Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Finále Poháru mládeže 2003

Zdroj: Jiří Doležal
Datum: 22.10.2003
e-mail: dolezal@shooting.cz

Víkend třetího týdne měsíce září byl ve znamení konání významné střelecké soutěže – Finále českého poháru talentované mládeže v puškových a pistolových disciplínách. Sportovní střelnice v Brně na Kývalce přivítala 70 závodníků se 14 trenéry a doprovodem. Závodníci museli projít kvalifikačním sítem 3 společných kol. První dvě se střílela na střelnici ČSS v Brně v termínech 14.-15.6. a 5.-6.7., třetí kolo v termínu 30.-31.8. proběhlo v Plzni. Důvodem společných kol byla zkušenost loňského ročníku. Hodnocení na body za pořadí a odlišné závody v Čechách a Moravě se nám nejevily pro hodnocení zcela objektivní. Proto letošní pohár mládeže byl otevřenou, přímou soutěží všech zájemců-talentů, kteří chtěli na sebe formou výkonů upřít pozornost manažerů RSCM a státních trenérů. Termíny kol byly stanoveny tak, aby byl dostatečný prostor pro tréninkovou přípravu. V letošním poháru mládeže se představilo 70 puškařů a 59 pistolářů. Celkem tedy 139 střelců – talentů mladších 18 let. Do metropole Moravy na Finále ČPTM přijelo nejlepších 24 sportkařů, 26 vzduchovkářů, 12 „libovolkářů“ a 8 „rychlopalníků“ v pistolových disciplínách a 30 střelců v disciplínách SM60 a VzPu40. Ve standardu se představilo 26 puškařů. Závodníci obou zemí byli SMK ČSS nominováni na základě dosažených výsledků z předcházejících tří kol. Jiné výsledky se v úvahu nebraly. Novinkou bylo to, že finalisté mohli střílet pouze jedinou disciplínu, pokud prokázali vysokou výkonnost. Dal se tak prostor specialistům. Klíč pro přímou nominaci na FČPTM byl uveřejněn ve Zpravodaji ČSS.

Více než polovina nominovaných přijela již v pátek odpoledne. Ostatní sportovci z blízkého okolí přijeli v sobotu ráno. Bez tří řádně omluvených závodníků se dostavili všichni nominovaní sportovci. Účastníci prošli přísnou presencí (kontrolovaly se doklady ke zbraním, ZP a průkazy ČSS). Organizátor, SSK50 Brno, zabezpečil pěkné ubytování na zimním stadionu a v hotelu Slovan v blízkých Rosicích, necelých 8 km od střelnice.. Na střelnici byl zabezpečen provoz bufetu. Přestože o stejném víkendu probíhaly na Automotodromu motoristické závody, všichni motorizovaní účastníci volně vjeli do areálu a parkovali přímo v areálu střelnice.

Ve vstupní hale střelnice byly rozmístěny informační boxy pro vedoucí manažery všech RSCM, státní trenéry, rozhodčí a delegované osobnosti. U každého střeliště visely startovní listiny s rozpisem časů zahájení směn. Střelnice byla dokonale připravena prověřit výkonnost závodníků. Ke skvělým podmínkám napomohlo bezvětří a teplé, slunečné počasí.

Organizátoři z pořádajícího SSK50, kteří se dobrovolně k akci přihlásili, tradičně nabízí neobvyklou projekci výsledků. Na 50 metrovém střelišti v prostoru finále bylo nově instalováno elektricky ovládané promítací plátno o velikosti 2,60 x 2,60 m. Všechny výsledky padesátimetrových disciplín se promítaly v reálném čase, neboť se hodnotilo u terčů v buňkách. Výsledky jednotlivých položek byly vysílačkou předávány na střeliště. Výsledky desetimetrových disciplín v hale se promítaly dokonce na ještě větší plátno o rozměrech 3x3 m. Levá část haly byla vyčleněna pro soutěž, pravá část pro zveřejňování výsledků, slavnostnímu nástupu a vyhlašování.
Program závodů byl záměrně postaven tak, aby nedocházelo k vzájemnému překrývání disciplín.

