Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Ta sedmička mě dost mrzí

Zdroj: Ladislav Válek
Datum: 06.06.2002
e-mail: sport.plzen@cs-sport.cz

Jan Sychra: "Vůbec mi nevadilo, že jsem musel pušku znova vybalovat."

TA SEDMIČKA MĚ DOST MRZÍ

Skeetař JAN SYCHRA vybojoval na mistrovství Evropy v brokové střelbě v italském Lonatu bronzovou medaili a společně s Leošem Hlaváčkem a Davidem Valterem získal i další bronz v soutěži družstev. Když v poslední položce chybil terč na sedmém stanovišti příliš nevěřil, že by se nakonec ještě mohl rozstřelovat na Evropě o stříbro.

"Opravdu jsem nevěřil, že bych mohl ještě postoupit do šestičlenného finále. je starou známou zkušeností, že jakmile výsledek klesne pod 122, tak se člověk do finále dostává moc těžko. Už jste s tím příliš nepočítal a pro jistotu jsem si z pověrčivosti sbalil pušku. Vůbec mi nevadilo, že jsem ji musel znova vybalovat."

Nejdříve jste se rozstřeloval o postup do finále, v něm pak o stříbrnou medaili. Nejsou dva rozstřely na jeden den až moc?

"Určitě a pár minut po závodě mám pocit, že bych si už dávno zasloužil ležet v posteli. Jsem unavený, ale za ty medaile to stojí. Ta sedmička, kterou jsem netrefil, mě ale dost mrzí, člověk si říká, že takový terč snad člověk ani nemůže minout."

Nástřely v Lonatu nebyly nikterak vysoké, na 121 se osm závodníků rozstřelovalo o finále. Čím si to vysvětlujete?

"Střelnice v Lonatu je opravdu těžká. Navíc se tu střílí extrémně brzy ráno, kdy slunce svítí přímo do očí, první tři terče na prvním stanovišti nejsou ani pořádně vidět a člověk střílí spíše po paměti."

Jak byste charakterizoval vaše stříbro z mistrovství Evropy. Jako nejvíce vybojované?

"To ne. Nejvíce vybojovaná byla medaile v roce 2000 v Montecatini, kde jsem šel do rozstřelu, který trval enormně dlouho. V Lonatu mně ze začátku moc nepřálo štěstí, pak se to obrátilo v můj prospěch, kdy jsem vybojoval v rozstřelu postup do finále a v něm udělal čistou pětadvacítku. Řekl jsem si, že tu šanci musím pořádně využít, byl bych hřích nechytit ji pořádně za pačesy."

Ve finále mělo Česko dvojnásobné zastoupení, kromě vás v něm střílel i Leoš Hlaváček. Je v tomto boji o medaile čas na vzájemné povzbuzování?

"Ne, vůbec ne. Já osobně ve finále nikoho nesleduji, maximálně střelce před sebou, abych se ujistil, jak terče lítají, na to, abychom, se nějak povzbuzovali, na to není čas ani nálada. Každý má dost práce sám se sebou."

Pomohlo vám, ve finále, že jste již získali bronz v soutěži družstev?

"Měl jsem z toho samozřejmě radost, ale protože jsem měl poslední položku slabší, tak jsem si tu radost ani moc neprožil. Až když jsem se dostal do finále a v něm nestřílel špatně, tak si tu medaili konečně vychutnám."

Obě dvě medaile.

"Samozřejmě. Dvě z pěti medailí, které brokaři v Lonatu získali."

LADISLAV VÁLEK

Spolupracujeme