Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

V Bangkoku kompletní světová špička

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 03.03.2004
e-mail: kurka@shooting.cz

Přestože se jedná o nezvyklý termín pořádání Světového poháru ve sportovní střelbě, tak se v Bangkoku sešla, alespoň co mohu z hlediska puškových disciplín posoudit, prakticky celá světová špička. Také výkony, které byly potřeba k účasti ve finálových soutěžích, tomu napovídaly. Ani naši se neztratili, i když jejich účast měla, jak jsem již v předchozích článcích avizoval, zejména přípravný a aklimatizační charakter. Ve vzduchové pušce žen se Katka Kůrková se s výkonem 396b.jen těsně do finálové osmičky nedostala. Chyběl jí pouhý bod a zůstala jako první nepostupující na nejméně populárním, devátém místě. Lépe se dařilo Martinu Tenkovi. V nelehkých podmínkách, kdy vítr střelcům stěžoval práci na výstřelu, se do finále prosadit dokázal. Dosáhl 560 bodů a po neúplně vydařeném finále skončil o jednu příčku níž, než byla jeho pozice vstupní (ze 6. místa na 7.).

Trochu nečekaně se do finále probojoval Tomáš Jeřábek v silné konkurenci „vzduchovkářů“. Tomáš si v Bangkoku opět vyrovnal již několikrát dosažené osobní maximum 595 bodů a předvedl, že s ním ostatní musí počítat i v této disciplíně. I když nakonec skončil na osmém místě, je to jeho určitě dosud největší úspěch v této disciplíně. Podobně hodnotný výkon jsme již dlouho na světové soutěži neviděli. Naposledy se k tomuto výkonu přiblížil Milan Mach na ME 2003, kde dosáhl 593b. a jen těsně mu uniklo místo na OH 2004 do Atén.

Jedna z disciplín, kde jsme očekávali šance na solidní umístění, byla disciplína LM60, kde startoval jak Tomáš Jeřábek, tak i Václav Bečvář. Podmínky na střelnici 50m byly pro puškaře velice složité. Střílelo se na přitahovací terče, podobně, jako tomu bylo ještě před pár lety v Mnichově. Mládež, která byla pověřena výměnou terčů, nebyla dostatečně instruována a navíc foukal vítr. Všeobecně vzato, jedny z nesložitějších podmínek posledních velkých soutěží. Na druhou stranu měli všichni střelci stejné podmínky. Podle pravidel ISSF se sice v případě, že se střílí na přitahovací terčové zařízení, přidává k času 75 minut ještě 15 minut dalších, ale to zde bylo pro některé střelce nedostačující. Myslím, že jsem dlouho neviděl ještě 2 minuty před vypršením času ležet na palebné čáře ještě 10-12 střelců. Bohužel mezi „nestíhající“ patřil i náš Václav Bečvář. Venca se nedokázal v krátkém čase nastřelit a časová ztráta se sním „táhla“ až do konce. Poslední dva terče musel dokončit po dvou ranách (penalizace dvou bodů ztráty je až za třetí omyl). Výsledek vyplynul z celkově nepovedeného závodu – 585 b. znamenalo umístění hluboko ve startovním poli. Lépe se dařilo Tomáši Jeřábkovi, který zvládl soutěž po taktické stránce lépe a s 591b. skončil 13.

Dalších soutěží se naši puškoví střelci na SP v Thajsku nezúčastnili. V úterý 24.2. odpoledne se na letišti v Bangkoku setkali se skupinkou našich střelců letících z Prahy (Kostelecký-Trap, Sychra-Skeet a Valová-SM, VzPu) a odcestovali společně se mnou a Martinem Tenkem do Sydney na přípravu a další ze seriálu SP do australského Sydney.

Petr Kůrka – reprezentační trenér puškových disciplín

Adresa pro zasílání mailových zpráv czechteam@shooting.cz

Spolupracujeme