Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

ME Beograd 2005

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 23.07.2005

11 medailí na ME v Bělehradě

Nejdůležitější závod letošní poolympijské sezóny, Mistrovství Evropy ve střelbě v kulových a brokových disciplínách se uskutečnil ve dnech 2. až 15. července v hlavním městě Srbska a Černé Hory, v Bělehradě. Pořadatelům se i přes určitou nedůvěru mezinárodní střelecké veřejnosti přece jen „na poslední chvíli“ podařilo dokončit střelnici pro kulové disciplíny na 25, 50 a 300 m. Ještě několik dnů po zahájení soutěže sice pracovali v areálu dělníci na dokončování některých budov a terénních prací, ale trénink i závody mohly nerušeně probíhat. Ukázalo se však, že určité obavy části členských federací ESC o kvalitu organizace ME v Bělehradě byly oprávněné. Vždyť ještě v prosinci minulého roku nebylo v areálu po střelnicích ani potuchy. Ne nadarmo nabízely některé země, mezi nimi i Český střelecký svaz, že organizaci kulové části Mistrovství Evropy 2005 převezmou. Škoda, že řídící orgány Evropské střelecké federace některou z těchto nabídek nevyužily. Pořadatelům jistě nemohl nikdo upírat maximální snahu a vstřícnost, ale očividně jim chyběly zkušenosti. Střelci mohli být ušetřeni dlouhého cestování, někdy až marného boje s větrem na otevřené střelnici, zklamání z úrovně ubytování, ale i rozpaků při pohledu z autobusu na neupravené město při cestě na sportoviště.

Statistika

Mistrovství se zúčastnili závodníci z pětačtyřiceti států a pořadatelé uvádějí celkem 1351 závodních startů. Nejvíce soutěžících v jedné disciplíně startovalo v Trapu mužů, bylo jich celkem osmdesát. Následuje tradičně silně obsazovaná disciplína, kterou je závod v libovolné malorážce 60 ran vleže, kde se na palebné čáře utkalo sedmdesát střelců. Pořadatelé měli na padesáti metrové střelnici připravených celkem 80 elektronických stavů a proto nebylo nutné v žádné disciplíně střílet eliminace. Nejméně obsazenou disciplínou byl double trap žen, kde startovaly pouze čtyři střelkyně. My jsme na ME vyslali celkem 47 sportovců a s výjimkou standardní a velkorážní pistole jsme osadili všechny disciplíny.

Po skončení každého mistrovství bývá s napětím očekávána tabulka s přehledem zisku medailí. V Zagrebu se jednoznačně prokázala absolutní převaha sportovní výkonnosti ruských střelců. V soutěžích jednotlivců a družstev získali celkem 47 medailí, z toho dokonce 25 zlatých. Na dalších místech figurují podle počtu medailí Německo a Francie (18), Itálie se šestnácti a na sedmém místě s jedenácti medailemi Česká republika. Podle počtu zlatých se však spolu s Itálií dělíme o třetí a čtvrté místo. Celkem získalo na ME alespoň jednu a více medailí 28 států z celkových čtyřiceti pěti zúčastněných zemí.

Puškaři zachránili reputaci až na 300m

Dosud převládal názor, že pokud se mohou naši puškaři v nějaké olympijské disciplíně prosadit, může to být nejspíše v závodě vleže. Vždyť Jeřábek, Opelka i Mach mají za sebou úspěchy ve Světových pohárech, účast ve finále OH a dokonce i zlaté medaile z ME. Uvedené tvrzení však utrpělo v Bělehradě povážlivou trhlinu. Nikdo ze jmenovaných se na větrné střelnici „nechytil“ a nedokázal se prosadit. Umístění družstva na patnáctém místě bylo pro tým ostudou, kterou se puškaři celkem s úspěchem pokusili napravit v dalších soutěžích. První krok udělali ve standardu LM 3x40 ran, kde byl hlavním „tahounem“ družstva Tomáš Jeřábek, desátý mezi jednotlivci. Páté místo v soutěži družstev, pouhé čtyři body od stříbrné medaile není za současné situace puškařů neúspěch. Zisk medaile se spíše očekával v závodech na 300 metrů, kde naši střelci patří k nejlepším v Evropě. Že ale vybojují „zlaté double“, tedy tituly v soutěži jednotlivců i družstev hned v prvním závodě vleže, to asi čekal málo kdo. Jeřábek s Opelkou a Machem zasluhují nejvyšší uznání. Na závod vleže, kde má šanci na úspěch mnohem širší okruh závodníků než ve standardu, se totiž všichni speciálně připravují. Vybírají střelivo, mění hlavně, zkoumají vliv větru a výsledek soutěže má mezi střelci i výrobci zbraní a střeliva ohromnou prestiž. Velmi cenná je také bronzová medaile družstva ve standardu 3x40, kde naši střelci podali vyrovnané výkony vysoké úrovně. Škoda závodu ve standardní pušce, Opelka a družstvo byli diskvalifikováni pro vyšší váhu zbraně, o pouhých 3,5 gramů!

