Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Zlato Katky ze SP v Sydney

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 07.03.2004
e-mail: kurka@shooting.cz

Ve středu byly na programu v Sydney na SP dvě puškové disciplíny – Eliminace mužů LM60 leže a závod žen Grand Prix SM 60 leže. Soutěž žen v leže vložili organizátoři do programu jako jedinou neolympijskou disciplínu. Ráno v devět začali muži společně se ženami. Protože v mužském eliminaci vypadávalo pouze pár střelců, brali to muži spíše jako možnost vyzkoušet si povětrnostní podmínky na hlavní soutěž ve čtvrtek. Nejrychleji a také nejlépe střílel Rakušan Waibel, který byl hotov za neuvěřitelných 20 minut a navíc odcházel s čistým štítem – bez devítky. Již podruhé tak v této disciplíně vyrovnal světový rekord 600b. Naposledy to bylo v loňském roce na ME v Plzni a také v eliminaci. Naprosto dokonale využil skvělých povětrnostních podmínek, které však trvaly jen přibližně 45 minut. Pak se trochu rozfoukal vítr. Dalo se to téměř bez problémů uhlídat, ale už to nebylo tak jednoduché, jako pro ty, kteří stříleli svižně. Tomáš Jeřábek střílel vyrovnaně a bez větších problémů ukončil po 50minutách závod s 596b. Předvedl pěknou a koncentrovanou práci.

Souběžně střílela také naše děvčata. Lucka Valová střílela velmi slušně a také, jako Tomáš svižně. Dosáhla nakonec 590 bodů s tím, že končila položkou 97, ve které měla poslední ránu devítku. Dlouho to vypadalo, že Lucku bude poslední rána mrzet, ale nakonec prohrála bonz o dva body. Od začátku soutěže se držela vepředu tři děvčata – Maďarka Krzyzewsky (sebrala QP v Zagrebu 2003 naší Lucce v SM 3X20 o pár desetin), dále Dánka Jakobsen a také naše druhá střelkyně Katka Kůrková. Všechny tři začali závod excelentně – 100, 100. Třetí stovku už nedala Dánka, ale další dvě ano. I muži by jim mohli závidět. Bylo jasné, že rozhodující bude to, kdo dokáže trpělivě pracovat i ve zhoršených povětrnostních podmínkách. Všechny tři totiž střílely delší dobu. Nejlépe to zvládla (huráá) Katka. Střílela až do konce skvěle (596b.) a zaslouženě si vybojovala první zlato na SP. Obě dvě konkurentky si už tak dobře s větříkem neporadily a skončily soutěž se ztrátou čtyř bodů na Katku (592b.). Slyšet v Sydney podruhé za sebou naší hymnu (včera zásluhou Martina) bylo více než příjemné.

Ve druhé směně, která měla o něco horší podmínky (větřík), než směna první, startoval Václav Bečvář, který v Bangkoku bohužel nepředvedl žádnou zvláštní formu (585b.) a v Sydney se chce rehabilitovat. Tréninky zde v Sydney mu také nepřinesly žádné příliš povzbudivé výsledky, tak jsme byli všichni zvědaví, jak to Václav zvládne. Konečný výkon 592b. sice neznamenal nic extra, ale naději, že zítra bude vše O.K.. Ve druhé směně startovalo jen 18 střelců a z toho měla polovina více jak 590b.

Sledován byl dnes i Martin Tenk. Nastupoval ve VzPi60 a byli jsme napnuti, jak se s jeho méně oblíbenou disciplínou vypořádá. Do poslední rány to vypadalo, že finále bude s jistotou. A zdejší desetimetrové střelnici jsou totiž všeobecně o něco nižší výsledky než jinde. Martin si ale poslední ranou trochu pokazil slibný výkon nad 580b. Po odložení trefil osmičku. Nakonec se poslední ranou o finále nepřipravil a to bylo dobře. Finálové zkušenosti ze Světových pohárů jsou neskutečně cenné. Martin si tedy zastřílel v Sydney obě dvě finále a i když zde mu jeho výkon medailovou pozici nepřinesl, získal to, o co je devátý v pořadí ochuzen – další zkušenosti. Martin skončil nakonec na pozici, ze které do finále postupoval - pátý.

Petr Kůrka – reprezentační trenér puškových disciplín

Adresa pro zasílání mailových zpráv czechteam@shooting.cz

Spolupracujeme