Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Nadějný začátek sezóny

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 02.01.2005

(Psáno pro Střelecký magazín)

Olympijské hry v Athénách jsou minulostí, vzpomínky na střelecké soutěže pomalu doznívají. Začíná další čtyřleté období s vyvrcholením v Pekingu. V každém z příštích let ovšem čeká nejlepší střelce start v důležitých soutěžích, v kontinentálních a světových mistrovstvích, případně v seriálu soutěží Světového poháru. Nejbližším vrcholem, kde se utkají reprezentanti „starého“ kontinentu, je Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní ve dnech 28.2. – 6.3. 2005 v Tallinu. O nominaci na tuto soutěž rozhodnou pochopitelně až aktuální výsledky závodníků dosažené v měsících lednu a únoru, přesto však již určité informace o výkonnosti některých vybraných závodníků máme k dispozici. Před koncem roku se totiž uskutečnily mimo jiné i tři velmi sledované soutěže s mezinárodní účastí. První z nich, GP Kooperativy ve dnech 27. a 28. listopadu v Plzni, následovala GP Prahy 4. a 5. prosince na stejné střelnici a třetím závodem byla GP a VC Kettnera ve dnech 11. a 12. prosince v Brně. Zatímco pro střelce v puškových disciplínách účast v těchto soutěžích nebyla povinná a závodní start měl sloužit jen jako příprava, pistolářům vyhlásil státní trenér Putna pohotovost a povinnost zúčastnit se alespoň dvou GP ze tří uskutečněných. Jeho postup byl logickým krokem, neboť již před koncem roku bylo třeba nahlásit pořadatelům ME do Tallinu závaznou početní účast českého národního týmu. Oba trenéři tedy potřebovali informace o výkonnosti reprezentantů.

V kategorii mužů je mezi puškaři ohromná a narůstající mezinárodní konkurence, kde se naši závodníci prozatím ztrácejí. Příslibem by možná mohl být Ondra Malinký, který se prosazoval na ME do finále již jako junior a jehož výsledky jsou v uvedených soutěžích slibné. 595 a 594 bodů, kterých dosáhl na GP Kooperativa by možná dávaly naději na postup mezi nejlepší i v Tallinu. Čeká jej ovšem ještě dlouhá cesta, na které se jej pokusí doprovodit Milan Mach (594 na Kooperativě a 593 spojené s vítězstvím GP Praha) a také Bartoněk s Rozsypalem určitě budou chtít svými výsledky promluvit do nominace. Ženy v čele s Kateřinou Kůrkovou nemusí nic dokazovat, jejich výkony již v samém začátku představují evropskou špičku. Přesto je třeba připomenout výsledky naší bronzové medailistky Kůrkové 399, 398 a 397 bodů, které ji vždy zajistily první místa a ukazují světovou úroveň její výkonnosti. Také Habartová a Sýkorová jsou již v začátku sezóny v dobré formě, obě již předvedly výkon 398 bodů. Je dobré, že těmto vynikajícím střelkyním roste konkurence. Např. mezi ženami se začíná vracet do špičky Lucie Valová, která na sebe upozornila v Brně výkony 398 a 396 bodů! A to máme ještě zálohu v juniorské kategorii, kde zřejmě trenérovi Standovi Hlaváčkovi vyrůstá nová hvězdička Petra Kaštánková (ročník 1989!). Petra nastřílela 395 a dvakrát 394 bodů a zvláště dobře si vedla ve finále (103,3 v Brně), což je v dnešním systému boje o medaile zvláště důležité. Pochvalu zaslouží i Vondrášková za 398 bodů při Kooperativě a solidně střílí i další juniorky, Alena Kůrková, Olšovcová a další. Junioři zatím zcela nesplňují představu trenéra Milana Bakeše, jenž je nyní za juniorskou reprezentaci odpovědný. Jako světlo září zatím jen skvělý výkon střelce z Českých Budějovic Petra Kopačky 594 bodů na GP Kooperativa. Hranici potřebných 588 bodů občas některý další junior překoná, ale o případné místo v týmu pro ME budou v lednu a únoru bojovat určitě ještě Haman, Šmol, Šeliga, Hromada, Tenčík, Kasper a možná i někteří další junioři.

Pistoláři mají po absolvování uvedených soutěží také již několik „jistot“ pro Tallin. Při vší úctě k našemu nejlepšímu střelci v kategorii mužů, Martinovi Tenkovi, musím však začít „něžným pohlavím“. A není v tom pouhá galantnost, Lenka Hyková se po úspěchu na OH stává hvězdou i v její dosud slabší disciplíně, ve vzduchové pistoli. Nejen že vyhrála ve všech čtyřech startech, kde nastoupila, ona také dosáhla fantastických výkonů. Svoji sérii 384, 383 a 386 bodů zakončila novým českým rekordem 390 bodů při GP Prahy! Lenka střílí v pohodě, perfektně koncentrovaná, působí sebevědomě. Jen ať jí to vydrží! Pokud jí státní trenér Putna postaví na ME do soutěže juniorek, což je pravděpodobné, bude těžké najít střelkyni s nadějnými výkony v kategorii žen. Není to však nemožné, jak nám v Brně ukázala Jitka Odehnalová (za svobodna Kousalíková) výkonem 387 bodů! Kéž by rodina měla pochopení pro čas, který Jitka stráví na tréninku, reprezentace by ji potřebovala! O místo v týmu se jistě porve i Petra Hyková, také ona je určitě schopná dobře střílet. Mezi muži se k Martinovi Tenkovi, který se zdá být v lepší formě než vloni, asi těžko najde partner do družstva. Hranici 580 bodů mimo něj zatím žádný závodník ve stanovených soutěžích nepřekročil. Nezbývá tedy než čekat, kolik práce udělali střelci v období závěru roku. Kdyby ale šlo opravdu do tuhého, čímž mám na mysli např. souboj o kvalifikační místa na OH 2008, Tenk by už možná partnera měl. Je jím Josef Procházka, náš jediný junior, který předvádí výkony nad hranicí 580 bodů. Josef však bude zatím soutěžit ve své kategorii a mohl by být „tahounem“ juniorského týmu. Je potěšitelné, že zlepšenou formu ukazuje Daniel Dušenka (výkony nad 570 bodů) a třetím by mohl být někdo ze skupiny střelců Malúšek, Papírník, Světlík atd. Také juniorky právě s Lenkou Hykovou by mohly mít šance i v soutěži družstev. Kandidátkami se zatím zdají být např. Dosoudilová, která při GP Prahy pokořila hranici 380 bodů a také Hejnyšová (376 bodů tamtéž).

Velkou neznámou jsou zatím pro nás střelci v disciplíně Běžící terč. Budou startovat v soutěžích až v měsíci lednu a únoru, počítá se také s jejich účastí na závodech v zahraničí a ME v Tallinu.

Uplynulá část zimní halové sezóny, která končí s rokem 2004, měla za úkol vytvořit podmínky pro objemovou přípravu střelců a také ukázat úroveň výkonnosti střelců v jednotlivých disciplínách a kategoriích. Pohled na výsledkové listiny nás může naplnit mírným optimismem. Podstatné ovšem je, že hlavní nominační soutěže a vlastní Mistrovství Evropy proběhnou teprve v druhé části sezóny. Přejme si, aby se našim budoucím reprezentantům co nejvíce dařilo.

30.12.2004 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme