Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

V Barceloně skoro celá Evropa

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 18.07.2004
e-mail: kurka@shooting.cz

Měsíc před OH v Aténách se sjela na mezinárodní střeleckou soutěž do Barcelony téměř celá „puškařská Evropa“. Chybí zde snad jen pár zemí bývalého východního bloku (např. Slováci a Maďaři…). Účastní se zde většinou pistolářská a puškařská družstva, která pojedou na OH 2004, a to včetně kompletního týmu Rusů a Němců. Dále jsou zde střelci z FRA, GBR, POL, POR, ITA, SWE, NOR, DEN, FIN, NED, ISR, AUT, SUI a domácí Španělé. Soutěže ve střelbě na běžící terč ani soutěže v brokových disciplínách nejsou součástí programu. Závody na olympijské střelnici v Mollet del Vallés v Barceloně se konají na popud samotných Španělů a nesou název International Grand Prix / Gran Premio Internacional. Pozvání jsme přijali velmi rádi, neboť střelcům tato soutěž umožní vyplnit „díru“ mezi posledním SP v Miláně, konaném v polovině června, a mezi OH, které začínají v polovině srpna.

Naše skupina, vedená vedoucím panem Šaňákem, čítá celkem 5 sportovců (KůrkováK, Bečvář, Jeřábek, Tenk, HykováL) a dva trenéry (já a pan Putna). V Barceloně nás v úterý přivítalo mnohem vlídnější počasí, než jaké panuje u nás. Jasno, teploty okolo 27 stupňů a slabý vítr jsou podmínky pro střelce přívětivé. Ubytované jsou všechny výpravy v hotelu kousek od Barcelony v části Sabadell. Odtud je to ca. 20km do centra hlavního města Španělska. Dopravu na střelnici a zpět zajišťuje pořadatel autobusovou kyvadlovou dopravou a cesta jedním směrem trvá okolo 30 minut. Malé problémy jsme měli (a s námi také všechny další výpravy) při prvním příjezdovém dnu na střelnici, což byla středa, kdy se konaly tréninky. Trochu jsme si počkali před bránou do areálu, než pořadatelé vydají akreditace ke vstupu. Nakonec z toho byla jen papírová cedulka s natištěným jménem. Celý střelecký areál spadá totiž již delší dobu pod policii a svému původnímu účelu slouží již minimálně. Převážně zde probíhá střelecký výcvik policie a další policejní studijní aktivity. Je to taková malá policejní akademie. Pořadatelé dostali pro tyto mezinárodní závody výjimku, a tak jsme mohli absolvovat závody na výborně vybavené střelnici. Jediné, co zde chybělo, bylo nějaké restaurační zařízení. Malý bufet, který zde obsluhovali místní, neměl dostatečnou kapacitu a tak si raději každý něco k snědku přivezl již ráno s sebou.

Program byl tak trochu „španělský“. Začínalo se každý den ráno v devět a končilo se často i okolo osmé večer. NA střelnici s takovou kapacitou bychom dokázali asi poskládat program stejné soutěže mnohem efektivněji. Zde se jeden den trénovalo, druhý den probíhaly soutěže v desetimetrové hale a další dva dny na střelištích 25 a 50m. Kombinace, že by se střílela nějaká vzduchová disciplína s kulovou v jeden den se zdála být pořadateli příliš komplikovaná. Jinak ale tyto závody neměli chybu. Doprava jezdila dle rozpisu na minutu přesně, finálové soutěže proběhly bez problémů a střelci se za to odvděčili po většině skvělými výkony.

Hned první soutěžní den, kdy probíhaly závody na 10m, se pochlubili puškoví střelci vysokými výkony. Do finále mužů bylo potřeby 593 a na vítězství dokonce 598b. Naši nestartovali, neboť nebudou startovat v této disciplíně ani na OH, a tak se v přípravě věnují malorážkám. V ženách byly výkony velmi vysoké. Třikrát bylo dosaženo 399 bodů a třikrát 398 bodů. Do finále se dostalo jen na dvě závodnice s 397 body. V elitní osmičce jsme tentokrát, díky Katce Kůrkové, měli zastoupení. Postoupila s 398b. do finále jako pátá. Výborným nástřelem ve finále nakonec předhonila i soupeřky s o jeden dob větším základem a dokázala v této prestižní soutěži zvítězit před Sondou Pfeischiffter a Ljubov Galkinou. S celkovým finálovým výsledkem 503,4 zaostala v této disciplíně pouhé tři desetiny za vlastním Českým rekordem. Tento den se do finále dostala také Lenka Hyková s nástřelem 382b. a po velmi povedeném finále postoupila na 4. místo. Martinu Tenkovi finále o bod uniklo (580b.).

