Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Poslední příprava puškařů na vzduchovkové ME 2001

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 09.03.2001

Nominováni:

Pu Muži - Bakeš Milan, Kalný Michal, Mach Milan

Pu Junioři - Březina Jan, Malinký Ondřej, Rozsypal Ondřej

Pu Ženy - Zachařová Marcela

Pu Juniorky - Beranová Kateřina, Habartová Pavla, Kůrková Kateřina

V době od 5. do 9. března, tedy týden před odjezdem na ME ve střelbě, proběhlo v plzeňské hale ASC Dukla a na 10m střelnici SKP reprezentační soustředění puškařů.

Většina puškových reprezentantů, kteří budou od 14. března bojovat o evropské kovy ve Španělském městě Pontevedra, pochází z Plzně, proto jsem se rozhodl, že soustředění bude zaměřeno především na trojici juniorů. Jedinou nominovanou ženu, Marcelu Zachařovou, bohužel zaměstnavatel neuvolnil na dva týdny z práce, a tak se Marcela bude připravovat v Plzni od soboty do středy, která je odjezdovým dnem pro druhou skupinu. Muži a juniorky trénovali podle svého běžného plánu, a často byli na tréninku společně s juniory. To mi také umožnilo mít celkový přehled o finální přípravě.

Musím říci, že junioři Ondra Malinký, Jan Březina a Ondra Rozsypal na tréninku oproti minulému roku o poznání lépe pracují. Působí opět o něco vyzrálejším dojmem. Tréninky po dobu soustředění byly účelné a zároveň pestré. Kromě úterý, kdy jsme trénovali dvoufázově, měli junioři na programu pouze jeden trénink denně.

Zařazeny byly také soutěže Hipodrom, ve které střelec postupuje v soutěži dál jen pokud splní určený limit (např. 29 ze tří ran). Junioři si také zkusili střelbu s oporou v sedě, kdy se procvičuje správné míření, které, stejně jako ve stoje nesmí být dlouhé. Zkušební "čtyřicítku" stříleli celkem slušně. Nikdo z nich ale nenastřílel ze 40 ti ran maximum. Nejvyšší výkon byl 397b. Každý z nich měl možnost střelit si také jeden trénink na Scatt, tj. na zařízení, které při ostré střelbě odhalí pomocí laserového paprsku střelcovu práci na výstřelu. Jedenkrát jsme také byli v posilovně a jedno odpoledne v tělocvičně hrát floorbal.

Pokud jsem měl možnost sledovat na tréninku muže, kteří pojedou na ME, tak se zdá, že jsou na tom také celkem dobře. Trénovali velice soustředěně, zpravidla jednou denně. Tréninky doplňovali fyzickou přípravou. Kalný a Mach hráli tenis, Bakeš jezdil na rotopedu . Vše spojovali s regenerací (sauna, masáže..). Michal Kalný si po každém tréninku ještě procvičuje chvilku stabilitu na speciálních prkýnkách. Takováto speciální cvičení u nás nejsou v poslední době mnoho vidět. Přitom právě to, že se dělá něco účelného navíc, co ostatní neprovádějí, může být pro dosažení úspěchu rozhodující kapka. Nemůže v tom být i několik kapek současné výkonnosti Michala? Také jsem ve své střelecké kariéře prováděl různá cvičení na stabilitu, včetně "prkýnek".

Juniorky sice netrénovali pohromadě, ale to jim neubralo na píli. Kůrková, Habartová i Beranová jsou v různých ročnících plzeňského gymnázia, tak musely své tréninky skloubit s učením. Nebylo vhodné je "vytáhnout" na týdenní soustředění. V Plzni byly nejdříve chřipkové prázdniny, na které navazovaly prázdniny jarní. Týden na soustředění a následně na ME by děvčatům mohl způsobit problémy s doháněním zameškaného učiva. I přesto byly naše juniorky téměř každodenně na střelnici a pilně se na ME připravovaly.

Jak již jsem zmínil, jedinou nominovanou puškařku , Marcelu Zachařovou, teprve finální příprava čeká. Čtyřdenní příprava v Plzni bude intenzivní. Vzhledem k tomu, že soutěž žen je na programu až poslední den, v sobotu 17. března, bude mít také čas na krátký odpočinek před soutěží.

Odpočinek v pravý čas je určitě důležitou součástí přípravy.Jistě záleží na tom, jak celá příprava probíhá a zda má závodník předem "do foroty natrénováno, ale v případě soustředění, které probíhá v krátké době před soutěží, je několikadenní odpočinek velmi důležitý. Střelec si většinou potřebuje psychicky odpočinout aby mu při vlastní soutěži "sloužila hlava". Po intenzivní přípravě je mysl (ve střelbě zpravidla rozhodující činitel) unavená a je potřeba jí dopřát čas na regeneraci. Po třech až čtyřech dnech má střelec většinou daleko větší hlad po střelbě a jeho tělo a hlava pracují lépe. Střelec lépe rozpoznává chyby, kterým tím pádem může snadněji předcházet.

Závěrem:

Jsem přesvědčen, že na ME do Španělska posílám dobře připravený tým, který ví co chce.

Vím, že technicky jsou na tom dobře.

Věřím, že "na čáře bude jeden za druhého dýchat".

Doufám, že budou maximálně soustředění a předvedou takovou práci, kterou předváděli doposud.

Rád bych, aby dali těm ostatním na frak.

Přál bych jim, aby měli štěstí.

Petr Kůrka - trenér puškových disciplín

Spolupracujeme