Družstvo žen v puškových disciplínách skončilo v soutěžích vleže i ve standardu ve druhé desítce. Děvčata si „neporozuměla“ s větrem na střelnici, nejlepší umístění bylo dvacáté místo Lucie Valové ve standardu 3x20, v disciplíně, ve které má kvalifikační místo pro OH v Pekingu.

Zlato a stříbro juniorů

V soutěžích juniorů byli státními trenéry Kůrkou a Bakešem nominováni pouze dva střelci, Petr Šmol a Václav Haman. Efektivita jejich účasti byla neuvěřitelně vysoká, každý získal medaili! V závodě vleže se po skvělém taktickém výkonu prosadil Šmol. Po slabším začátku a první položce 96 bodů využil krátkého období relativně stálého větru a pokračoval 99, 100,100,100, 98. Výbornou střelbou ve finále si první místo udržel a získal titul Mistra Evropy a zlatou medaili. Hamanovi se vleže nedařilo, ale vše si vynahradil následující den ve standardu. Po výkonu 1154 zůstal před ním jen Rus Sokolov a Haman svou stříbrnou příčku uhájil i ve finále. Tak výrazného úspěchu juniorů jsme nebyli svědky od roku 1982, kdy družstvo ve složení Soukeník, Bakeš a Fric vyhrálo standard na ME v Římě. Že by to byl náznak nově se rodící generace puškařů?

Juniorky jsou dlouhodobě úspěšnější ve vzduchové pušce, přesto již i v malorážce získávají první „ostruhy“. V soutěži vleže se zřejmě nestačily divit, co vše může způsobit vítr a jak je třeba se přizpůsobit. Ve standardu však zejména Kaštánková s Vondráškovou svým umístěním nezklamaly, zvláště jejich výkony 187 vstoje jsou příslibem do budoucna.

Pistoláři bez medaile

Dlouholetá opora disciplíny libovolná pistole, Martin Tenk, neměl tentokrát na ME svůj den. Svými výkony ho nepodpořili ani ostatní členové týmu Borůvka s Bardisalem a proto družstvo skončilo až na desátém místě. Disciplína rychlopalná pistole se střílela poprvé v mistrovském závodě podle nových pravidel s odporem spouště 1 kg a dalšími omezeními. Naši střelci Strnad, Fiala a Podhrázský dosahovali v průběhu sezóny velmi nadějných výkonů a byli jsme zvědavi, jak se jim podaří jejich dobrou formu zúročit. Nejlépe dařilo Strnadovi, který dokonce dvakrát postoupil do finále SP a měl být oporou týmu. Martin by svou úlohu splnil, nebýt zaváhání v jediné pětiranné položce, která ho však stála umístění ve finále. Taková je však rychlopalba a střelci si za své čtvrté místo družstva na ME i za výkony v průběhu celé sezóny zaslouží plné uznání. Nikoli však za výsledky ve standardní pistoli, kde jejich vystoupení skončilo spíše fiaskem.

Ve sportovní pistoli posílila kategorii žen Lenka Hyková, která mohla ještě poslední rok soutěžit s juniorkami. Tím ohromně vzrostl potenciál družstva, Lenka v tandemu s Petrou Hykovou vytvořily silný základ týmu a děvčata měla po mnoha létech šanci se prosadit. Stříbrná medailistka z Atén však v letošním roce nemá oslnivou formu a tak s 578 body zůstala za branami finále. Družstvo skončilo díky výborným 577 bodům Hykové a 566 Váchové na šestém místě, což rozhodně není neúspěch.

