Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Mistrovství Evropy 2003

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 23.08.2003
e-mail: sanak@shooting.cz

(psáno pro Střelecký magazín)

Český střelecký svaz se po deseti letech (Brno 1993) opět stal pořadatelem Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě. Kulová část soutěží ME se uskutečnila v době od 16. do 28. července v Plzni a program pokračoval soutěžemi v brokové střelbě ve dnech 30.7. až 5.8. v Brně. Organizační výbor ME pod vedením presidenta ČSS Jaroslava Pekaře odvedl nepředstavitelné množství práce nejen v době konání samotného mistrovství, ale zejména v jeho přípravě. Máme ještě v živé paměti, jak se na plzeňské střelnici „podepsaly“ povodně loňského léta. Dokumentární fotografie zatopené střelnice, které byly velmi nápaditě umístěny do prvního informačního bulletinu, spustily lavinu dotazů ze strany zahraničních střelců. Nevěřili totiž, že je možné plzeňskou střelnici vrátit v krátké době do původního stavu. Podařilo se však něco téměř nemožného: nejenom že budova 50 m střelnice byla přestavěna, dokonce byla vybudována nová finálová hala a tato střelnice vybavena elektronickými terči! Za komplexní obnovu střelnice v Plzni Lobzích je třeba poděkovat nejenom Armádě ČR, městu Plzeň a MŠMT, které nesly hlavní finanční zátěž. Myslím, že bez obětavosti konkrétních lidí, zejména velitele střelnice pana Bohumíra Pokorného a kolektivu kolem něho by se toto skvělé dílo nemohlo nikdy podařit. Všichni společně můžeme být hrdí, že máme k dispozici sportovní stadion světové úrovně, na kterém by bylo možné uspořádat vrcholné soutěže typu Světového poháru nebo dokonce Mistrovství světa. Podobně je tomu i v Brně, kde byl mimo jiné instalován moderní elektronický systém, jenž umožňuje sledování vývoje závodu na obrazovkách televizorů a ještě spoustu dalších „kouzel“.

Organizátoři se překonávali, ale co samotní střelci? ME v obou jeho částech se stalo festivalem vynikajících výkonů. Celkem byly v devíti soutěžích překonány nebo vyrovnány světové rekordy. Mezi nejzajímavější výkony patří absolutní rekord 600 bodů Rakušana Weibela v disciplíně LM 60 vleže a nový světový rekord družstva Rakouska (Knogler, Planer, Weibel) ve stejné soutěži 1793 bodů, což je průměr téměř 598 na každého střelce! Družstvo Rakouska vytvořilo nový světový rekord i v LM 3x40 výsledkem 3508 bodů, což je skoro 1170 bodů průměr na člena týmu! Potřebuje ještě někdo nějaký další důkaz o kvalitě střelnice? V Brně se povedl husarský kousek juniorům Itálie v disciplíně skeet. Vytvořili nový světový rekord výsledkem 365 bodů, což by stačilo na zisk mistrovského titulu mezi muži, kde Italové skončili třetí!

A co naši závodníci? Mistrovství Evropy se skvěle vydařilo střelcům na běžící terč. Vyhráli téměř všechny závody, jak v soutěži jednotlivců, tak družstev. Nejdříve se v disciplíně 30+30 na 50 m stal mezi muži mistrem Evropy Miroslav Januš a vzápětí jej následoval ve stejné soutěži juniorů Caknakis před druhým Jonášem. Disciplínu MIX vyhráli opět naši závodníci, tentokrát Račanský a znovu Caknakis. V soutěži družstev junioři neměli konkurenci a muži pustili pouze jednou před sebe na stupeň vítězů družstvo Maďarska. Znovu se ukázalo, že naši střelci na běžící terč jsou absolutní evropskou špičkou a není náhodou, že v olympijské disciplíně na 10 m (která nebyla v programu v Plzni) již získali obě kvalifikační místa pro OH v Aténách.

Puškaři obhajovali v LM 60 v soutěži družstev mistrovský titul ze Záhřebu 2001. Jak už to v této trochu nevyzpytatelné disciplíně bývá, zůstali několik bodů od medaile, což ovšem neznamená, že by ztratili schopnost konkurovat nejlepším. Důkazem toho jsou dvě získaná kvalifikační místa pro Atény v průběhu letošní sezóny. Ve standardu LM 3x40 sice nestačili na své soupeře, ale ve střelbě na 300 m opět patřili k nejlepším. Svou trvalou vysokou výkonnost znovu prokázal držitel světového rekordu ve VT 3x40 Tomáš Jeřábek, který po malém zaváhání těsně před koncem poslední položky skončil na pěkném třetím místě. Také Milan Mach bojoval velmi statečně a po devátém místě ve standardu dosáhl svého životního úspěchu – zvítězil na ME v disciplíně VP 3x20. Svým výkonem 584 bodů přispěl družstvu k zisku zlaté medaile. Machovu cestu za titulem ukazují následující výsledky: ME 2001 v Zagrebu čtvrtý, MS 2002 v Lahti druhý a na ME v Plzni první. Ženy puškařky startovaly posílené o juniorku Katku Kůrkovou. Lucie Valová vybojovala sice překvapivou, ale velmi cennou stříbrnou medaili v závodě vleže. Co naplat, určitě by ji byla vyměnila za kvalifikační místo pro OH, které jí i na ME „uteklo“. Ve standardu 3x20 děvčata díky vyrovnaným výkonům neměla daleko k medaili. Junioři letos neměli letos tak přesvědčivou výkonnost, aby bylo možné očekávat zisk medailí a získané zkušenosti by jim měly posloužit v budoucnu. Juniorky mohly určité ambice mít a to díky vycházející hvězdičce Adéle Sýkorové. Adéla závod ve standardu zvládla, probojovala se do finále a skončila na pěkném čtvrtém místě. Družstvo dělil od zisku medaile jediný bod!

