LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Jak se trénuje v Coloradu

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 28.11.2007
e-mail: kurka@shooting.cz

Puškaři zahájili přípravu na OH 2008

Jedna střelecká etapa Olympijského cyklu 2005 – 2008 nedávno skončila - etapa získávání účastnických míst na OH do Pekingu. Náš střelecký svaz se může chlubit velmi úctyhodným ziskem 13 míst (6x Pu, 5x Pi, 1x Sk, 1x Tr) a tím se také zařadil do první desítky (!) z celkového počtu 58 národních federací, které mohou nyní do Pekingu mohou poslat alespoň jednoho střelce. Druhá etapa, tedy připravit naše střelce na OH co nejlépe, bude sice kratší, ale o to náročnější. Naši střelci se proto snaží neztratit čas a po rehabilitačním měsíci říjnu se již nyní aktivně připravují na příští sezónu.

Puškaři po mým vedením,doplněni o pistoláře Tenka, odletěli ihned po GP Kooperativa na dvoutýdenní přípravu do Colorado Springs. Pistoláři (časové disciplíny) plánují v první polovině prosince přípravu ve Pforzheimu v Německu. Příležitost poznat kvalitu tréninkových podmínek v USA dostali střelci, zařazeni v OH přípravě (Václav Haman, Petr Šmol, Pavla Kalná, Kateřina Emmons, Martin Tenk). Neodcestoval Tomáš Jeřábek, který má do konce roku v plánu velké objemy suchého tréninku bez ostré střelby, a neodcestovala také Lucie Valová, protože na soustředění je v plánu také velký podíl vzduchovky, ve které s Luckou nepočítám. Díky těmto dvěma neúčastem dostala šanci mladá Adéla Sýkorová, s níž se v základním kádru žen pro příští rok počítá pro obě disciplíny (10/50m).

Olympijské tréninkové centrum (OTC) v Coloradu Springs je největší ze čtyř hlavních OTC v USA. Stojí na pozemku bývalé letecké základny a Severoamerického velitelství obrany. Olympijský výbor USA (USOC) obdržel administrativně objekty v roce 1978 a postupně zde začal s výstavbou sportovišť. V letech 1996 a 1997 byla dostavěna 2 fáze OTC a dnes zde má sídlo 12 sportovních federací a dalších 12 jich má sídlo v okolí Colorado Springs, mimo OTC. Přímo v OTC se může ubytovat a stravovat až 557 sportovců či trenérů. Ubytovací kapacita je rozdělena na dvě části. V jedné jsou ubytovaní residenti, tedy sportovci, kteří splňují opravdu vysoká výkonnostní kritéria. Druhá část je určena pro tranzitně ubytované po dobu soustředění či soutěží. Rezidentní ubytování je v hlavní budově a jsou to byty různých menších velikostí, většinou o dvou místnostech a s vlastním sociálním zařízením. Tranzitky jsou místnosti s dvěma postelemi na 1m vysokých nohách, s lednicí, TV a telefonem. WC a sprchy jsou na chodbách každého patra. Kuchyně nejsou nikde, protože o stravu je zde postaráno od A do Z. V hlavní budově je jídelna s volným výběrem jídla a pití po celý den. Převahu má zelenina (čerstvá), kuře, ryby, těstoviny a ovoce. K dispozici jsou také různé výživné tyčky a nápoje. Otevřeno je od 7 do 22hod. Vstup je na magnetickou registrační kartu s fotkou, kterou obdržíte na recepci při příjezdu. Jakmile máte registraci, obdržíte také pojištění na celou dobu pobytu a neomezený přístup k internetu. Kromě WiFi v celém areálu je zde všude dostatek PC s připojením na síť. Také doprava z a na letiště je automaticky zajištěna pro všechny kteří nahlásí, že takovou dopravu potřebují. Přístup do velkého fitnes je volný, do bazénu se musí respektovat pravidla předem daného rozpisu tréninků jednotlivých sportů. V OTC pochopitelně pracuje stálá lékařská služba, a rezidenti mají možnost využívat dalších stálých služeb (psycholog, fyzioterapeut, poradce pro výživu apod.). Pro rezidenty je celý pobyt včetně stravy zdarma. Vše za ně hradí USOC. Pokud ale sportovec nemá po určitou dobu požadovanou světovou výkonnost, musí si hledat ubytování mimo OTC a ve vlastní režii. OTC slouží striktně pouze olympijským sportům. Úžasné je to, že zde stejná pravidla platí i pro paraolympioniky, kterých zde denně potkáváme velmi mnoho. Hodně jich je zde také ubytovaných jako rezidenti.

Střelnice je zde poměrně veliká a neslouží ničemu jinému, než střelecké přípravě. Je to největší halová střelnice na západní polokouli a třetí největší na světě. Hala je dvoupatrová a v obou podlažích se střílí na 50m / 25m a nebo křížem na 10m. Maximální obsazení je 29 stavů na 50m, nebo 8 stavů 25m, nebo 4 stavy na BT 50m nebo 72 stavů 10m. Elektronické terče, kterými je část střelnice 10 i 50m vybavena pochází ze Švédska (MegaLink). Hala je příjemná a v budově je mnoho dalších místností a kanceláří. Ve většině z nich pracují jako trenéři nebo činovníci velmi známé střelecké osobnosti z minulých let jako např. Lones Wigger, David Johnson, Robert Foth, Sergej Luzov…

My máme střelnici od budovy, kde jsme ubytováni, pouhých 5 minut pěšky. V úterý 27.11., první den po příletu, jsme měli volno na rozkoukání. Dnes jsme již dopoledne střelnici a odpoledne fitnes naplno využívali. Ve čtvrtek již máme rozepsané tréninky 10m a odpoledne pravděpodobně pojedeme na procházku do blízkých Skalistých hor. Velké závody 10m nás čekají od pátku do neděle, kdy se spolu s OH týmem Francie zúčastníme soutěže 3xAir Match. Celkem je přihlášeno více jak 200 střelců z celého USA, pochopitelně včetně celé špičky. Následující dny po soutěži už budeme trénovat spolu s týmy USA a FRA většinou malorážku. Francouzi s námi pobudou týden do 8.12. Naše soustředění končí 12.12. Pobyt ve výšce 1839m n.m., kde Colorado Springs leží, je pro nás nezvyklý. Bude trvat ještě pár dní, než si naše plíce zvyknou na řídký vzduch. Navíc velmi suchý vzduch způsobuje pocit suché pokožky a suchých očí. To lze ale lehce řešit častým doplňováním tekutin, mazáním těla krémy a kvalitními očními kapkami, které jsem ihned po příletu zakoupil. Vlhkost se zde pohybuje pouze na úrovni 50% oproti 90 – 97% vlhkosti, která je nyní v ČR. Sucho ale dělá teploty okolo nuly přes den a okolo minus deset v noci mnohem snesitelnější. Navíc zde většinou svítí slunce a o mlhách či inverzích zde asi nikdy neslyšeli. Ne nadarmo je město Colorado Springs v USA považováno za jedno z nejvhodnějších míst ke zdravému žití.

Věřím, že naši střelci zde naberou krom střeleckého umu také trochu červených krvinek a zdravého vzduchu. To vše by jim mohlo příští rok prospět.

Z Colorado Springs Petr Kůrka – státní trenér / pušky

PS: příště popis cesty z ČR do USA a další zprávy z našeho tréninkového pobytu

Spolupracujeme