Junioři v libovolné pistoli naznačovali v průběhu sezóny zlepšení, Procházka a Papírník dokonce statovali v soutěžích SP v USA a Itálii. Z tohoto pohledu nelze jejich relativně slušné umístění (Papírník devátý, družstvo šesté) hodnotit jako uspokojivé, jejich použitelnost pro družstvo mužů je zatím sporná. Zato na výsledcích družstva juniorek ve sportovní pistoli se ukázala kvalitní systematická příprava. Šestnáctiletá děvčata jsou velmi perspektivní a již dnes je mezi nimi výrazná individualita – Michaela Musilová. Její čtvrté místo na ME je příslibem pro tým žen, družstvo skončilo čtvrté jen o dva body za medailí! V rychlopalné pistoli docílil solidního výkonu jen Robert Starý, jediný člen loňského juniorského medailového týmu na ME. Nominace Chvátala a Těhana na ME byla asi předčasná.

Sběratelé medailí

Střelci na běžící terč se v Bělehradě ocitli opět na výslunní obdivu a pozornosti. Náš jediný zástupce v kategorii mužů, Miroslav Januš se v disciplíně 30+30 zařídil podle fráze „přišel, viděl, zvítězil“. Jeho výkon 592 bodů je hodný obdivu, kdysi, ještě v Seoulu 1988 se za něj dávala zlatá olympijská medaile. Mezi juniory jej napodobil Tomáš Caknakis, družstvo skončilo druhé. V mixu získali junioři všechny tři medaile, družstvo si nenechalo vzít zlatou medaili a Caknakis a Jonáš vybojovali individuelní stříbro, resp. bronz. Střelci na BT zasluhují mimořádné ocenění, přispěli největším dílem do celkové medailové bilance pořadí států na ME.

Brokaři bez úspěchu

Střelci v brokových disciplínách se na ME neprosadili do finále individuelních soutěží, ani na stupně vítězů v soutěžích družstev. Tím nevybočili z celkově neúspěšné účasti českých střelců na ME v Bělehradě, pokud se týká olympijských disciplín. Podstatné však je, že oni sami si v minulosti nasadili laťku velmi vysoko, jsou to mnohonásobní mistři světa a Evropy, proto je neúspěch mnohem „více vidět“. Mrzí to zvláště u silného družstva skeetařů, kteří si do Bělehradu jeli napravit reputaci z neúspěšného startu na Mistrovství světa v Lonátu. Závodníkům samotným se nedá nic vytknout, bojovali ze všech sil a umístění družstva na šestém místě s odstupem dvou holubů od stříbrné medaile je jistě velkou smůlou. Stejně jako neúspěšný rozstřel o finále Jana Sychry, to už skutečně závisí na štěstí. Skeetařů je třeba se zastat, potřebují však doplnit tým o mladé střelce, ti musejí dostat šanci. Juniorské družstvo ve skeetu skončilo čtvrté, což je solidní výsledek. Bohužel však v tomto týmu chybí výrazná osobnost.

Mistrovství Evropy v Bělehradě, kde naši střelci získali celkem šest zlatých, tří stříbrné a dvě bronzové medaile je minulostí. Výsledky, kterých bylo dosaženo českými závodníky v olympijských disciplínách, jsou však pro nás varováním a výzvou, kde je třeba naši práci zlepšit. Musíme udělat vše pro to, aby celková bilance Mistrovství světa 2006 v Zagrebu byla úspěšnější.

V Praze, 23.7. Vladislav Šaňák

Výsledky ME 2005 v Beogradu:

LM 60 vleže muži: 1. Starik, ISR – 598+104,2, 2. Knoegler, AUS - 596+104,5, 3. Aivazian, UKR – 597+103,4, 32. Mach –590, 42. Opelka – 588, 52. Jeřábek - 585. Družstva: 1. NOR – 1784, 2. UKR – 1779, 3. DEN – 1779, 15. CZE – 1763.

LM 3x40 muži: 1. Kovalenko, RUS – 1167+98,5, 2. Gonci, SVK - 1166+98,9, 3. Debevec, SLO – 1170+94,5, 10. Jeřábek – 1163, 18. Bartoněk – 1158, 40. Mach – 1148. Družstva: 1. RUS – 3497, 2. SVK – 3473, 3. NOR – 3472, 5. CZE – 3469.

VT 60 vleže 300 m muži: 1. Jeřábek, CZE – 598, 2. Larsson, SWE - 598, 3. Buerge, Sui – 598, 8. Mach – 597, 9. Opelka - 596. Družstva: 1. CZE – 1791, 2. FIN – 1790, 3. NOR – 1790.

VT 3x40 300 m muži: 1. Hirvi, FIN – 1175, 2. Debevec, SLO - 1172, 3. Berg, NOR – 1172, 9. Jeřábek – 1167, 10. Opelka 1166, 11. Mach 1166. Družstva: 1. FIN – 3511, 2. NOR – 3505, 3. CZE – 3499.

