LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Vyhlášení nejlepších střelců roku 2002

Zdroj: Lucie Říhová
Datum: 04.01.2003
e-mail: lucie.rihova@volny.cz

Střelci slavnostně zakončili jednu z historicky nejúspěšnějších sezón. Vpodvečer 3. prosince 2002 se jako každý rok sešli v prostorách pražského Automotoklubu v Opletalově ulici nejúspěšnější reprezentanti ve sportovní střelbě, aby převzali odměny za své vynikající výsledky, kterých v letošní sezóně dosáhli. Součástí slavnostního večera bylo vyhlášení nejlepších střelců v kategoriích „Střelec roku 2002“, „Juniorský střelec roku 2002“ a „Talent roku 2002“ a předání odměn střelcům a trenérům za dosažené úspěchy na březnovém ME ze vzduchových zbraní v Soluni, květnovém ME brokových disciplín v italském Lonátu, červencovém MS ve střelbě kulových a brokových disciplín ve Finsku a za získaná kvalifikační místa pro OH 2004 v Aténách.

Zahájení slavnostního večera

Slavnostní večer zahájil prezident Českého střeleckého svazu pan Jaroslav Pekař, ve svém úvodním proslovu vyzdvihl zejména mistrovský titul a kvalifikační místo na OH Katky Kůrkové a světový rekord našeho úspěšného puškařského tria Jeřábek, Opelka, Mach v disciplíně velkorážní terčovnice 3x40. Dále informoval o probíhající organizační přípravě Mistrovství Evropy, které v příští sezóně hostí Česká republika. Na závěr poděkoval všem střelcům, kteří se podíleli na odstraňování následků ničivé povodně na plzeňské armádní střelnici v Lobzích, a vyzval všechny odměněné závodníky a trenéry, aby přispěli na povodňové konto. Předal slovo moderátorovi večera panu Štěpánu Škorpilovi, který na úvod připomněl, že čeští střelci získali na světových šampionátech už neuvěřitelných 300 medailí. Pak přivítal hosty, kteří si jako každý rok si v hektické předvánoční atmosféře našli ve svém nabytém programu čas na střelce. Zavítal mezi nás předseda Olympijského výboru pan Dr. Milan Jirásek, ředitel odboru sportu MV ČR pan Dr. Jaromír Vodehnal a generální ředitel a předseda představenstva akciové společnosti SAZKA pan Dr. Aleš Hušák.

Vyhlášení nejlepších střelců roku 2002

Po krátkém úvodu proběhlo vyhlášení nejlepších střelců v kategoriích „Střelec roku 2002“, „Juniorský střelec roku 2002“ a „Talent roku 2002“. Střelkyní roku 2002 se stala puškařka Kateřina Kůrková, která v letošním roce dosáhla hned několika vynikajících úspěchů, stala se juniorskou vicemistryní Evropy na halovém ME v Soluni, mistryní světa na MS v Lahti a získala kvalifikační místo pro Olympijské hry v Aténách 2004. Pohár pro juniorského střelce roku si z Prahy odvezl střelec na běžící terč Tomáš Caknakis, který letos v soutěžích ME a MS získal mezi jednotlivci a také jako člen družstva šest zlatých a tři bronzové medaile, to je zatím nejlepší bilance v celé historii českého střelectví. Talentem roku byl vyhlášen juniorský reprezentant ve střelbě z rychlopalné pistole Martin Podhráský, který za poslední rok zaznamenal pronikavý nárůst výkonnosti, kterou potvrdil na MS v Lahti ziskem bronzové medaile.

Nejlepší střelci převzali poháry z rukou generálního ředitele akciové společnosti SAZKA Dr. Aleše Hušáka. Poté proběhlo krátké fotografování našeho mladičkého tria (všichni jsou ještě junioři), moc jim to slušelo. O nádherné poháry se jako každý rok postarala paní Vlasta Kubalíková ze sekretariátu Českého střeleckého svazu.

Předávání odměn a poděkování sportovcům a trenérům

Dalším bodem programu slavnostního večera bylo předávání odměn a poděkování sportovcům a trenérům za vynikající výsledky dosažené na mezinárodních šampionátech. Moderátor Štěpán Škorpil u každého odměňovaného závodníka či trenéra krátce shrnul jeho největší úspěchy uplynulé sezóny, střelci převzali šek a mohli část odměny odevzdat na povodňové konto, jehož výtěžek bude použit na obnovu střelnic poškozených srpnovými povodněmi. Vyhlašování probíhalo v následujícím pořadí: puškaři, pistoláři, brokové disciplíny, běžící terč a trenéři.

Puškaři měli v „odměňované elitě“ nejvíce zástupců – celkem jedenáct závodníků převzalo odměny za dosažené individuální a týmové výsledky zejména ve střelbě na světovém šampionátu v disciplínách na 300 m (Jeřábek, Mach, Opelka, Bakeš), dále výtečná trojka v disciplíně vzduchová puška (Kůrková, Beranová, Habartová) za výsledky na MS a na halovém ME v Soluni a čtyři nadějní junioři (Malinký, Březina, Rozsypal, Gavenda) za zisk týmových bronzových medailí na MS i na halovém ME.

Pistoláři měli pouze tři zástupce, zato se všem třem podařilo na Mistrovství světa vyniknout mezi jednotlivci. Tradiční oporou pistolářů je reprezentant v libovolné a vzduchové pistoli Martin Tenk, vicemistr světa v LP, kterému se letos podařilo vítězstvím na soutěži Světového poháru v Atlantě vystřílet kvalifikační místo pro OH v Aténách. Dalším naším úspěšným Martinem je juniorský rychlopalník Martin Podhráský, který byl za své obrovské tréninkové úsilí odměněn bronzovou medailí na MS. Třetí úspěšnou pistolářkou je juniorka Lenka Hyková, která získala na MS páté místo. Mezi odměněnými byl i státní trenér pistolářů pan Břetislav Putna, který do pistolových disciplín přinesl oživení, a doufáme, že se mu podaří vybudovat i silné týmy, aby pistoláři nemuseli na mezinárodních soutěžích startovat pouze jako jednotlivci „za sebe“, což je jistě daleko obtížnější než jako členové týmu.

Celkem osmkrát převzali odměnu reprezentanti v brokových disciplínách. Kov nejcennější získali na MS skeetaři Sychra, Hlaváček a Bechyňský. Jan Sychra si navíc svým čtvrtým místem vystřílel kvalifikační místo pro Atény. V disciplíně trap si odnesl odměnu David Kostelecký, který letos vybojoval historicky první zlatou medaili a titul Mistra Evropy.

Výborné bilance dosáhli letos střelci na běžící terč. Kompletní sadu medailí získalo na mezinárodních šampionátech družstvo ve složení Januš, Račanský, Lízal. Miroslav Januš vybojoval také kvalifikační místo pro Atény svým vítězstvím v soutěži SP v Sydney. Našemu úspěšnému seniorskému triu však roste také výborná konkurence v řadách juniorů. Caknakis, Bolík a Jonáš přivezli letos z ME v Soluni a z MS ve Finsku šest zlatých a pět bronzových medailí jak ze soutěží družstev, tak jednotlivců.

Zakončení, tradiční banket

Slavnostní večer byl zakončen tradičním banketem, kterému předcházelo přání mnoha úspěchů do nadcházející sezóny, ve které bude možné získat poslední kvalifikační místa pro olympijské hry. Všechny disciplíny mají zatím po jednom zástupci (Kůrková, Tenk, Sychra, Januš) a věříme, že se řady střelců – olympioniků v příštím roce rozšíří.

Spolupracujeme