LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Odměny za výsledky v roce 2003

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 20.01.2004
e-mail: sanak@shooting.cz

Spolu s vyhlášením ankety „Střelec roku 2003“, které se konalo dne 15. ledna ve Velkém sále Autoklubu v Praze, byly nejlepším střelcům a jejich trenérům předány odměny za výsledky, dosažené v uplynulém roce. Těchto výsledků střelci dosáhli v níže uvedených soutěžích: 1. Mistrovství Evropy ve střelbě v kulových a brokových disciplínách, které se konalo na přelomu července a srpna v Plzni a Brně2. Mistrovství světa ve střelbě brokových disciplín, jež se uskutečnilo v září v Kyperské Larnace3. Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní, které se konalo ve švédském městě Geteborgu v měsíci září. V přehledu odměněných sportovců uvádíme jejich nejvýraznější úspěchy:

Puškové disciplíny:

 • Tomáš Jeřábek, člen plzeňského oddělení ministerstva vnitra, dosáhl na soutěži světového poháru v Zagrebu v disciplíně Libovolná malorážka skvělého úspěchu, když zvítězil a získal kvalifikační místo pro OH v Aténách. Při ME v Plzni potvrdil svou pověst vynikajícího střelce také v disciplínách na 300 m, kde je ve třípolohovém standardu držitelem světového rekordu a vybojoval cennou bronzovou medaili. Tomáš v uplynulém roce dořešil svoje rodinné záležitosti a může se plně koncentrovat na přípravu k letošním OH.
 • Milan Mach, člen armádního oddílu plzeňské Dukly, je již dlouhou dobu oporou družstva puškařů zejména ve střelbě na 300 m. Prozatím však nedokázal svoje vysoké výkony „přetavit“ v zisk zlaté medaile. Po ME v Plzni je však Milanova sbírka o první zlatou individuelní medaili bohatší. Vybojoval ji v disciplíně standardní puška 3x20 ran a sám se také nejvíce zasloužil o zisk zlaté medaile v této disciplíně v soutěži družstev.
 • Václav Bečvář, člen armádního oddílu plzeňské Dukly, patří již dlouhou dobu do světové špičky v disciplíně Libovolná malorážka 60 ran vleže. Letos se soustředil zejména na zisk kvalifikačního místa pro Atény. Svůj cíl splnil díky vítězství v soutěži světového poháru v korejském Chang Wonu.
 • Luboš Opelka, člen plzeňského oddělení ministerstva vnitra, získal spolu s Machem a Bakešem na letošním ME v Plzni zlatou medaili v soutěži družstev v disciplíně standardní puška 3x20, ale zůstal jen krůček od medaile ve stejné disciplíně na čtvrtém místě.
 • Milan Bakeš, člen plzeňského oddělení ministerstva vnitra, rovněž získal spolu s Machem a Opelkou na ME v Plzni zlatou medaili v soutěži družstev ve standardní pušce 3x20 ran. Zúročil svoje bohaté zkušenosti a pomohl družstvu kvalitním výkonem k cennému kovu. V letošním roce bude postupně získávat zkušenosti jiného druhu, začíná pracovat jako trenér v Plzeňském oddělení MV.
 • Kateřina Kůrková, členka plzeňského oddělení ministerstva vnitra, je studentkou FTVS v Brně. V letošním roce získala stříbrnou medaili na ME ve střelbě ze vzduchových zbraní ve Švédsku v kategorii juniorek, neboť v kategorii žen startovaly jiné střelkyně s cílem pokusit se zisk QP pro OH. Kateřina by svým výkonem mezi ženami bojovala o titul, ale i tak je stříbrná medaile cenným úspěchem. Mezi významné úspěchy ovšem patří i její vítězství ve vzduchové pušce na prvním akademickém Mistrovství světa. Přejeme jí, aby se jí dařilo a pokračovala ve výborných výkonech i v budoucnu.
 • Lucie Valová, členka armádního oddílu plzeňské Dukly, získala jedinou českou individuální medaili na ME v Plzni ve střelbě na 50 metrů. V disciplíně sportovní malorážka 60 ran vleže vybojovala cenné stříbro. Lucie také po celou sezónu usilovala o zisk kvalifikačního místa ve sportovní malorážce 3x20 ran, nestačilo ani druhé respektive čtvrté místo na světových pohárech v Zagrebu a Chang Wonu, vždy jí od kýžené mety dělilo jen několik desetin.
 • Adéla Sýkorová je studentkou gymnázia, členka RSCM v Ostravě. Jako jediná se v juniorských kategoriích prosadila do finále soutěže na ME v Plzni, kde skončila po výborném výkonu ve standardní malorážce 3x20 ran čtvrtá. V průběhu roku také dosahovala výtečných výkonů ve vzduchové pušce a proto jí státní trenér nominoval na ME do kategorie žen. Adéla zabojovala, prosadila se do finále a k zisku kvalifikačního místa scházelo jen několik desetin bodu. Nemusí však být smutná, pokud vytrvá, má před sebou velkou budoucnost.
 • Předstoupí střelci Ondřej Malinký, Václav Haman, Milan Novotný. Jmenovaní závodníci získali na ME ve Švédsku stříbrnou medaili v kategorii juniorů v disciplíně vzduchová puška. Navíc Ondra Malinký se probojoval do finále, kde postoupil na výtečné páté místo. Medaile je jim odměnou za bojovnost a cílevědomost, s jakou k soutěži přistoupili.

