Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Ohlédnutí za MZ J konaných v termínu od 8.5.do11.5.2002 v Suhlu

Zdroj: Petr Kovařík
Datum: 20.05.2002

Na tyto juniorské závody pořádané již tradičně v Suhlu v SRN byli nominováni mladí sportovci ve všech disciplínách, tj. puškové a pistolové disciplíny, běžící terč a broky. Nominace byla ne vždy provedena dle představ trenérů, neboť do zamýšlené nominace výrazně zasáhly u mnoha mladých sportovců studijní povinnosti a tak dostali příležitost i někteří velmi mladí a nadějní sportovci (např. Šuráb, Šostková, Daňková a někteří další). Cesta byla tentokrát uskutečněna mikrobusy ČSS (ještě v loňském roce to byl autobus) a tím se snížily i náklady na pobyt, neboť se přijíždělo dle programu a byla zejména zajištěna pohyblivost dle jednotlivých skupin. První polovina výpravy cestovala bez problémů, ale druhá polovina měla nějaké problémy na hranicích , které se ale nakonec podařilo vyřešit. První skupina po příjezdu na nedávno zmodernizovanou střelnici (nákladem 22mil. DM) ještě odpoledne trénovala a zároveň si všichni udělali technickou přejímku zbraní a výstroje, mimochodem docela důkladnou. Všichni naši prošli touto procedurou bez větších potíží.

Závodu se dle vyjádření pořadatelů na technické poradě zúčastnilo 340 střelců z 23 států. Vzhledem k možnosti startů v družstvech v počtu 163, byl tento ročník rekordní v počtu účastníků i startů. Pořadatelé nás seznámili s návrhem programu finálových soutěží s názvem „Finále tváří v tvář“ (Face to Face). Tyto úpravy navrhla a doporučila k vyzkoušení mezinárodní federace ISSF. Jedná se o zatraktivnění střeleckých soutěží jak pro diváky tak zejména pro masmedia. Změny se netýkají základního závodu, který v tomto programu má vlastně význam pouze pro soutěž družstev a určení prvních osmi závodníků do čtvrtfinále. Tito jsou rozděleni do čtyř dvojic, kde první je ve dvojici s osmým, druhý se sedmým atd. Všichni začínají od začátku (žádný základní závod se nepřičítá). Střílí se minimálně 5 ran a kdo má z dvojice vyšší hodnotu zásahu získává finálový bod. Kdo první dosáhne 5-ti finálových bodů postupuje do semifinále. Poražení jsou všichni na 5. místě. Poražení ze semifinále postupují do prvního finále a bojují o třetí místo. Vítězové semifinále v druhém finále bojují o vítězství. Čtvrtfinále a semifinále se střílí na stejných stanovištích a finále na nových. Takto se střílí finále na 10 a 50 metrů. Velmi podstatná je i úprava časů u finále na 10 a 50 metrů, kde je přípravný čas zkrácen ze tří na dvě minuty a nástřel ze sedmi na tři minuty a čas na jednu ránu ve stoje je 60 vteřin. Na 25-ti metrové střelnici se střílí minimálně dvě 5-ti ranné série a postupuje ten, kdo získá druhý finálový bod. Kdo má vyšší součet 5-ti ran získává finálový bod. Časy jsou stejné jako dosud. Postup v pavouku je stejný. U běžícího terče je snížen počet nástřelných ran na 1+1 a soutěžní rány jsou dvě (1xzleva a 1x zprava) v rychlých bězích a závodník s vyšším součtem těchto dvou ran získává finálový bod. Celé toto finále pro diváky sice atraktivní ale velmi náročné pro samotné závodníky trvá více než hodinu. Je ovšem nutno vzít na vědomí, že tato finálová úprava není konečná a určitě se budou hledat cesty jak toto finálové klání zkrátit.

Z našich závodníků se jako první zúčastnil tohoto finále Malinký, který se v základním závodě v 60 ranách vleže s výkonem 588 bodů umístil na druhém místě. Podařilo se mu probojovat přes všechny soupeře až do vlastního duelu v boji o první a druhé místo. Vlastní souboj byl velmi napínavý. Náš závodník po první ráně prohrával 0:1,druhou ranou vyrovnal na 1:1, další ránu dali oba stejnou (9,4 ), tak se oběma připsal bod, čímž byl stav 2:2, další ránu vyhrál Ondra-stav 3:2 pro něj, další rána byla opět stejná (10,4)- stav 4:3 a potom již bodoval Ondra a stav byl 5:3 a tím celkově vyhrál tuto disciplínu. Finále to bylo velmi napínavé, ale trvalo příliš dlouho - celkově 75 minut a Ondra spotřeboval přes 40 ran. Dalším našim dvěma puškařům se v této disciplíně již tolik nevedlo jako Ondrovi a oba nastříleli pod 580 bodů. Je nutno poznamenat, že Šuráb byl poprvé na mezinárodních závodech venku. Družstvo skončilo na čtvrtém místě. Také naše dvě juniorky v pušce Kůrková Alena a Šostková Zuzana teprve začínají sbírat mezinárodní zkušenosti a jejich výkony vleže stačily na druhou polovinu startovního pole.

Prakticky ve stejnou dobu začínalo finále u běžícího terče, tam jsme měli ve finále všechny tři závodníky (také se střílelo stejným způsobem jako na 50 metrů)a dle vyjádření trenéra Tobiáška toto finále bylo velmi nervózní a důkladně zamíchalo pořadím - neboť německý závodník, který vedl před naším Caknakisem nakonec získal nevděčné čtvrté místo, když jej v souboji o bronz porazil ještě náš Bolík. Bilance prvního závodního dne byla pro nás velmi lichotivá. Získali jsme dvě první místa (Caknakis a Malinký) dále první místo v družstvech (BT) a třetí místo Bolík v BT. V tento den také přijela druhá polovina výpravy - závodníci v pistolových a brokových disciplínách.

Druhý soutěžní den

Na 50-ti metrové střelnici nastřílela Šostková ve standartu 3x20 ran solidních 568 bodů, ale v poloze vkleče jen 187 bodů, stejně jako ve stoje a skončila na 13.místě. Finále bylo záležitostí německých juniorek, které se umístily na prvních šesti místech, ovšem po finále s úplně rozdílným pořadím, než bylo v základním závodě. Německá závodnice Lechner nastřílela 586 bodů a vyrovnala německý rekord vedla před druhou a třetí o 7 bodů, ale po finále skončila až na pátém místě. Chlapci stříleli vzduchovou pušku na 60 ran a zde byl z našich opět nejlepší Malinký s výkonem 590 bodů a před finálem byl na pátém místě. Opět tedy bojoval o co nejlepší umístění, ale tentokrát již nepostoupil mezi čtyři nejlepší. Zde byla také převaha německých juniorů (5) a po jednom bylo zastoupeno Švýcarsko, Indie a Česká republika. Finále nakonec vyhrál Švýcar Wuest, který postoupil ze šestého místa. Z našich Šuráb nastřílel nadějných 582 bodů a Gavenda 578 bodů a družstvo skončilo opět na čtvrtém místě.

U disciplíny běžící terč se střílel „Mix“ a Caknakis opět potvrdil dobrou připravenost a získal 2.místo výkonem 368 bodů o tři body za vítězem z Německa. Družstvo obsadilo druhé místo o 5 bodů za německými juniory.

V pistolových disciplínách byla na programu libovolná pistole, kde stříleli naši dva závodníci - Papírník a Sládek, ale ani jednomu se nepodařilo překlenout hranici 530 bodů, když jejich výkony na předcházejících závodech byly o mnoho vyšší. Vynikajícího výsledku srovnatelného s mužskou kategorií dosáhl Švýcar Schmidt (556 bodů), ale ani jemu se nepodařilo vyhrát ve finále. Nakonec získal bronz. Na postup do finále bylo zapotřebí 535 bodů. V juniorkách v disciplíně SP 30+30 nám udělala velkou radost Hyková Lenka, když solidním výkonem 570 bodů si vybojovala postup do finále na prvním místě a toto si udržela i po finále. Vlastní finálový závod střílela výborně, neboť ze sedmi finálových 5-ti raných položek měla 3x čistou padesátku (počítaných na celé rány). To znamená, že odstřílela ještě jeden závod v otočném terči.

V brokových disciplínách na trapu se naši drželi v popředí a tím si nechali otevřenou cestu pro případný úspěch v družstvech. Nejlépe si z našich vedli v prvním dnu Matějík a Machan oba po 64 terčích. Ve skeetu se podařilo Valendovi nastřílet 64 terčů a Machátovi 63 terčů. Hlaváček měl ztrátu na Macháta 7 terčů.

Třetí a poslední soutěžní den.

Brokaři pokračovali dalšími dvěmi položkami po 25 terčích. Na baterii naši potvrdili svou sílu v družstvech a vyhráli před Turky s náskokem osmi terčů. V jednotlivcích se Machan rozstřeloval s Finem o třetí místo a povedlo se mu finského sportovce porazit. Na šestém místě se umístil náš závodník Petr a osmý skončil Matějík. Ve skeetu se nejlépe dařilo Valendovi, který se musel o umístění na šestém místě rozstřelovat ještě s dalšími dvěma Finy, které porazil a tím získal toto místo. Machát skončil dvanáctý a družstvo na čtvrtém místě o čtyři body za třetími Finy.

V puškových disciplínách junioři měli standart 3x40 ran a zde si z našich nejlépe vedl nejméně zkušený Šuráb, který výkonem 1141 bodů (396,367,378) skončil na 11.místě, na 15.místě Gavenda 1137 bodů (395,359,383) a na 16.místě nejzkušenější Malinký s 1134 body (383,373,378). Těmito poměrně vyrovnanými výkony si v družstvu řekli o bronzovou příčku. Vynikajícího výkonu zde nastřílel Němec Hildebrand 1168 bodů (395,381,392), kterému se také podařilo vyhrát i ve finále. Na medailová místa opět vystoupili němečtí junioři.

Na vzduchovkové střelnici bojovala děvčata v pušce i v pistoli. V pušce potvrdila svou dobrou výkonnost v této disciplíně mladá Kůrková, neboť výsledek 392 bodů jí přinesl osmé místo a tím bojovala i ve finále, kde nakonec skončila na 5.místě, a solidních 390 bodů nastřílela také Šostková, která si vydobyla 13. pozici.

Ve vzduchové pistoli jsme měli opět zástupce ve finále zásluhou Lenky Hykové s výkonem 376 bodů a umístění na šestém místě před finálem. Také jí se nepodařilo postoupit z první osmičky a skončila na 5.místě. Druhá naše pistolářka Daňková výkonem 364 bodů obsadila 14.místo.

Na 25-ti metrové střelnici bojovali naši tři mladí pistoláři v olympijské rychlopalbě. Zde si dobrým výkonem 575 bodů a šestým místem řekl o postup do finále Podhráský, kterému se nakonec podařilo získat čtvrté místo. Na 11.místě se umístil Vala (570bodů) a na 16.místě Bittner (543bodů), kterému se nedařilo ve čtyřvteřinových položkách.

Závěrem lze konstatovat, že takovéto mezinárodní porovnávání výkonnosti je velmi potřebné a přejme si, abychom se z takovýchto měření vraceli domů vždy tak radostně,neboť naše bilance byla - celkem 7x1.místo (4x v jedn.a 3x.v dr.), 3x2.místo (2x v jedn.a 1x v dr.) a 3x3.místo (2x v jedn. a 1x v dr.).

Přehled výsledků:

LM 60 vleže - 1.Malinký (CZE) 588b.,2.Hildebrand (GER) 588b.,3.Lejon (SWE) 588b....18.Šuráb 579b.,24.Gavenda (oba CZE) 576b. Dr.1.GER 1749b.,4.CZE 1743b.