Slavnostnímu zahájení předcházela technická porada všech trenérů a doprovodu. Po ukončení presence pak všichni sportovci nastoupili v hale ke slavnostnímu zahájení. Ředitel soutěže pan Doležal po krátkém úvodu představil hlavní rozhodčí, hosty a zástupce ČSS. Po poučení ze strany HR čekal závodníky první start. U puškařů to byla disciplína SM60, pistolářů SP30+30.
Z 30ti nominovaných puškařů nastoupilo k závodu 29 aktérů. V chladném počasí, ale bezvětří si nejlépe vedla patnáctiletá Tvarohová Jana z Kolína. Vyrovnanými položkami 97 a 98 ve všech sériích dosáhla prvenství. Největší favorit Šeliga z Uničova, který s 595 body ve třetím kole v Plzni vytvořil čs. rekord neunesl roli favorita a skončil na šestém místě. Umístění na druhém místě vybojoval teprve třináctiletý Peterka Petr z Jablonce nástřelem 585 bodů. Třetí skončil patnáctiletý Hromada z Opavy výkonem 584 bodů.
Ve SP30+30 bylo nominováno 24 závodníků. K závodu jich nastoupilo ve dvou směnách 23. Po první polovině - mířené se na předních pozicích usadili Fitzbauer, Procházka, Žiška a Cihlář. (283 a 3x277 bodů). V „otočné“ však exceloval čtrnáctiletý Těhan Tomáš z Rožnova s výkonem 286 a s celkovým nástřelem 562 bodů přesvědčivě zvítězil. Druhé místo obsadil patnáctiletý Jakub Fitzbauer z Kolína výkonem 557 bodů a třetí příčku vybojoval čtrnáctiletý David Malúšek z Poličné výkonem 549 bodů. Z děvčat byla nejlepší Gabina Pitrová z Plzně nástřelem 532 body s dvacetibodovým náskokem před klubovou kolegyní Hasenohrlovou.

Odpolední program pokračoval VzPu40. Startovalo 29 střelců. Mezi favority se řadili Tenčík a Kasper z Ostravy. Těm nakonec „vypálil rybník“ sedmnáctiletý Milan Dlouhý z Plzně. Nástřelem 392 body obsadil první příčku. Druhé místo vystřílela patnáctiletá Ouředníková z Kolína. Ta nastřílela 386 bodů. Třetí medailovou pozici zachránil díky poslední položce 100 bodů Jirka Brothánek z Přezletic. Nastřílel 384 kruhů. Favorizovaní Tenčík a Kasper se neprosadili. Nastříleli 382 a 380 bodů.

Po puškařích nastupovali k závodu VzPi40 pistoláři. Nejtěžší pozici favorita snášel patnáctiletý Fitzbauer Jakub z Kolína. Ten v předchozích kolech vždy nastřílel přes 370 bodů. Očekával se nelítostný souboj s Malúškem, Žiškou, Procházkou a Švejdou. Však hned úvodních dvacet ran jasně prozradilo, kdo vládne této disciplíně. Jakub se 191 bodem v prvních dvou položkách setřásl pronásledovatele. Závod dokončil v soustředěném klidu a výkonem 376 bodů si prvenství jednoznačně zasloužil. Druhý skončil stejně starý David Švejda z Manušic nástřelem 369 bodů. Třetí, bronzovou příčku obsadil Ondřej Žiška ze Šumperka nástřelem 367 bodů. Děvčatům se výkonnostně dařilo lépe, než v předcházející disciplíně SP. Nejlepší byla patnáctiletá Hejnyšová Jana z H.Benešova, která spolu s Pitrovou z Plzně pokořila hranici 360 bodů.

Druhý soutěžní den v neděli nastupovali puškaři k závodu „pravdy“ a to SM3x20. Ideální podmínky zavdávaly prognózám na vysoké výkony. Jak se přestaví medailisté včerejšího dne? Co Šeliga, Peterka, Dlouhý, Tenčík, Kasper? Zveřejněné výsledky po poloze vstoje přitáhly mnoho zvědavců k projekčnímu plátnu. Jak to ustojí, kdo vydrží i v poloze kleče? Pět nástřelů přes 195 bodů vleže, 6 nástřelů přes 180 bodů vstoje (180, 181, 185, 186, 188, 188) určilo několik adeptů na vítězství. Tenčík, Dlouhý, Kasper, ale taky Adolfová, Kučerová a Kaštánková se nechtěly vzdát šancí. Boj hochů s děvčaty byl nemilosrdný. Šestnáctiletý Tenčík nechtěl poslední příležitost, nechat si uniknout vítězství, promeškat. Jeho 197 vleže, 186 vstoje a 191 vkleče ho průběžně postavilo do čela celkovým nástřelem 574 bodů. Závod však ještě pokračoval. Netrpělivě se přešlapovalo před plátnem a čekalo na výsledky položek vkleče zbývajících favoritů. Dlouhý ani Kasper nevydrželi a poslední položky 92 bodů je od bojů o prvenství odstavily. Vyrovnanou střelbou 188 vkleče, stejně jako vstoje si vítězství k obrovskému překvapení vybojovala čtrnáctiletá Petra Kaštánková z Nového Města na Moravě. Nastřílela 575 bodů (199, 188, 188). Projevila se jako závodní typ. Polepšila si v jednom z nejdůležitějším závodě sezóny a posunula osobní rekord o plných 25 bodů. Tenčík z Ostravy skončil druhý. A vítěz ze vzduchovky Milan Dlouhý z Plzně obsadil třetí příčku s nastřílenými 569 body.