Pistolové disciplíny:

 • Martin Tenk, člen plzeňského oddílu ministerstva vnitra, dosáhl v průběhu roku naprosto ojedinělého úspěchu v seriálu světového poháru. Zvítězil ve všech třech soutěžích SP, kde startoval a svou letošní účast ve finále SP korunoval ziskem stříbrné medaile. Na ME v Plzni skončil sice v libovolné pistoli bez medaile na čtvrtém místě, ale zlepšuje se i v druhé olympijské disciplíně, ve vzduchové pistoli, kde postoupil na ME ve Švédsku rovněž do finále. Martin podává již mnoho let výtečné stabilní výkony na vrcholných soutěžích a přejeme mu dobrou mušku i v olympijské sezóně.
 • Lenka Hyková, členka armádního oddílu plzeňské Dukly, patří k největším talentům v pistolových disciplínách. V letošním roce startovala v soutěžích světového poháru, kde v Zagrebu postoupila do finále. Také ona jako juniorka byla nominována státním trenérem do soutěže v kategorii žen a její umístění po diskvalifikaci dvou albánských soupeřek – skončila sedmá - znamenalo zisk kvalifikačního místa pro OH v Aténách. Účast na olympiádě bude pro ni osobně i pro disciplínu sportovní pistole velkým úspěchem.
Brokové disciplíny
 • David Kostelecký, člen oddělení Ministerstva vnitra Kometa Brno, dostává odměnu za sedmé místo na Mistrovství světa na Kypru. David podřídil veškeré své úsilí snaze o získání kvalifikačního místa pro Atény. Ačkoliv je mistrem Evropy z roku 2002, nepodařilo se mu v kvalifikačních startech dosáhnout svého cíle, i když k zisku QP bylo často velmi blízko. Jeho start na OH není však vyloučen, Český střelecký svaz požádal mezinárodní sportovní orgány o divokou kartu.
 • Yveta Pilařová, členka SSK Trutnov, obdrží odměnu za svůj mimořádný úspěch v podobě postupu do finále Mistrovství Evropy v Brně a za umístění na pátém místě. Yveta byla na Evropě nejúspěšnější českou závodnicí z hlediska jednotlivců v olympijských disciplínách a k zisku QP měla blízko i na Mistrovství světa na Kypru, kde ji dělil od účasti v Aténách jediný holub! Bylo by dobře, kdyby ve své činnosti pokračovala i v novém olympijském cyklu, určitě by se současnými zkušenostmi měla pro Peking šanci.
 • Předstoupí střelci Aleš Hutař, Radek Matuška a Jan Kravec. Jmenovaní závodníci získali na ME v Brně a na MS na Kypru bronzové medaile, které byly jedinými medailemi českých brokařů na letošních vrcholných soutěžích. Navíc Hutař se probojoval do finále MS, kde skončil na pěkném pátém místě a podobně si počínal Matuška, jemuž se podařilo postoupit mezi nejlepší střelce na ME v Brně. Pro naše juniory v disciplíně skeet je zisk medailí pěkným úspěchem a povzbuzení k tomu, aby se prosadili i v seniorské kategorii.
Běžící terč:
 • Miroslav Januš, člen oddílu plzeňské Dukly, získal v letošním roce celkem čtyři medaile na vrcholných soutěžích. Nejvíce ceněnou je medaile v soutěži jednotlivců v olympijské disciplíně 30+30 ran z ME ve Švédku, i když byla „jenom“ bronzová. Je to totiž jediná „olympijská“ medaile celého českého střelectví za uplynulý rok. Mirek je ovšem dvojnásobným mistrem Evropy z Plzně, sám vyhrál BT 30+30 na 50m a pomohl ke zlatu družstvu v mixu. Jen pro připomenutí, Januš získal první český QP pro Atény hned v první kvalifikační soutěži v Sydney.
 • Luboš Račans, rovněž člen oddílu plzeňské Dukly, získal v letošním roce kompletní sadu medailí na vrcholných soutěžích. Na ME v Plzni vybojoval zlato mezi jednotlivci a v soutěži družstev v Mixu, dále pomohl družstvu k zisku stříbrné a bronzové medaile v Plzni a ve Švédsku.
 • Miroslav Lízal, rovněž člen oddílu plzeňské Dukly, získal stejně jako jeho kolegové z družstva také komplexní sadu medailí na vrcholných soutěžích. Všechny jsou tentokrát ze soutěže družstev. Na ME v Plzni se podílel na zisku prvního místa družstva v mixu a druhého ve 30+30. ME v Geteborgu pomohl vybojovat bronzovou v disciplíně BT 30+30 na 10 m.