VzPu 60 - 1.Wuest (SUI) 589b.,2.Leibensperger (GER) 593b.,3.Oswald (GER) 590b., 5.Malinký 590b.,22.Šuráb 582b.,28.Gavenda 578b.všichni CZE. Dr. 1.GER 1768b.,4.CZE 1750b.

LM 3x4O ran - 1. Hildebrand (GER) 1168b.,2.Deimann (GER) 1153b.,3.Leiwen (GER) 1154b., 11.Šuráb 1141b.,15.Gavenda 1137b., 16.Malinký 1134b.všichni CZE. Dr. 1.GER 3463b., 3.CZE 3412b.

SM 6O vleže - 1. Bauer 589b.,2.Lechner 589b.,3.Gauss 588b. všichni GER.,23.Kůrková A.573b.,31.Šostková 568b. obě CZE. Dr.1.GER 1765b.

SM 3x2O 1.Hoffmann 573b.,2.Friedel 579b.,3.Bauer 579b. všichni GER....13.Šostková (CZE) 568b. Dr. 1.GER 1744b.

VzPu 40 ran - 1.Eberwein (FRA) 393b.,2.Middrup (GER) 396b.,3.Schneider (GER) 394b.,..5.Kůrková A. 392b.,13.Šostková 390b. obě CZE. Dr.1.GER 1177b.

Lib.pistole 60ran - 1.Demirel (TUR) 539b.,2.Roost (SUI) 540b.,3.Schmid (SUI) 556b.,..16.Papírník 526b.,20.Sládek 517b.oba CZE. Dr. 1.GER 1620b.

VzPi 60 ran - 1.Schmid (SUI) 580b.,2.Roost (SUI) 573b.,3.Lengerer (GER) 572b.,..16.Sládek 559b.,21.Papírník 556b. oba CZE. Dr. 1.SUI 1712b.

RP 2x30 ran - 1.Essert (GER) 577b.,2.Behrendt (GER) 580b.,3.Muller (GER) 587b., 4.Podhráský 575b.,11.Vala 570b.,16.Bittner 543b. všichni CZE. Dr. 1.GER 1744b.,5.CZE 1688b.

SP 30+30 - 1.Hyková Lenka (CZE) 570b.,2.Korejwo (POL) 567b.,3.Thurmann (GER) 558b.,...14.Daňková (CZE) 522b. Dr. 1.GER 1667b.

VzPi 40 ran - 1.Korejwo (POL) 370b.,2.Recker (GER) 369b.,3.Singh (IND) 375.,..5.Hyková (CZE) 376b., 14.Daňková (CZE) 364b. Dr. 1.IND 1118b.

Běžící terč 10m 30+30 - 1.Caknakis (CZE) 567b.,2.Willert (GER) 557b.,3.Bolík (CZE) 562b.,..5.Jonáš (CZE) 558b. Dr. 1.CZE 1687b.

Běžící terč 10m MIX - 1.Liebau (GER) 371b.,2.Caknakis (CZE) 368b.,3.Jahn (GER) 367b.,..5.Jonáš 366b.,10.Bolík 356b.-oba CZE. Dr. 1.GER 1095b.,2.CZE 1090b.

Běžící terč 50metrů 30+30 - 1.Caknakis 585b.,2.Jonáš 581b.,3.Bolík 577b. všichni CZE. Dr. 1.CZE 1743b.

Broky Trap - 1.Tuzun (TUR) 146 terčů, 2.Graf (GER) 129, 3.Machan (CZE) 128....6.Petr 120,8.Matějík 103 - oba CZE. Dr. 1.CZE 314terčů.

Broky Skeet - 1.Lautamatti (FIN) 134terčů, 2.Kometer (GER) 134, 3.Mitas (GRE) 133....6.Valenda 109, 12.Machát 107, 22.Hlaváček 99 - všichni CZE. Dr. 1.GER 332, 4.CZE 315.

Zpracoval vedoucí výjezdu Petr Kovařík

Spolupracujeme