Na druhé straně střeliště probíhal závod v LP60. 12 závodníků, zejména medailisté ze vzduchovky chtěli potvrdit, že výsledky ve VzPi nebyly náhodné. Nakonec nejúspěšnější byl Šprla Martin z Frenštátu výkonem 536 bodů. Stříbrnou medaili vybojoval Malúšek z Poličné nástřelem 528 bodů. Bronzovou příčku vybojoval Žiška z Šumperku výsledkem 513 bodů.
Poslední disciplínou FČPTM byla RP2x30. Ve dvou směnách nastoupilo 8 finalistů. Zde s přehledem zvítězil patnáctiletý Jan Sajbrt z Brna výkonem 552 body. Na druhém místě se umístil čtrnáctiletý Těhan z Rožnova výkonem 533 bodů. Třetí místo vybojoval Pavel Boháček z Chomutova s 530 body.

Finále mládeže zná své vítěze jednotlivých disciplín. Jsou to:

 

Disciplína Jméno SSK Trenér RSCM
SM60 Jana Tvarohová Kolín Pokorný Praha
VzPu40 Milan Dlouhý Plzeň Kalná Plzeň
SM3x20 Petra Kaštánková N.M.Moravě Marek Brno
SP30+30 Tomáš Těhan Rožnov Málek Krnov
VzPi40 Jakub Fitzbauer Kolín Mgr.Chmel Praha
LP60 Martin Šprla Frenštát Vyskočil Krnov
RP2x30 Jan Sajbrt Brno Weisz Brno

 

Blahopřejeme!


Vyhlášení všech výsledků jednotlivých disciplín probíhalo ve vyzdobené hale se stupni vítězů, vystavenými medailemi a poháry. Slavnostní dekorování jednotlivých disciplín prováděl zástupce ČSS Mgr. Chmel, předseda SSK50 pan Vitásek a ředitel soutěže. Kromě medailí a vítězného poháru, ředitel soutěže všem vítězům jednotlivých disciplín Českého Poháru mládeže věnoval Zlatou knihu sportovní střelby. Poté poděkoval rozhodčím, aktivistům SSK50 za dobrou organizaci a trenérům za obětavou práci na poli mládeže. Poděkoval sponzorům TSB, a.s. a JME, a.s. za zapůjčení techniky, která výrazně napomohla úrovni soutěže. Popřál všem účastníkům úspěch v nadcházejícím období. Před odjezdem byly rozdány kompletní paré výsledkových listin všem zúčastněným SSK a RSCM. Kdo zanechal pořadateli elektronickou adresu, výsledková listina jej čekala bezprostředně po příjezdu domů.

Pozice SMK, která byla garantem poháru mládeže, mi dovoluje zhodnotit podíl jednotlivých RSCM na dosažených výsledcích ČPTM. Sedmdesát závodníků, účastníků FČPTM a 130 účastníků, jenž se celkově představilo v jednotlivých kolech jsou zrcadlem práce s mládeží sedmi působících RSCM v republice. Oproti loňskému roku, kdy největší zastoupení, mělo RSCM Brno, Krnov a Plzeň, letošní počty jsou následující:
Ve třech kolech, FČPTM případně MČR se letos představilo 130 střelců-talentů, z nichž 112 splnilo podmínky hodnocení. Jejich příprava a pozornost spadají do péče těchto RSCM:

 

RSCM Pušky Pistole Celkem
Brno 8 15 23
Ostrava 6 3 9
Krnov 9 13 22
České Budějovice 5 1 6
Plzeň 4 10 14
Manušice 19 4 23
Praha 13 2 15