VP 3x20 300 m muži: 1. Berg - Knutsen, NOR – 585, 2. Berg, NOR - 585, 3. Farnik, AUT – 585, 14. Mach – 579, 16. Jeřábek 576. Družstva: 1. NOR – 1751 (NWR), 2. SWE – 1745, 3. FIN – 1739. Opelka a team CZE DSQ, překročení limitu váhy zbraně.

SM 60 vleže ženy: 1. Pfeischlifter, GER – 594, 2. Yli-Kiikka, FIN - 591, 3. Staub, SUI – 591, 24. Valová – 583, 30. Sýkorová 581, 36. Habartová 579. Družstva: 1. GER – 1769, 2. RUS – 1762, 3. SUI – 1762, 11. CZE 1743.

SM 3x20 ženy: 1. Goldobina, RUS – 583+99,1, 2. Kalniš, UKR - 582+98,1, 3. Lachner, GER – 578+100,5, 20. Valová –570, 34. Sýkorová – 566, 41. Habartová - 564. Družstva: 1. GER – 1728, 2. RUS – 1721, 3. BLR – 1712, 13. CZE – 1700.

LM 60 vleže junioři: 1. Šmol, CZE – 593+102,1, 2. Vyšinski, BLR – 591+103,2, 3. Sokolov, RUS – 592+101,2, 33. Haman – 580. Družstva: 1. AUT – 1762, 2. SUI – 1762, 3. RUS – 1757.

LM 3x40 junioři: 1. Sokolov, RUS – 1160+89,8, 2. Haman, CZE – 1154+91,6, 3. Olofsson, SWE – 1151+92,4, 8. Šmil, CZE – 1148+89,8. Družstva: 1. RUS – 3444, 2. SWE – 3442, 3. GER – 3420.

SM 60 vleže juniorky: 1. Sternberg, ISR – 590, 2. Shytko, UKR - 590, 3. Živkovič, SCG – 589, 20. Tvarohová – 582, 31. Vondrášková – 579, 37. Kaštánková – 576. Družstva: 1. SCG – 1754, 2. GER – 1753, 3. NOR – 1753, 11. CZE – 1737.

SM 3x20 juniorky: 1. Horst, GER – 576+92,6, 2. Vestveit, NOR – 570+98,5, 3. Shytko, UKR – 574+94,1, 12. Kaštánková – 566, 13. Vondrášková – 566, 43. Tvarohová - 550. Družstva: 1. GER – 1705, 2. UKR – 1705, 3. ISR – 1692, 5. CZE – 1695.

LP 60 muži: 1. Kokorev, RUS – 565+95,8, 2. Bruno, ITA - 566+94,7, 3. Kiriakov, BUL – 561+98,1, 22. Tenk – 554, 40. Bardisal – 543, 42. Borůvka 542. Družstva: 1. RUS – 1683, 2. ITA – 1680, 3. SCG – 1669, 10. CZE – 1639.

RP muži: 1. Alifirenko, RUS – 587+199,2, 2. Chaushev, BUL – 580+193,7, 3. Maffei, ITA – 581+192,7, 13. Podhráský – 574, 24. Fiala – 567, 25. Strnad - 567. Družstva: 1. RUS – 1738, 2. UKR – 1730, 3. GER – 1718, 4. CZE - 1708.

StPi 3x20 muži: 1. Dumoulin, FRA – 579, 2. Cambeses, ESP - 577, 3.Něstrujev, RUS – 577, 17. Fiala – 563, 29. Strnad - 556, 39. Podhráský - 541. Družstva: 1. RUS – 1714, 2. UKR – 1711, 3. FRA – 1694, 10. CZE – 1660.

VP muži: 1. Něstrujev, RUS – 590, 2. Poliakov, RUS - 584, 3. Cambeses, ESP – 584. Bez naší účasti. Družstva: 1. RUS – 1752, 2. UKR – 1738, 3. FIN – 1733.

SP 25 m ženy: 1. Sekarič, SCG – 587+203,0, 2. Grozděva, BUL - 584+202,7, 3. Dorsjuren, GER – 587+199,2, 13. Hyková L. –578, 16. Hyková P., 41. Vachová 566. Družstva: 1. GER – 1746, 2. RUS – 1730, 3. BLR – 1727, 6. CZE – 1721.

LP 60 junioři: 1. Jekimov, RUS – 553+93,5, 2. Negreba, MDA – 552+92,4, 3. Levičev, RUS – 547+96,3, 9. Papírník – 541, 25. Procházka – 531, 30. Malúšek – 527. Družstva: 1. RUS – 1644, 2. FRA – 1619, 3. UKR – 1618, 6. CZE – 1599.

RP junioři: 1. Wagenitz, GER – 577+197,5, 2. Sauvage, FRA – 575+197,3, 3. Jekimov, RUS – 572+197,7, 8. Starý – 564, 16. Chvátal 550, 19. Těhan – 524. Družstva: 1. GER – 1716, 2. RUS – 1705, 3. FRA – 1676, 4. CZE – 1638.

SP 25 m juniorky: 1. Masťjanina, RUS – 578+203,9, 2. Kostova, BUL – 576+203,1, 3. Noeske, GER – 577+198,2, 4. Musilová – 575+199,4, 16. Pitrová – 558, 24. Brabcová – 552. Družstva: 1. RUS – 1695, 2. GER – 1691, 3. FRA – 1687, 4. CZE - 1685.

Skeet muži: 1. Watndal, NOR – 121+25, 2. Luchini, ITA – 119+25, 3. LAitinen, FIN – 119+25, 9. Sychra – 118, 17. Hlaváček 117, 36. Bechyňský 114. Družstva: 1. ITA – 358, 2. NOR – 351, 3. GER – 351, 6. CZE 349.

Trap muži: 1. Alipov, RUS – 122+25, 2. Pellielo, ITA – 123+21, 3. Clamens, FRA – 120+21, 21. Kostelecký – 116, 28. Gach 116, 31. Dvořák 115. Družstva: 1. RUS – 360, 2. ITA – 356, 3. FRA – 353, 7. CZE 347.

Double Trap muži: 1. Di Spigno, ITA – 144+47, 2. Spiropoulos, GRE – 143+48, 3. Mossin, RUS – 141+48. Bez naší účasti. Družstva: 1. ITA – 422, 2. GRE – 414, 3. RUS – 409.

Skeet ženy: 1. Larsson, SWE – 70+23, 2. Little, GBR – 69+23, 3. Valk, NED – 68+23. Bez naší účasti. Družstva: 1. ITA – 195, 2. FIN – 194, 3. RUS – 194.

Trap ženy: 1. Perilli, ITA – 72+20, 2. Gudzineviciute, LTU – 69+22, 3. Gelisio, ITA – 69+21, 24. Loosová – 61. Družstva: 1. ITA – 208, 2. RUS – 202, 3. GBR – 190.

Skeet junioři: 1. Soteriou, CYP – 118+24, 2. Ringborg, SWE – 116+24, 3. Gilligan, GBR – 116+23, 10. Zapletal – 113, 12. Hlaváček – 111, 24. Vráblík – 108. Družstva: 1. GBR – 343, 2. SWE – 341, 3. CYP – 340, 4. CZE - 332.

Trap junioři: 1. Meunier, FRA – 121+19, 2. Granados, ESP – 117+21, 3. Dobrosockij, RUS – 114+21, 21. Hilšer – 108, 31. Vébr – 103. Družstva: 1. FRA – 346, 2. ITA – 344, 3. FIN – 330.

Skeet juniorky: 1. Šakirova, RUS – 70+23, 2. Konovalova, RUS – 66+22, 3. Scocchetti, ITA – 61+22, 9. Papáčková - 47.

BT 30+30 50m muži: 1. Januš, CZE – 592, 2. Bergstroem, SWE – 589, 3. Andersson, SWE – 588. Družstva: 1. RUS – 1756, 2. HUN – 1739, 3. SVK – 1732.

BT MIX 50m muži: 1. Bergstroem, SWE – 395, 2. Czapla, POL - 393, 3. Sike, HUN – 391, 7. Januš – 387. Družstva: 1. RUS – 1165, 2. HUN – 1161, 3. SVK – 1155.

BT 30+30 50m junioři: 1. Caknakis, CZE – 582, 2. Romanov, RUS - 581, 3. Jatsenko, RUS – 581, 5. Jonáš – 580, 16. Losos – 565. Družstva: 1. RUS – 1729, 2. CZE – 1727, 3. POL – 1717.

BT MIX 50m junioři: 1. Sowinski, POL – 392, 2. Caknakis, CZE - 391, 3. Jonáš, CZE – 388, 13. Losos – 378. Družstva: 1. CZE – 1157, 2. POL – 1156, 3. RUS – 1151.

Spolupracujeme