Pistoláři asi nebudou na ME vzpomínat nijak radostně. Největším úspěchem byl postup šampióna Martina Tenka do finále v Libovolné pistoli a jeho čtvrté místo. Velké ocenění zaslouží i výkon juniorky Lenky Hykové, kterou dělil od postupu do finále v soutěži žen a zisku kvalifikačního místa pro Atény jeden jediný bod. Škoda slabšího výkonu členky družstva Říhové, družstvo mělo medaili nadosah. Úspěšný závodník v olympijské rychlopalbě junior Martin Podhráský v letošním roce postoupil celkem třikrát do finále Světového poháru. Mezi diváky se našli i optimisté, kteří od Martina očekávali zisk kvalifikačního místa pro OH. Ukázalo se, že něco takového nemohlo být reálné. Martin je zatím příliš mladý na to, aby byl schopen soutěžit s vyzrálými, zkušenými harcovníky. Určitě nezklamal, byl z našich nejlepší a patří mu budoucnost. Možná, že jednou vytvoří spolu s Fialou a Bitnerem skupinku, která by byla schopna se v rychlopalbě prosadit.

Do Brna se sjela evropská brokařská elita, rozdávaly se nejenom medaile, ale hlavně 5 kvalifikačních míst pro olympiádu. Možná, že právě touto skutečností byli naši střelci motivováni až příliš, vždyť se od nich očekával zisk QP v disciplíně skeet i trap. Snad mělo vliv i to, že skeetaři obhajovali titul mistrů světa a všichni střelci podvědomě cítili určitou povinnost se doma „předvést“. Ať už tomu bylo jakkoliv, na kvalifikační místo ani na medaile tentokrát brokaři v seniorských kategoriích nedosáhli. Zároveň je ale třeba dodat, že bojovali a nezklamali. Lze snad považovat umístění družstva Kostelecký, Gach, Lipták na čtvrtém místě ze 28 (!!!) družstev za neúspěch? Nebo výkon Jiřího Gacha 119 terčů, který jej poslal do rozstřelu o finále za špatný? Jirku dělil jediný terč od QP! Ve skeetu tomu bylo podobně, Jan Sychra se také rozstřeloval o finále s výkonem 122 terčů a skončil sedmý, družstvo páté. Leoše Hlaváčka, který byl kandidátem na kvalifikační místo opět dělil od zisku QP jediný holub! Nechci se brokařů zastávat, že měli mimořádnou smůlu, ale tentokrát tomu opravdu tak bylo. Proto je potěšitelný úspěch družstva juniorů v disciplíně skeet ve složení Matuška, Kravec a Hutař, který si svým výsledkem vybojoval účast na Mistrovství světa na Kypru. Za fantastický bych označil výsledek Ivy Pilařové, která po prvním dnu soutěže ve skeetu dokonce vedla se 74 terči a celkově obsadila v této olympijské disciplíně pěkné páté místo. Ani jedenácté místo Loosové v disciplíně trap nebylo zklamáním, obě děvčata rovněž pojedou na Mistrovství světa.

Závodníci České republiky získali na ME v Plzni a Brně celkem 15 medailí. To je o jednu medaili více, než při posledním ME 2001 v Zagrebu. Podle počtu medailí skončili na velmi lichotivém druhém místě. Bohužel se jim nepodařilo získat ani jediné kvalifikační místo pro Olympijské hry v Aténách a také ani jedinou medaili v olympijských disciplínách. V některých olympijských disciplínách se výrazně projevuje generační problém, někteří střelci jsou již ze zenitem výkonnosti. O tomto problému samozřejmě víme a nechceme jej medailemi z neolympijských disciplín zakrývat. Veškeré naše úsilí směřuje k tomu, abychom jednotlivá družstva doplnili o mladé talentované střelce. Důkazem může být start závodníků v juniorském věku Lenky Hykové, Kateřiny Kůrkové, Martina Podhráského, Tomáše Caknakise (SP) v soutěžích seniorů. O tyto výtečné mladé střelce byla ovšem také juniorská družstva oslabena, vždyť např. Lenka Hyková by se svým výkonem mohla být juniorskou mistryní Evropy. Proto bych se velmi přimlouval, abychom dokázali oněch 15 („neolympijských“) medailí z ME náležitě ocenit. Skrývá se za nimi ohromná dlouholetá práce střelců a trenérů. Všem, kteří se na dosažených výsledcích podíleli, je třeba poděkovat.

Výsledky: http://www.shooting.cz/me2003/

V Praze, 20.8.03 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme