LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Skvělý rekord na GP Plzně

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 23.01.2005
e-mail: kurka@shooting.cz

Na prahu nové střelecké sezóny a nového OH cyklu čekala nejen puškové střelce první vážná prověrka výkonnosti v halové, desetimetrové střelbě. Grand Prix Plzně je již tradičně velmi dobře obsazená a pečlivě zorganizovaná (pořadatel Sdružení střeleckých klubů města Plzně) vzduchovková střelecká soutěž. Také letos se dostavilo na palebné posty více jak 330 střelců z 15-ti států, včetně střelců z USA. Pro české puškové střelce je to soutěž stejného významu, jako například každoročně květnová VC Osvobození z malorážních disciplín. I zde se „láme chleba“. Závodníci vědí, že na takové soutěži mohou ukázat co v nich je a že trenéři kladou velký důraz na výkony zde dosahované. Může se zde „narodit“ nový talent. Vysoký výkon může katapultovat prozatím neznámého střelce, nebo střelkyni na velké mezinárodní závody do Mnichova (každoročně konec ledna) a odtud třeba i na Mistrovství Evropy….Na druhou stranu se také může stát, že Grand Prix Plzně odhalí střelcovu psychickou odolnost. Často se totiž stává, že sportovci dosahují na méně významných soutěžích, často pouze oblastního charakteru, vysoké a nadějné výkony, avšak pokud dojde k rozhodujícímu okamžiku, kdy mají být opravdu připraveni, tak výkony nepotvrdí. Takové střelce čeká ještě dlouhá cesta k cíly.

V době od 14. do 15. ledna nám GP Plzně v moderní střelecké hale Armádního oddílu Dukla nabídla shlédnout jak projevy různých zklamání a smůly, tak hlavně také výbuchy štěstí a radostí. Každý, kdo na GP startoval, chtěl určitě dosáhnout co nejlepšího výkonu. Budu se věnovat těm povedenějším a výraznějším výkonům. To co se nepodařilo bude otázkou následného rozboru s osobními trenéry a doufám, že v budoucnu budou výkony závodníků, kterým se na |GP nedařilo, kvalitnější a stanou se třeba námětem pro jiný článek z jiné soutěže.

Nepřehlédnutelnou puškařkou na GP se stala mladičká Tereza Munduchová (89). Její výkony 398 a 393 bodů a kvalitní finálové nástřely vedly k prvnímu velkému vítězství v její střelecké kariéře. K soutěžím nastupovala bez bázně a její svěží střelecký projev který vypadá vyzrálejší, než jaký patrně ve skutečnosti vzhledem k mladému věku může být. Stejně působí také Petra Kaštánková (89), která má již několik velmi pěkných výsledků v poslední době za sebou a tak trochu jsem byl zvědav, jak se vypořádá se závodem GP. Petra nenechala nikoho na pochybách o tom, že úvahy o její nominaci na ME nebyly zdaleka předčasné. I ona předvedla výkony, za které by se nemusela stydět žádná žena – 396 a 393 a k tomu také deviza velmi slušných finálových nástřelů. Také výkony dalších juniorek stojí za pozornost. Ještě dalších 5 juniorek udrželo výkonnost po oba dva dny nad, nebo na úrovni 390 bodů. Adéla Sýkorová předvedla první den také skvělých 396 bodů a náladu jí pokazila pouze poslední položka (97). Druhý den bylo ve finále celkem 5 našich juniorek. Do finále byl přitom potřeba nástřel 392 bodů, nebo vyšší! Tato mladá kategorie se tedy dokázala chytit příležitosti, kterou jim nabídla kategorie žen, tedy dá se říci, že jejich vzorů. A že si mají brát vzor z koho, to předvedla hned první závodní den Kateřina Kůrková. Její vysoká výkonnost je neuvěřitelná a spočívá v absolutní soustředěnosti a schopnosti oprostit se během střelby od všeho, co ke střelbě nepatří. Koncentrovaným výkonem a precizní prací se Katka dopracovala k čistému nástřelu 400 bodů ! Střílela jako jedna z posledních, a tak za Katkou stála již „horda“ diváků, kteří viděli, že Katka má již napsané 3 stovky a byli zvědaví, zda dokáže celý závod „začistit“. Katka si dala ještě dvě rány před koncem pauzu. Odložila zbraň, osvěžila se namočeným ručníkem, protáhla se a pak dala poslední dvě desítky. Ta poslední byla 10,8. Již potřetí v životě dosáhla čistého nástřelu, ale v kategorii žen a na takto významné soutěži je to poprvé. Ve finále si již nenechala vítězství uniknout. Naopak velmi vysokým nástřelem 104,9 b. Katka vytvořila velmi vysoký nový Český rekord 504,9b. To je výkon naprosto rovnocenný s hodnotou aktuálního světového rekordu. Výkon je to opravdu velmi vysoký a bude se jen těžko překonávat. Ale nakonec v této kategorii se může stát cokoliv. Katka druhý den již nezávodila. Tento výkon dal prostor pro přípravu na následné zkoušky v pondělí a v úterý na VŠ.

Velmi dobře si také vedla Pavla Habartová, která dosáhla v obou dnech 396 bodů a druhý den dokázala vystoupat díky finálovému nástřelu 103,8 b až na druhou příčku. Také Kamila Štěpánová a Lucie Valová předvedly solidní výkony, ale pouze 396 b. Kamily druhý den stačilo na účast ve finále, ve kterém se jí tolik už nedařilo a skončila na osmém místě.

Také puškoví junioři se předvedli v dobrém světle, i když tak výraznou výkonnost jako naše zástupkyně něžného pohlaví ještě nemají. Přesto jsem optimistou. Vždyť před pár lety se nám nezdálo o tom, aby na GP Plzně 7 našich juniorů ani jeden den nepadlo pod 580 bodů. Naopak se několikrát dostali nad hranici 585 bodů a 5x zabodovali tak, že to stačilo i na finálovou účast. Na „bednu“ se však dokázal vyšplhat pouze Petr Kopačka (87), který na sebe poprvé výrazněji upozornil výkonem na podzimní GP Kooperativy – 594b.! Velmi vyrovnanou výkonnost předvedli dva zkušenější junioři Petr Šmol (2x 586) a Václav Haman (585 a 587). AN nich v budoucnu zřejmě bude, aby nahradili tahouna družstva z minulých let, Ondřeje Malinkého, který se pokouší zabydlet v kategorii mužů. Velmi mne potěšili také dvě nové tváře. Martínek Vojtěch (87) a Hromada Jiří (88) dosáhli také výkonů okolo 585b., kterým je potřeba věnovat pozornost.

Jako vždy poslední dobou se kategorie puškařů–mužů pohybuje až na konci hodnocení. Jediné pozitivum je třeba hledat v tom, že tam máme omlazenou sestavu ve složení Bartoněk, Rozsypal a Malinký, kterým sekunduje ještě Milan Mach. Nejblíže finálové účasti byl Tomáš Bartoněk (2x 592). Pomalu ale jistě se stabilizuje na vyšší a vyšší výkonnosti, ale chybí mu řádná a odvážná koncovka. V Plzni ho o kvalitnější výkony připravily právě koncové položky. První den 97-99-98 a druhý den 98-97. Více sebedůvěry a drzosti by mu na palebné čáře určitě jen prospělo. Ondra Malinký (590 a 591) se ani jeden den nedokázal vyvarovat nižší položky, která vždy srazila výkon pod finálovou osmičku. První den 95 začal a druhý den měl předposlední položku 96b. Druhému z Ondřejů, Rozsypalovi, se nedařilo a nepotvrdil dobrou formu z tréninků. Dosáhl 588 a 590 byly pod jeho možnostmi. Od Milana Macha se čekalo také více. Měl zde zúročit všechny své zkušenosti a dokázat, že patří mezi „vzduchovkáře“. Forma na přelomu listopadu a prosince byla výborná. Nyní je to zase někde jinde. Škoda. Na jeho výkonnost pohlížím trochu přísněji, a tak mu 589 a 592 b. na nominaci do Mnichova nestačí. Od Milana se v domácím prostředí očekává výkonnost na úrovni finále v zahraničí (ca.595b.). Stejně na tom jsou i další zkušenější střelci, kteří za sebou již mají mnoho světových soutěží.

Grand Prix Plzně 2005 byla tedy pro některé závodem, ze kterého budou možná ještě dlouho čerpat kladné myšlenky, pro jiné to je námět ke zlepšení své práce, nebo to také může být motor do dalších tréninků. Jsem rád, že takto kvalitní závody, které se stávají v zahraničí být čím dál tím oblíbenější, se pořádají v České republice - děkuji pořadatelům. Jsem také rád, že nepatříme k outsiderům, ale že máme sportovce, kteří bojují s nejlepšími – děkuji všem trenérům za jejich obětavost a čas, který našemu sportu dávají.

Petr Kůrka – trenér puškových disciplín

Spolupracujeme