Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Riziko zlaté rány podstoupila Katka Kůrková

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 07.01.2003
e-mail: dolezal@shooting.cz

Již potřetí v tradičním termínu prvního víkendu v Novém roce 2003, organizátoři SSK50 Brno uspořádali Novoroční velkou cenu SSK50 o putovní pohár ve vzduchových zbraních v puškových a pistolových disciplínách.

Přestože se lednový termín kryl s termínem VC Ostravy a Plzně, soutěže se zúčastnilo celkem 110 závodníků. Zejména v puškových disciplínách se představili přední střelci resortů vnitra a armády, včetně representantů ČR. Naše pozvání adresované sportovcům Slovenska bylo zdvořile odmítnuto, neboť náš termín Slovenské representaci nevyhovoval.

Pořadatelé připravili střelnici na které se střílelo ve dvou směnách závod 60 ran a třech směnách závod 40 ran. Celkem 107 domácích závodníků a tři ze Slovenského Vištuku soutěžilo ve dvou kategoriích. Kategorie „A“ sloučená z mužů a juniorů střílela VzPi a VzPu 60 ran. Kategorie „B“ střílela VzPu a VzPi 40 a vznikla sloučením žen, juniorek, dorostenců a dorostenek. Stejně jako v loňském ročníku, letos jak účastí, tak výkonností předčili puškaři.

Díky dvěma hlavním sponzorům TSB Brno, a.s. a JME, a.s. organizátoři připravili opět nevídanou, velkolepou akci. S pomocí zapůjčení nejmodernější projekční techniky, uvítalo účastníky VCSSK50 uprostřed vzduchovkové haly velké promítací plátno, které v aktuálním režimu nabízelo nejen startovní listinu, úvodní slovo ředitele soutěže, informace týkající se soutěže, ale zejména průběžné výsledky jednotlivých, právě probíhajících disciplín. Střeliště bylo rozděleno na dvě části. 20 stanovišť vlevo pro závody v 60 ti ranách a dvacet vpravo pro soutěžící na 40 ran. Uprostřed na volných 5ti stanovištích se počítačem zpracovávaly výsledky. Jednotlivé soutěžní terče byly hodnoceny elektronicky na dvou zařízeních Rika, takže se předešlo veškerým možným protestům. Terče neopustily halu a proto se trenéři a závodníci stali svědky, že tři minuty po poslední vystřelené závodní ráně byly známy výsledky a výsledkové listiny byly všem zúčastněmým klubům rozdávány před vyhlášením výsledků. Organizátoři byli na tuto skutečnost pyšní, zejména, když veškeré dění v hale řídil jeden hlavní a dva pomocní rozhodčí z řad vlastního SSK50. Každý soutěžní den, dvě hodiny po závodě, byly výsledky celé střelecké obci nabídnuty na internetových stránkách ČSS.

Vítěz hlavního závodu na 60 ran v puškových disciplínách, Tomáš Jeřábek se stal s dosaženými 593 body držitelem broušeného putovního poháru. Na druhém místě skončil Milan Bakeš s 592 body před třetím Ondrou Malinkým s 591 bodem. První dva závodníci v dresu SKP Plzeň, třetí za SSK Slatina. Ve stejném závodě, ale v disciplíně 40 ran zvítězila a získala putovní pohár Kateřina Kůrková z Plzně s 398 body před svojí mladší sestrou Alenou ze stejné „stáje“ s výkonem 394 body a Luckou Svatkovou z Českých Budějovic. Ta nastřílela 392 bodů. Úroveň puškařek byla obrovská. Byla dána účastí kralujících Mistryň Evropy z roku 2001 a Mistryní světa 2002. Mezi výkony, které hodně potěšily, patřil výsledek 389 bodů teprve čtrnáctileté Gabriely Krečmerové z Opavy. Mezi pistoláři v disciplíně 60 ran zvítězil Milan Hošek ze Zbýšova nástřelem 568 bodů. Díky lepší poslední položce 97 bodů „vyplichtil“ Antonína Krále z Uničova a stal držitelem putovního poháru. Třetí místo vybojoval Jiří Běhal nástřelem 567 bodů. V kategorii žen, juniorek a dorostu v disciplíně 40 ran nástřelem 365 bodů vyhrál třináctiletý David Malúšek z Poličné. Druhou příčku vybojoval Vladimír Novotný z Bruntálu nástřelem 363 body před třetí domácí závodnicí Denisou Koniorovou s 355 body.

Ozdobou sobotního závodu bylo společné exhibiční finále pro deset nejlepších závodníků v závodě na 60 ran a deset nejlepších závodníků v závodě na 40 ran. V puškovém finále se znovu, již potřetí prosadilo mládí. S pevnějšími nervy se projevily juniorky, které dokázaly „vyšachovat“ ze hry takové střelecké giganty jako byli Bakeš, Opelka, Kůrka, Jeřábek, Malinký, Mach, Kalný a Novák. Pořadatelé v tomto neobvyklém vyřazovacím finále nabídli vítězi ze zúčastněných finalistů možnost získat finanční Jackpot do výše 15 tisíc korun. Snad vidina možného tučného zisku podlomila mnoha favoritům kolena. Stále každou ranou se navyšující Jackpot, padající bankovky do broušeného poháru a neuvěřitelně rychle ubíhající 60 vteřinový limit, to byly faktory, které se ukázaly jako rozhodující. Za velké podpory diváků v hale, docházelo k nečekaným překvapením. Hned v úvodu opouštěli střeliště vyřazení favorité Bakeš, Malinký a Kůrka. Vítěz základního závodu Jeřábek vypadl již druhou ranou. „Chlapská“ kategorie zastoupená již jenom Kalným a Novákem čelila útoku Kůrkové Katky, Štěpánové a Kračmarové. Nakonec čtvrtou ranou všechny setřásla a vítězkou Finále se stala Kateřina Kůrková. Té stačilo k vyřazení favorizovaných mužů pouhé 4 rány. Katka nashromáždila Jackpot 800,- Kč, který mohla zdvojnásobit nebo ztratit „zlatou finálovou ránou“. Rozhodla se přijmout riziko nabídnuté možnosti. Na ránu za 1600,- Kč s hodnotou 10,7 jí stačilo 23 vteřin. Za bouřlivého nadšení diváků všem přítomným dokázala, že titul Mistryně světa jí náleží právem. Pořadatelé za předvedenou exhibici v níž vítězka Kůrková Kateřina excelovala a střelila 10,7 věnovali prezent v podobě úhrady veškerých nákladů spojených s účastí v příštím ročníku.

V nedělním pistolovém finále nastoupilo 15 finalistů. Hned první finálová rána vyřadila 12 závodníků. Následná druhá rána již určila vítěze. Stali se jimi všichni zbývající střelci Hošek, Král a Komoň. Ti si nízký Jackpot rozdělili svorně.

Exhibiční finále se stalo opět příjemným osvěžením. Nemělo však vliv na výsledky dosažené v základním závodě.

V závěrečném vyhlášení výsledků a vítězů, pořadatelé odměnili vždy tři nejlepší v disciplíně 60 ran a tři nejlepší v disciplíně 40 ran cennými kovovými medailemi. Vítězka exhibičního Finále Kateřina Kůrková rozhodla výběrem náhodného čísla o závodníku z disciplíny VzPu40,60, který obdržel hodnotnou cenu – barevnou televizi. Stal se jím závodník na 51. místě. Radost putovala do Manušic. U pistolových disciplín, komu patří mikrovlná trouba, rozhodl stejným způsobem vítěz pistolového Finále, pan Hošek. Štěstí se usmálo na závodníka na 23. místě pořadí.

Úroveň třetího ročníku Novoroční VC SSK50, zejména u puškových disciplín potvrdila správnost rozhodnutí organizátorů vnést do střeleckého dění novou soutěž. Ta se stala oblíbenou a vyhledávanou. Pořadatelé z SSK50 se v tom utvrdili.

Jediné co nezvládli byla nižší účast pistolářů. Dvojnásobná převaha puškařů nad skupinou pistolářů v účasti zvedá obočí. Proč? Proč pistoláři, zejména mladí a především místní, neoslavili sportovním svátkem vstup do nové sezóny s takovou chutí jako puškaři, zůstává nezodpovězeno.

Děkuji všem pěti aktivistickým funkcionářům SSK50 pánům Sotonovi, Vitáskovi sen, Vitáskovi jun, ing. Zitovi a ing.Bielovi, kteří se velkou měrou na úspěšné organizaci Novoroční VC SSK50 podíleli. Děkuji našim hlavním sponzorům JME, a.s. a TSB, a.s. za pomoc při zapůjčení techniky.

Ředitel soutěže Doležal Jiří

V Brně 6.1.2003

Spolupracujeme