Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Skvělé úspěchy Katky a Martina

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 06.03.2004
e-mail: kurka@shooting.cz

První disciplínou, ve které se na Světovém poháru v Sydney udělovali medaile, byla vzduchová puška žen. Obě naše závodnice se dobře činily. Lucka Valová není se vzduchovkou příliš velké kamarádka, ale je to bojovník. Jejích 393 bodů sice na účast ve finále nestačilo, ale s dosaženým výkonem byla nakonec spokojená. Na takto významné soutěži je to její nejvyšší výkon v této disciplíně. To ještě škoda, že zakončila soutěž devítkou. Katka Kůrková se chtěla v její naopak parádní disciplíně dostat do finále. Po nevydařeném a upracovaném začátku závodu, kdy řešila problémy s polohou, dokázala nakonec končit více jak dvaceti desítkami v řadě a do finále s 395 body postoupit. Finále bylo zajímavé, protože první Indka měla 397b., pak bylo dvakrát 396b. a ještě osmá postoupila s 395 body. Katka po pěkném nástřelu začala chybou 9.5 a naděje na boj o medaili se začala vzdalovat, protože všechny ostatní finalistky na Katku získaly. Katka se ale chybou nedala vyvést z míry a do konce finále už střílela jen samé desítky. Postupně se prokousávala výš a výš až se stalo to, co dělá finále zajímavým – závodnice na průběžném třetím až šestém místě měly shodný výsledek. Rozhodovala poslední rána. Katka střílela jako většinou až poslední a dala 10,7, čímž se posunula na medailovou pozici o pouhou jednu desetinu před Indku a Korejku, které se následně ještě v K.O. rozstřelovaly o čtvrté místo. Katka tak v Sydney zopakovala třetí místo ve vzduchovce z roku 2002.

Druhý den měla děvčata pouze trénink na středeční Grand Prix v leže, kterou pořadatelé zařadily do programu jako jedinou neolympijskou disciplínu. Mohli jsme tedy věnovat naši pozornost na Martina Tenka. Ten měl na programu libovolnou pistoli. Protože bylo počasí velmi slušné, daly se očekávat pěkné výsledky. Po rozpačitém začátku, kde střelil v první položce osmu a sedmu (92b.), se Martin dal „do kupy“ a koncentrovanou prací si vybojoval druhou výchozí finálovou pozici. Zaostával za vedoucím Číňanem o 4 body (571 / 567). Stejný bodový rozdíl jej ale dělil od třetího finalisty. Ve finále podal Martin výborný výkon. Již dlouho nestřílel ve finále s takovou jistotou. Číňanovi naopak finálová série příliš neseděla a tak Martin poslední ranou 10,6 už jen potvrdil vítězství na dalším Světovém poháru. Radost v týmu byla veliká. Po prvních dvou dnech získala naše výprava na australském SP již druhou medaili. Tentokrát zlatou. A tak jsme měli možnost vyslechnout si krásnou Českou hymnu.

Večer jsme šli na večeři do nedaleké restaurace ve stylu country. Vraceli jsme se těsně před dvacátou hodinou, zrovna v době, kdy dochází pár metrů za hotelem k u nás nevídanému úkazu. V údolí, kde je vysokými stromy zarostlá menší říčka, mají své domovy v korunách stromů netopýři, kalouni. Během dne jich tam visí tisíce a pravidelně večer, právě v době, kdy jsme se vraceli, začínají vylétávat na své noční „tůry“. Na obloze je to nádherný pohled. Tisíce kalounů táhne údolím několik desítek minut. Bývá jich dlouho plná obloha až si člověk připadá jak ve známém filmu „Ptáci“.

Petr Kůrka – reprezentační trenér puškových disciplín

Adresa pro zasílání mailových zpráv czechteam@shooting.cz

Spolupracujeme