Druhý den byly na programu obě puškové třípolohové soutěže. Ráno se přes 1170 bodů „přehoupli“ Khadjibekov (1174) a Eckhardt (1173). Přestože do finále bylo potřeba „jen“ 1158 bodů, bylo to nad síly našich mužů. Tomáš Jeřábek k tomu neměl daleko a po dvou polohách to vypadalo nadějně (395, 379) ale poslední poloha – „klečák“, ho zradila. 381 bodů bylo málo. S celkovým nástřelem 1155 b. skončil na 10. místě. Václav Bečvář letos ve stoje nemá dobrý rok, a tak když ho „neposlouchá“ ani poloha kleče, tak jsou celkové výsledky mizerné (1148b.). Ještě, že jeho silná poloha – v leže, se lepší a dává naději, že by se mohl prosadit.

Ženskému standardu kralovala Sonja. Výkon 592 bodů je opravdu v této disciplíně málo vídaný a i když se jí finále úplně nevyvedlo, náskok tří bodů na Galinu se jen ztenčil, ale nezmizel. Výborně bojovala i Katka, která se i v této disciplíně dokázala mezi elitu s 581b. prosadit. Finále se jí sice nevyvedlo a skončila sedmá, ale potěšila velmi profesionální prací v základě a o jejím závodě se dá říci, že tentokrát výsledek je nižší, než by takové práci slušel. Někdy to samozřejmě bývá také naopak – horší práce, více štěstí a výsledek je stejný. To je sport. Pistoláři měli volno a plně to využili pro tréninky. Pořadatelé ponechali po celou dobu přístupnou vzduchovku pro tréninky a tak toho mnozí využili.

Poslední soutěžní den jsem očekával útok našich puškařů na finálové pozice. Bohužel se jim to opět nepodařilo, přesto, že Václav Bečvář byl blízko. Šest výsledků 597b. a další čtyři 596b. jsou důkazem toho, jak výborné bylo počasí. Václav začal skvěle – teista, ale nedotáhl to do konce a vypadl „na plichtu“. Tomáš se zase naopak trápil zpočátku (294) a konec měl výborný (299). Ve finále jsme tedy opět chyběli ale není třeba zoufat. Ležák je ležák a záleží jak kdo se kdy vyspí.

Výborně si ve svých závěrečných disciplínách vedli naši pistoláři. Martin Tenk se do finále probojoval výkonem 564b. po velmi slibné práci, kterou trochu znehodnotil nízkou poslední položkou – 90 b. Ve finále naopak poslední ranou 10,4 předstihl Poláka Knapika, který měl v základě o bod víc. Celkové vítězství si udržel Rus Nestrujev se základem 570b.

Také Lenka Hyková se „snažila“ velmi dobře – 585 bodů je výborný výkon. Lenka opět naznačila, že se chce ve špičce „zabydlet“ na delší dobu. Skončila celkově druhá za Němkou Dorjsuren Munkhbayar, která výkonem 592 + 102,0 vytvořila nový rekord Německa.

Poslední prověrka tedy dopadla z větší části výborně. Některé poznatky ze zdejšího startu se dají ještě použít v závěrečné přípravě na Atény, které začínají již za necelý měsíc. Puškaři s Martinem Tenkem odjíždějí do olympijské vesnice již 31. července, aby využili možnosti tréninku na OH střelnici, která se otevírá také 31.7. Budou tam po dobu tří dnů trénovat a vrátí se ještě do definitivního odjezdu na OH domů. Katka, Martin a Lenka pak odlétají 10.8. a oba další puškaři mají naplánovaný odlet do Atén na soutěže OH až na 17.8., protože nestartují ve vzduchovce.

Petr Kůrka – puškový reprezentační trenér ČR

Spolupracujeme