Základny Brno, Krnov a Manušice potvrdily velký záběr práce s talenty. Rovnoměrného rozložení skupin Pu a Pi má Krnov. Brněnské RSCM díky práci p. Weisze dominuje s pistoláři. Postesknutím je jediné zastoupení pistolářky. Povzbudivý je celkový nárůst u základny Manušice. Však výrazná převaha puškařů vůči pistolářům vede k doporučení podpořit činnost skupiny pistolářů. Zde patří dík trenérům Kučerovi, Stupkovi a Regnerovi. Slušně si vedou základny v Praze, Plzni i Ostravě. Praha se potýká se stejným problémem jako Manušice. Převažují puškové disciplíny. U Plzeňské základny jsme v minulosti byli zvyklí na vyšší počty puškařů. Pistoláři převažují díky obětavé práci pí. Hykové. Ta jediná z celé ČR pracuje s kategorií dívek a to z plné poloviny. Ostrava s účastí talentů oproti loňsku polevila. Nejmenší účast účastníků mělo RSCM České Budějovice. Zejména práce skupiny pistolářů stagnuje.
Tento odstavec patřil k počtu zúčastněných talentů v průběhu tří kol. Jak to však dopadlo s úspěšností z pohledu získaných medailí při samotném Finále?

 

Medaile Pušky Pistole
Zlato Stříbro bronz Zlato Stříbro bronz Celkem Pořadí
Praha 1 1 1 1 1 2-2-1 1
Krnov 1 2 1 2 2-1-3 2
Brno 1 1 2-0-0 3
Plzeň 1 1 1-0-1 4
Ostrava 1 1 1 0-2-1 5
Manušice 1 1 1 0-2-1 5
České Budějovice 0-0-0 7


Jako nejlepší v oblasti práce s talentovanou mládeží v ČR vyznívají základny Praha, Krnov a Brno. Nejsou však oficiálním hodnocením úspěšnosti a práce RSCM. Jednotlivé základny kromě péče o mládež plní důležité úkoly reprezentační přípravy k ME, MS a OH. Jejich hodnocení mi nepřísluší.
Finále ČPTM ukončilo sérii čtyř přísně sledovaných závodů. Připočítáme-li výsledky MČR, budeme mít dokonalý obraz o výsledcích talentovaných střelců. Tyto pak budou rozhodující pro posuzování zařazení nových mladých střelců do podporované kategorie „M“ pro příští rok 2004.
ČPTM je bezpochyby pro střelectví přínosem. Výsledný produkt v podobě nových tváří dovoluje státním trenérům doplňovat juniorskou reprezentaci. Navzdory této pozitivní skutečnosti, je třeba nebát se vidět druhou stranu mince a zamyslet se nad některými otázkami. Především jde o společný start dvou zcela rozdílných skupin. „Emkaři“, kteří z rozhodnutí státních trenérů nestartují v ČP dospělých a jsou podporovanou kategorií, mají péči RSCM, střílí společně s „Téčkaři“, kteří nejsou podporovanou kategorií a v častém případě střílí na vlastní náklady. Tento rozpor se násobí zjištěním, že z pěti startujících „Emkařů“ v puškových disciplínách nakonec žádný nevyhrál. Kasper, Tenčík, Munduchová, Klouček a Řepková se museli poklonit „Téčkařům“ Kaštánkové, Dlouhému a Tvarohové. Pouze v pistolových disciplínách „Emkař“ Fitzbauer potvrdil své postavení. Zajímavý je postřeh, že nejlepších výkonů nedosahovali střelci věku 17 a 18 let jak se předpokládalo, nýbrž mladších. Dominovali střelci věku 15-16 let.
Praxe ukázala, že bylo správné umožnit volný, otevřený start každého talenta a úhradu nákladů ponechat v pravomoci RSCM. Střílet všechna kola ČPTM z kapacitních důvodů pouze na střelnicích v Brně a Plzni se ukázalo optimálním řešením.
Talentovaná mládež nestřílí pouze v disciplínách puškových a pistolových. Hodnocení brokařů a střelců BT v oblasti talentů bude zveřejněno v následném čísle Zpravodaje.
Děkuji všem organizátorům jednotlivých kol především SSK50, SSKSlatina a RSCM Plzeň, všem trenérům a aktivistům, kteří organizaci ČPTM a přípravě talentů věnovali nemálo ze svého času. Věřme, že se nám sportovci za tuto péči odvděčí. V podobě medailí z příštích evropských a světových soutěží.

SMK ČSS D o l e ž a l Jiří

V Brně dne 10.10.2003

Spolupracujeme