhlu. Výprava se skládala z trenérů Luboše Adamce, Petra Zvolánka a střelců Marka Machana (SLŠ Trutnov), Jiřího Petra (SLŠ Trutnov), Miroslava Matějíka (SKP Kometa Brno), Ondřeje Valendy (SLŠ Trutnov), Jiřího Macháta (SKP Kometa Brno) a Leoše Hlaváčka ml. (Dukla Hr. Kr.). Družstvo brokařů bylo součástí velké výpravy střelců ČSS pod vedením pana Petra Kovaříka.

Celá výprava vyjela z Plzně v 7.00 ráno 9.5.2002 mikrobusem Peugeot ČSS. Střelci dalších disciplín už byli v místě konání závodu, pistoláři vyráželi o něco později za námi. Způsob organizace přepravy mikrobusy je velmi výhodný, neboť jednotlivé výpravy mohou svůj program, počínaje odjezdem a i během soutěže, plánovat nezávisle na ostatních disciplínách. Odstraní se tím vzájemné čekání a časté zdržení způsobené různými časovými programy jednotlivých disciplín, tak jak tomu bylo dříve v případě společné přepravy autobusem.

Hranice ČR jsme se pokusili překročit v Pomezí. Úmyslně píšu pokusili, protože oproti dřívějším rokům, kdy jsme projeli zcela hladce, jsme tentokrát narazili na naprosté nepochopení a neochotu ze strany pracovníků Policie a Celní služby ČR. Všechny řádně vyplněné tiskopisy ČSS prohlásili za irelevantní a odmítli nás vpustiti na území Německa. Ze zcela nepochopitelných důvodů po nás požadovali „zbrojní průvodní listy“ na jednotlivé zbraně, naše argumenty opírající se o již dlouho platný nový zákon o zbraních a střelivu zcela zpochybnili. Vyžádali jsme si tedy stanovisko vedoucího oddělení Policie, který se bohužel a zcela v rozporu se zákonem postavil za svého podřízeného a jeho stanovisko potvrdil. Vrátili nás tedy nazpět do ČR a doporučili vyřídit si nejdříve nezbytné formality.

Vzhledem k časové tísni, tentýž den jsme měli ještě stihnout trénink v obou disciplínách, jsme se rozhodli pokusit štěstí na hraničním přechodu ve Vojtanově. Na české straně jsme zamlčeli že vezeme zbraně a přihlásili jsme je až na straně německé, kde jsme byli velmi rychle a korektně zkontrolováni a odbaveni.

Do Suhlu jsme dorazili ve 13.00 a po vyřízení nezbytných technických formalit jsme se vydali trénovat. Na brokové střelnici tou dobou probíhal závod v double trapu. K našemu zděšení jsme zjistili že pro trénink trapu je vyhrazeno pouze jedno střeliště zhruba pro padesát sportovců. Druhé střeliště bylo až do večera blokováno double trapem. Nakonec se po mnoha zmatcích, dohadech a intervencích u pořadatelů podařilo odtrénovat všem sportovcům. Trénink na skeetu, vzhledem k možnosti trénovat na obou střelištích, proběhl bez problémů.

Broková střelnice v Suhlu neprodělala oproti předešlým rokům žádné výrazné změny. Na skeetových střelištích přibyly mikrofony pro vypouštění terčů. Vrhačky Laporte pravděpodobně prošly kompletní údržbou, díky tomu se zlepšily parametry vypuštěných terčů (Laporte). Oproti loňskému roku se výrazně snížil počet rozbitých terčů.

Po celou dobu pobytu bylo velmi příjemné teplé počasí ,polojasno, s několika dešťovými přeháňkami, bez větru.

Ubytováni jsme byli, tak jako vloni, v hotelu Goldener Hirsch v obci Hischbach asi pět kilometrů od střelnice. Hotel poskytuje dvou a tří lůžkové pokoje ve velmi dobré kvalitě a klidném prostředí.

V pátek v 9.00 hodin byla zahájena první část závodu v obou disciplínách současně. Na skeetu startovalo 29 závodníků, na trapu 23. Sešla se velmi kvalitní konkurence, vedle domácích a našich střelců zde startovali sportovci z Polska, Francie, Finska, Irska, Turecka, Indie a Řecka. Na střelištích bylo možno spatřit několik držitelů medailí z M.E. a M.S. Na trapu například Tüzün Oguzhan (TUR), držitel zlaté medaile z M.S. 1999 a z M.E. 2001, bronzový z M.E. 2000, na skeetu Lautamatti Vesa 4. na M.E.2001, Řekové Mitas, Karavitakas, Adrianopoulos stříbrní v družstvech na M.E. 2001. Takovéto kvalitní obsazení bylo příslibem hodnotného závodu.

Naši střelci zahájili na skeetu takto: O.Valenda (22,20,22) v průběžném pořadí 9. místo, J.Machát (22,20,21) průběžně 13. místo, L.Hlaváček (20,19,18) 23. místo. Na Trapu M.Machan (22,20,22) 4. místo, M.Matějík (22,22,20) 5. místo, J.Petr (20,20,20) 9. místo. Průběžná pořadí (především na trapu) dávala reálnou naději na finálovou účast, případně i na medailovou pozici.

V sobotu pokračoval závod dvěma závěrečnými položkami. Naši reprezentanti zvládli závod takto: O.Valenda (22,23) celkem 109, stejně jako tři další závodníci Tülmann (Ger), Sopanen a Sämpi (oba Fin). V K.O. rozstřelu o jedno finálové místo bohužel náš závodník prohrál a umístil se celkově na 7. místě. J.Machát (22,22) celkem 107 a 12. místo, L.Hlaváček (21,21) celkem 99 a 22. místo. V soutěži družstev skončili naši skeetaři na 4. místě z devíti družstev, pouhé čtyři terče za třetími Finy.

Na Trapu byla situace příznivější. M.Machan (22,21) celkem 107, kvalifikoval se jako třetí nejlepší do finále, kde položkou 21 a 4 trefenými terčy v K.O. rozstřelu s Finem Sätälou vybojoval 3. místo. J.Petr (21,23) celkem 104, postoupil jako 5. do finále, kde zcela selhal a položkou 16 se posunul na 6. místo. M.Matějík (21,18) celkem 104, stejně jako Miromäki (Fin) a Werner (Ger). V K.O. rozstřelu o jedno finálové místo zvítězil Miromäki, Matějík skončil na 8. místě. Díky vyrovnaným výkonům naše družstvo na trapu zvítězilo o osm terčů před druhými Turky a o třináct terčů před domácími Němci.

Závěrem patří gratulace úspěšným sportovcům, poděkování všem organizátorům tohoto výjezdu a panu Petru Kovaříkovi za vzornou péči o všechny sportovce a trenéry bez ohledu na disciplínu a příslušnost.

Petr Zvolánek

Podrobné výsledky možno najít na adrese http://www.schuetzenjugend.org.

Spolupracujeme