LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Střelci už myslí na evropská mistrovství v Plzni a Brně

Zdroj: Karel Felt
Datum: 25.06.2003
e-mail: felt@pravo.cz

Už za necelý měsíc (18. 7.) začne na plzeňské střelnici v Lobzích mistrovství Evropy v kulových disciplínách, na němž se bude bojovat nejen o medaile, ale také účastnická místa na OH 2004. Pro české střelce to bude vrchol sezóny. Na přelomu července a srpna pak odstartuje ME v brokových disciplínách v Brně. Celkem se bude střílet o 49 sad medailí, včetně ME ve střelbě z velkorážných zbraní na 300 m.

Rekordní účast

„Po loňských povodních to vypadalo, že se budeme muset šampionátu vzdát nebo hledat jiné řešení. Dnes je střelnice kompletně zrekonstruována, vyrostla tu i unikátní finálová hala. Armáda a firmy, které tu pracovaly, odvedly neskutečně skvělou práci,“ složil hold Plzeňanům prezident Českého střeleckého svazu Jaroslav Pekař na středečním setkání s novináři. Na šampionát se přihlásil rekordní počet 1950 střelců ze šestačtyřiceti zemí.

„Je to dáno i tím, že se tu bude naposledy bojovat o účastnická místa pro Atény. O ta jde samozřejmě i nám. Proto bude česká výprava, čítající dvaadvacet seniorů a devatenáct juniorů, největší v historii. Ne ve všech disciplínách máme reálné šance, promluvit do finálových bojů chceme především v šesti olympijských disciplínách, v nichž se bude střílet většinou o tři účastnická místa, přičemž ti, kteří už je mají, další získat nemohou. V sobotu odjíždí dvanáct reprezentantů na Světový pohár do Koreje, po návratu už čekají závěrečná soustředění,“ uvedl ředitel české střelecké reprezentace Vladislav Šaňák s tím, že konečná nominace bude oznámena 10. 7.

Atény především

„Na tři dny se zavřeme na Šumavě a budeme se procházet krásnou přírodou. Střelba je o psychice a o hlavě. Tato soustředění se nám osvědčila,“ konstatoval trenér puškových disciplín Petr Kůrka. „Mne ještě čeká závod střeleckých nadějí a pak soustředění. Chci se prosadit i v kulových disciplínách, i když pro mne je hlavní vzduchová puška a dalším vrcholem bude listopadové mistrovství Evropy v Göteborgu,“ dodala světová šampiónka Kateřina Kůrková.

Také pistolářský světový král Martin Tenk přiznal: „Až se vrátím z Koreje, plně se soustředím na Evropu, kde chci uspět co nejlépe. Je to doma, ale střelba je hodně ošidná.“ Tomáš Jeřábek vystřílel účastnické místo před měsícem, takže bude mít z tohoto pohledu klid: „Jen relativní, protože doma chceme bojovat o medaile jak v malorážce, tak hlavně ve velkorážných zbraních.“ U Miroslava Januše půjde hlavně o medaile. „Kulový běžící terč není olympijská disciplína, ale doma se budeme chtít předvést v dobrém světle.“

Čeští střelci zatím získali pro OH šest účastnických míst: Miroslav Januš a Tomáš Caknakis v běžícím terči, Martin Tenk v libovolné pistoli, Kateřina Kůrková ve vzduchové pušce, Tomáš Jeřábek v libovolné malorážce 60 ran vleže a Jan Sychra ve skeetu. „Věříme, že dokážeme nejméně tři až čtyři účastnická místa přidat. Měla by přijít v puškách mužů a žen, pistoli žen, snad v rychlopalbě a dvě ještě v brokových disciplínách,“ vypočítal Šaňák.

Brno finišuje

Zatímco Plzeň už je připravena, na brokové střelnici v Brně-Soběšicích se finišuje. „Začali tu později, ale věřím, že vše doženou,“ řekl Pekař a dodal: „I tady bude startovat rekordní počet 540 střelců.“ Českou výpravu bude tvořit sedm seniorů a osm juniorů, střílí se šest olympijských disciplín mužů a žen a v nich většinou o pět zbývajících účastnických míst. Poslední šancí pro brokaře bude ještě zářijový světový šampionát na Kypru. „Tím, že jsem nejel na Světový pohár do Granady, mám volněji, ale už příští týden začne příprava na Evropu a nominační závody,“ konstatoval Jan Sychra.

Česko se stalo letos centrem nejen evropské sportovní střelby. V Plzni se totiž uskuteční jako součást ME i šampionát ve střelbě z velkorážných zbraní, v nichž patří Češi k absolutní světové špičce a drží dva světové rekordy. V srpnu se tu představí nejlepší evropští postižení střelci a v září se o tituly mistrů světa poprvé v historii utkají akademici.

Ve středu byla pokřtěna v budově Autoklubu ČR Zlatá kniha sportovní střelby a také známka, vydaná k ME a pamětní list.

Spolupracujeme