 • Tomáš Caknakis, v současnosti rovněž člen oddílu plzeňské Dukly v letošním roce dosáhl naprosto neuvěřitelné a fantastické bilance, neboť v soutěžích ME získal mezi jednotlivci a také jako člen družstva šest zlatých a dvě bronzové medaile, celkem 8 cenných kovů! To se v historii českého střelectví na ME ještě nikomu nepovedlo a svědčí to o Tomášově mimořádném talentu. Co je však snad úplně nejdůležitější, Tomáš získal při soutěži světového poháru v Mnichově QP pro Atény!!! Jistě stojí za vyjmenování alespoň jeho zlaté medaile: Tomáš vyhrál obě soutěže jednotlivců v BT na ME v Plzni a celkem čtyři zlaté získal spolu se svými partnery v družstvu na ME v Plzni a ve Švédsku.
 • Michal Bolík, dnes již bývalý člen Regionálního sportovního centra v Krnově, získal na ME v Plzni dvě zlaté medaile v soutěži družstev.
 • Bedřich Jonáš, člen oddílu plzeňské Dukly, získal na ME v Plzni a ve Švédsku mezi juniory stejně jako Caknakis celkem 4 zlaté medaile v soutěži družstev a stříbrnou a bronzovou medaili mezi jednotlivci. Bedřich je dnes již zkušený závodník a opora družstva, počítá se s ním i do soutěží seniorů.
 • František Losos, člen Regionálního sportovního centra Praha, startoval ve Švédsku na svém prvním ME. Debut se mu velmi vydařil, svými výkony přispěl družstvu k zisku dvou zlatých medailí.
TRENÉŘI: (v abecedním pořádku)
 • Luboš Adamec, spolupracující trenér oddílu Kometa Brno a českého střeleckého svazu, za přípravu střelce Aleše Hutaře.
 • Roman Böhm, pomocný trenér RSCM Ostrava, za přípravu Adély Sýkorové
 • Jaromír Bureš, trenér plzeňské Dukly, za přípravu Milana Macha a Václava Bečváře
 • Jan Dvořák, státní trenér disciplíny Trap a manažer brokových disciplín, profesionální pracovník Českého střeleckého svazu, za podíl na přípravě a vedení v soutěžích Davida Kosteleckého.
 • Václav Haman, pomocný trenér regionálního střeleckého centra v Manušicích, za přípravu syna Václava Hamana.
 • Stanislav Hlaváček, trenér regionálního střeleckého centra v Brně, za přípravu závodníka Ondřeje Malinkého. - Jan Hůla, státní trenér disciplíny Skeet, profesionální trenér Českého střeleckého svazu, za podíl na přípravě a vedení v soutěžích Hutaře, Matušky, Kravce.
 • Ján Kermiet, státní trenér disciplíny Běžící terč za přípravu a vedení závodníků Miroslava Januše, Luboše Račanského, Miroslava Lízala a družstva juniorů ve složení Tomáš Caknakis, Bedřich Jonáš, František Losos a Michal Bolík v soutěžích.
 • Martin Kohout, trenér plzeňské Dukly, za přípravu Lenky Hykové.
 • Petr Kovařík, trenér oddílu kulové střelby ministerstva vnitra v Plzni, za přípravu Milana Bakeše.
 • Petr Kůrka, státní trenér puškových disciplín, trenér oddílu kulové střelby ministerstva vnitra v Plzni, za přípravu a vedení v soutěžích své dcery Kateřiny, dále za podíl na přípravě a vedení v soutěžích Tomáše Jeřábka, Milana Macha, Luboše Opelky a družstva juniorů.
 • Jiří Lerch, za přípravu sportovce Martina Tenka.
 • Eduard Mayer, trenér střeleckého klubu v Písku, za podíl na přípravě Františka Lososa.
 • Josef Machan, trenér oddílu brokové střelby ministerstva vnitra Kometa Brno, za podíl na přípravě Davida Kosteleckého.
 • Bohuslav Němeček, bývalý asistent státního trenéra disciplíny Běžící terč pro juniorské disciplíny, působící v plzeňské Dukle, za přípravu juniora Bedřicha Jonáše.
 • Václav Patrman, trenér oddílu Dukly v Hradci Králové, za přípravu závodníka Kravce.
 • Břetislav Putna, státní trenér pistolových disciplín, spolupracovník Českého střeleckého svazu, za podíl na přípravě a vedení v soutěžích Martina Tenka a Lenky Hykové.
 • Jiří Streit, trenér regionálního střeleckého centra v Praze, za podíl na přípravě juniora Františka Lososa.
 • Josef Tobiášek, trenér regionálního střeleckého centra v Krnově, za přípravu Lucie Valové.
 • Zdena Tobiášeková, pomocná trenérka regionálního střeleckého centra v Krnově, za přípravu juniorů Caknakise a Bolíka.
 • Petr Zvolánek, trenér SLŠ v Trutnově, za přípravu Yvety Pilařové.
Zpracoval : Vladislav Šaňák, 13.1.2004
Spolupracujeme