Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Hlavní hvězdou Kostelecký

Zdroj: Ladislav Válek
Datum: 30.05.2002
e-mail: sport.plzen@cs-sport.cz

Zlato, stříbro a tři bronzové medaile. Taková je bilance českých brokových střelců na mistrovství Evropy v italském Lonatu. Brokaři opět potvrdili, že patří stabilně k nejúspěšnějším vyslancům české sportovní střelby.

Bezesporu hlavní českou střeleckou hvězdou evropského šampionátu byl David Kostelecký. Svůj závod rozjel první den nevídaným způsobem, ke dvěma čistým položkám přidal čtyřiadvacítku a jeho klid o pohoda jako by brnkala na nervy především domácím favoritům. Kostelecký zvládl se dvěma chybami i položky druhého dne a do finále šel s téměř jistou medailovou pozicí, když před čtvrtým střelcem měl šestibodový náskok. Ve finále se postaral o nesmírně dramatický závěr, ve kterém ale ukázal i mimořádnou psychickou sílu, když se v krátké době dokázal vyrovnat s neúspěšnou poslední ránou celého šampionátu, která oddálila titul a znamenala rozstřel o zlato. V něm poprvé překonal italskou skeetařskou legendu Marca Venturiniho.

O to více mrzí, že se v Lonatu nerozdělovala postupová místa pro olympijské hry 2004 v Aténách. Kdyby se evropský šampionát neměl původně konat v Andoře, která se na poslední chvíli jeho pořádání zřekla, ale hned od začátku na Apeninském poloostrově, určitě by se vlivní italští funkcionáři postarali o to, aby tituly v Lonatu byly zároveň motivovány "kvótaplacy".

Skvělý závod Davida Kosteleckého byl zároveň základním kamenem pro stříbro v soutěži družstev. Na vítězné Italy chybělo pět terčů. Ve stříbrné euforii však není možné přehlédnout výkony zbylých dvou baterkářů Pavla Kubce a Jana Dvořáka. Kubec ve čtvrté položce totiž šestkrát netrefil terč a Dvořákovy dvě dvacítky také nejsou něčím, čím by syn reprezentačního trenéra rád chlubil. Jenže na těžké střelnici chybovali i soupeři.

Trojice juniorů Marek Machan, Jiří Lipták a Miloš Hála obsadila nepopulární čtvrté místo, na bronz jim chyběly čtyři holuby. Na bramborové medaili se "podepsaly" tři devatenáctky Machana a především dvě naprosto nevydařené položky Hály (17 a 18). Prapor juniorů tak držel nahoře jen Jiří Lipták, kterého až rozstřel ve finále připravil o stříbrnou medaili.

Skeetaři odjížději do Itálie s cílem získat medaili v soutěži družstev a mít zastoupení v šestičlenném finále. Na bronz v družstev svěřenci Jana Hůly dosáhli a jen horší poslední položka je připravila o stříbro, rozstřel o postup do finále zvládla úspěšně dokonce dvojice českých reprezentantů a medaile stejného kovu Jana Sychry je tedy jakýmsi více než příjemným nadplánem. Sychra ve finále ani jednou neminul a chyba v rozstřelu o stříbro je spíše daň únavě druhého dne závodu, ve kterém absolvoval dvakrát rozstřel.

Leoš Hlaváček, který byl ve finále Světových poháru v Sydney a Šanghaji, mezi šesticí nejlepších dvakrát minut a to stačilo jen na šesté místo. Třiadvacítka ve finále je v dnešní silné konkurenci málo. Škoda jen, že za finálovou dvojicí zaostal třetí do družstva David Valter, kterému se především první den nedařilo. Své si odvedl junior Aleš Huťař a nebýt pěti chyb v první položce, kdy nezvládl nervozitu velkého závodu, ani pro něho nemuselo být finále zamčenou komnatou.

LADISLAV VÁLEK, Lonato

Spolupracujeme