Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Příprava v Brazílii

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 08.07.2004
e-mail: sanak@shooting.cz

Ve dnech 30. května až 5.června 2004 se v brazilském městě Americana, ležící poblíž Sao Paola, uskutečnila soutěž Světového poháru ve střelbě v brokových disciplínách. V té době již příprava většiny evropských střelců směřovala k dalším důležitým soutěžím, kterými v letošním roce byly zvláště Mistrovství Evropy na Kypru a hlavně Olympijské hry v Aténách. Termín a místo konání brazilského Světového poháru evropským střelcům příliš nevyhovoval, neboť cesta do jižní Ameriky s nutnou aklimatizací stojí většinou závodníky hodně sil a federace značné finanční prostředky. Přesto se ale na soutěži sešla kvalitní konkurence. Tvořili ji zejména závodníci Austrálie, USA, Itálie a dále někteří střelci ze zemí s vysokou úrovní výsledků brokové střelby, např. z Holanska, Anglie, Finska a také naši dva nejlepší brokoví střelci David Kostelecký a Jan Sychra.. Mimo nich startovalo velké množství střelců z celé jižní Ameriky, současně se Světovým pohárem totiž probíhal Jihoamerický pohár, jehož výsledky se ovšem do oficielních listin, které jsou uvedeny na internetu nezapočítávaly. Chci tím jenom dokumentovat, že na střelnici se závodilo od časného rána do večera, stejně jako na plně obsazených závodech jinde ve světě.

Jan Sychra a David Kostelecký měli účast na SP v Brazílii plánovanou v rámci přípravy na olympiádu. Oba měli letos šanci startovat na všech čtyřech světových pohárech a tak se po závodech v Sydney, Káhiře a Aténách (David dva poslední z osobních důvodů vynechal) v Americaně utkali opět se světovou špičkou. Do místa konání přiletěli v posledním dnu před oficielním tréninkem a tak právě Honza Sychra mohl vyzkoušet, jaké to je, „naskočit“ přímo do soutěžního programu. Naopak David musel na svou soutěž v disciplíně Trap čekat a tak měl možnost se plně přizpůsobit. Když jsme si v průběhu pobytu sdělovali pocity únavy a postupné adaptace, opět jsme museli dát za pravdu zásadě, že k dokonalé aklimatizaci je třeba počítat na každou hodinu časového posunu jeden den. V našem případě činil časový posun pět hodin, po pěti dnech měl již však Honza po soutěži. I když si v žádném případě na únavu nestěžoval, zdálo se mi, že se musí nutit do maximální koncentrace, na což mohl mít částečně vliv i zmíněný časový posun.

Již při cestě z letiště na střelnici, která trvala více než dvě hodiny, jsme zaznamenali citelné chladno. Svítilo sice slunce, ale bylo asi jen 10 stupňů. V průběhu pobytu se ukázalo, že začátek června je v této oblasti chladný, jen občas bylo možné se svléknout do trička. Výsledky závodu počasí samozřejmě neovlivnilo, ale střelci mají raději horko. Pokud jde o podmínky na střelnici, nejlépe by bylo prohlédnout si připojené fotografie, jež by mohly také posloužit účastníkům příštího Světového poháru v daném místě, který se uskuteční v roce 2005 na přelomu července a srpna. Dokonce prý se budou již rozdávat QP pro Peking, což si údajně vymínili pořadatelé na přítomném generálním sekretáři ISSF panu Schreibrovi. Jinak totiž asi početnou skupinu z Evropy nepřilákají. Za normálních okolností by nebylo možné této informaci z místních novin věřit (QP je možné získat jen v druhém a třetím roce olympijského cyklu), ale v situaci, kdy např. Kypr obdržel divokou kartu na skeet pro OH a to má už jednoho střelce, jež se normálně kvalifikoval, můžeme se asi od ISSF dočkat všeho.

V Sao Paolu jsme přistáli 31.5. ráno v pět hodin. Organizátoři měli vše perfektně připravené, prošli jsme bez problémů všemi kontrolami, divoký převoz jsme přežili bez újmy na fyzickém zdraví a po zastávce v hotelu se nám na střelnici podařilo zvládnout všechny potřebné formality. Honza dostal chuť si po celé té anabázi zatrénovat. Střílel dvě položky a nechybil ani jednoho holuba. Další den při oficielním tréninku už tak úspěšný nebyl, ukázalo se, že třetí stanoviště mu dělá trochu problémy. Plně se to pak projevilo v závodě, když po skvělém začátku 25 terčů na další položce brzy ztratil jistotu a nastřílel jen 21 zásahů. Co bylo platné, že se v poslední položce opět vzchopil a střílel tak, jak on umí, opět čistě. Celkových 71 terčů ho ještě z boje o finále nevyřadilo, ale musel by vydržet bez chyby. Druhý den začal opět ve velkém stylu, střílel v tempu, agresivně. Bohužel minul tam, kde se to již málokdy prvotřídním střelcům stává, posledního holuba uprostřed střelnice. Ještě stále však mohl bojovat o postup mezi nejlepší šestici střelců, potřeboval ale opět čistou položku. Bohužel se to nepovedlo, 23 zásahů jej odsunulo na jedenácté místo se 118 terči. V dané konkurenci to nebylo špatné umístění, Honza se na všech závodech SP pohyboval kolem desátého místa poblíž finále, ale sám příliš spokojený nebyl. David Kostelecký byl vylosován jako číslo 1 v celém startovním poli. Mimo toho, že je to určitá „rarita“, začínal v první ranní směně, první, v nepříliš výhodném postavení. Položku začal dobře, po jediné chybě se chytil a zdálo se, že celý začátek zvládne. Bohužel, ke konci položky ztratil jistotu a přehled. Skončil s devatenácti holuby, což byla opravdu velká ztráta. V dalším průběhu dřel, přidával zásah k zásahu, držel krok s nejlepšími. Položky 22 až 24 by mu zajistily účast ve finále, nebýt onoho výpadku. Celkově nastřílel 112, což se může jevit jako nižší výkon, ale za daných podmínek to Davidovi stačilo i k vítězství nad olympijským vítězem Diamondem z Austrálie o jeden terč a k umístění na třináctém místě.

Naše malá výprava se z Americany vracela s pocitem, že dobře reprezentovala české střelectví na jihoamerickém kontinentě. Brokaři jsou jako jedna velká rodina, všichni se znají, všichni spolu komunikují, všichni se přátelí a jsou ochotní si navzájem pomoci. Máme dobrý pocit, že jsme k této společné komunikaci přispěli i my. Často jsme byli zahrnuti zájmem o to, jak se připravují naši střelci, jaké máme trenéry, jestli by někdo z našich nechtěl jít trénovat např. do Bolívie atd. Pokud si někdo z nás před cestou myslel, že Brazílie je rozvojová země, musel své mínění poopravit. V některých ohledech je to už země velmi moderní, s přátelskými lidmi a velkým množstvím střelců s velkým potenciálem. Věříme, že účast na SP v Brazílii přinesla našim střelcům další zkušenosti, které využijí v důležitých soutěžích.

Výsledky:

Skeet: 1. Falco, ITA – 123+25, 2. Atalah, CHI – 122+25, 3. Schroeder, USA – 122+24, 11. Sychra – 118.

Trap: 1.Herman, USA – 121+22, 2. Bade, USA – 119+24, 3. Pellielo, ITA – 117+24, 13. Kostelecký – 112.

V Praze, 7.7.2004 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme