LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Rozjezdy pro hvězdy

Zdroj: Lucie Říhová
Datum: 26.10.2002
e-mail: lucie.rihova@volny.cz

Pistoláři zahájili přípravu na kulovou sezónu 2003

Někomu se to může zdát nezvykle brzy, ale důvodů proč jsme oblékli dva svetry, péřovky, tlusté ponožky, kulichy a vydali se střílet z malorážek, je hned několik. Příští rok máme poslední možnost získat účastnická místa na olympiádu v Athénách 2004, a to jak na soutěžích Světového poháru, tak na Mistrovství Evropy v kuli, která se koná v domácím prostředí – v Plzni. V pistolových disciplínách má účast na olympiádě zajištěnou zatím jen Martin Tenk a určitě ho v tom nenecháme samotného! Druhým důvodem „vynechání“ vzduchovkové sezóny je přesunutí Mistrovství Evropy ze vzduchových zbraní až na listopad (tzn. po plzeňském kulovém šampionátu). Pistolový státní trenér Břetislav Putna uspořádal ve dnech 19. – 21. října už druhé soustředění zaměřené na přípravu na nadcházející kulovou sezónu. Tentokrát se na brněnskou střelnici sjelo 11 pistolářek: šest žen a pět juniorek. O přípravu této skupiny se stará paní trenérka Bedřiška Hyková z plzeňského sportovního gymnázia. Této „ženské přesile“ statečně a většinou úspěšně čelili trenéři Břetislav Putna, Ladislav Salát, Jiří Streit a Pavel Jaderný a původní „pracovní název“ soustředění „slepičárna“ (aby se to někoho snad nedotklo – Břéťa to tak nemyslel, vždyť ho znáte) se nakonec neujal. Náplní soustředění byla střelecká příprava, kontrola vybavení, úprava pažeb a tradičně fyzická příprava.

Na rozjezd závod ze vzduchovky

V sobotu se na brněnské střelnici konaly závody, a tak jsme hned po příjezdu nastoupili na palebnou čáru a zahájili soustředění závodem ze vzduchové pistole. Celkově nižší úroveň našich výsledků zhruba odpovídala filosofii letošní přípravy – vzduchovka jen jako doplňková disciplína. Pouze dvěma se nám podařilo překonat hranici 370 bodů, nejlepší byla Lenka Hyková s 376 b., další Lucie Říhová s 374 b. Zpestřením osmikolového závodu je střelba pěti „finálových“ ran, kde zvítězí střelec, jehož zásah je nejblíže středu. Na výbornou trefu (10,8) brněnského střelce Pejchala jsme ale neměli – snad někdy příště.

Střelba venku i v hale

Zbylou část soustředění jsme již věnovali malorážce. Počasí nám moc nepřálo, teploty se pohybovaly sice ještě nad nulou – ale nijak přesvědčivě. I když v případě brněnské střelnice jsme byli rádi, že nepadla mlha a že jsme na pětadvacítce nestavěli sněhuláky. Stříleli jsme venku i v hale, kde jsou již od minulého roku nainstalovaná světelná zařízení pro střelbu rychlopalby a figury. V průběhu tréninků jsme měli možnost využít „umění“ Milana Hyky, který dodělával nové pažby, případně prováděl potřebné úpravy. Vše bylo možné vyzkoušet hned následně naostro v tréninku – takže ideální kombinace, i když než se člověk s novou pažbou sžije, chvíli to trvá a broušení či dolepování jistě nebylo ještě konečné. Součástí střelecké přípravy byl také kontrolní závod, nejlépe střílela Petra Hyková (578 b.), v juniorkách Lenka Hyková (570 b.).

Testy fyzické zdatnosti

Bez tradiční fyzické přípravy si pistoláři své soustředění už asi ani neumí představit. Letos pro nás státní trenér připravil testy fyzické zdatnosti, které se zatím skládají ze čtyř disciplín: skok z místa, člunkový běh (4x10 m), kliky a lehsedy (2 min). Každá disciplína má svou tabulku, kde se podle dosaženého času, resp. cm nebo počtu přidělují body (0 – 20 + prémiové body za každé další „vypětí sil“) v závislosti na pohlaví a věku. Tabulky jsou vcelku „shovívavé“ a téměř v každé disciplíně jsme pokaždé všichni skórovali. Výjimkou byl skok z místa, kde Břéťa asi sáhl vedle a přivezl tabulku testující zřejmě fyzické schopnosti jednotky „Žabích mužů“, protože tabulka začínala na 210 cm a na tuto metu nedosáhla ani Petra Hyková se svými 195 centimetry. Jinak musíme ocenit aktivní účast státního trenéra, všechny cviky nám ochotně předváděl, přesvědčit se o tom můžete v přiložené fotodokumentaci – tedy kromě člunkového běhu, kdy nadzvukovou rychlost, kterou obíhal mety (odpadkové koše), nebylo běžnými foťáky možné zachytit. Nejlepších výsledků v testech dosáhly Lucka Veverková (64 bodů), Petra Hyková a Lucie Říhová (obě 57 bodů), juniorky trochu zaostaly – ale všichni máme ještě co zlepšovat.

Nejen „sportem“ živ je člověk

Jeden večer jsme zašli do známého brněnského steakhousu U starýho Billa, abychom se trochu odreagovali od střílení a posilování, doplnili spotřebované kalorie a dodrželi pitný režim. Všechny tři vytyčené úkoly naší návštěvy se nám podařilo splnit na jedničku (a někdy i podtrženou – drobné dietní prohřešky, teqilová smršť, …). Nejen tento večer, ale po celé soustředění panovala pěkná přátelská atmosféra, plná humoru, kamarádského pošťuchování a žertování. Věříme, že nám nálada vydrží celou příští sezónu – protože s úsměvem jde všechno líp!

Spolupracujeme