LODM 2019

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Hrabovský si vedl v Mnichově výborně

Zdroj: Petr Kůrka
Datum: 01.02.2008
e-mail: kurka@shooting.cz

Vysoké výsledky na prahu olympijského roku

Nepočítám-li mistrovské soutěže a světové poháry, pak je právě ukončená mezinárodní střelecká soutěž IWK v německém Mnichově největší soutěží svého druhu na světě. O tom jsem se mohl letos sám přesvědčit, když se mezi 24. – 26. lednem do Mnichova sjelo rekordních 51 států, aby zde změřili své síly ve střelbě z pušek a pistolí na 10m. Ze světové špičky zde chyběla pouze asijská část, a tak mne ani nepřekvapila obrovská úroveň výsledků, kdy často ani fantastické nástřely nestačily na účast ve finálové osmičce (např. v puškách 597b. u mužů a 397b. u žen).

Naše reprezentační skupina byla letos o něco tenčí, než tomu bývalo v minulých letech. Spolu s trenérem pistolových disciplín Břetislavem Putnou jsme letos od našich reprezentantů požadovali kvalitnější úroveň výsledků na domácích soutěžích a část reprezentantů hustějším sítem neprošla. K málo populárnímu kroku – nastavení limitů, jsme přistoupili po několikaletých nezdarech na mistrovských soutěžích, zejména v mužských kategoriích. Limity odrážely přibližně úroveň umístění do 16. místa na vrcholných soutěžích (PiM 578 a PuM 593). Nakonec nás v Mnichově reprezentovalo 9 puškových střelců (1xM, 4xŽ, 1xJ, 3xJky) a jedné nadějné juniorce (Vognarová G.) se umožnil start na vlastní náklady. V silné konkurenci se při neúčasti naší nejúspěšnější „vzduchovkářky“ Kateřiny Emmons dokázal prosadit pouze Adam Hrabovský, který si v první soutěži sáhl i na medaili. Jeho výkony 593 a 592b. jsou velice potěšitelné a nadějné. Kateřina se vzhledem k dočasnému vynucenému vysazení ze střelecké činnosti byla na IWK pouze pozdravit se svými soupeřkami a s tréninkem a soutěžemi může opět začít na začátku února. Těsně za finálem zůstala Pavla Kalná a Adéla Sýkorová. V první soutěži dosáhly obě shodně 396b. a i když stejný výkon dokázala Pavla zopakovat i druhý den, na finále to nestačilo. V kategorii juniorek jsme si v posledních letech zvykli na častá finálová umístění a kvalitní výkony, proto jejich letošní vystoupení na IWK pro mne bylo zklamáním. Více jsem čekal zejména od zkušené dvojice Munduchová / Kaštánková, kde bych očekával alespoň jednu účast ve finále. Kaštánková byla sice v první soutěži blízko, ale 393b. ji nakonec stačilo jen na umístění mezi 14.a 23. místem. Mladá Aneta Brabcová měla v první soutěži smůlu, když ji pořadatel musel během soutěže přestěhovat, protože měla poruchu elektronického terče. Ve druhé soutěži dosáhla 392b. a byla z našich nejlepší na 25.místě. Jediný náš zástupce v mužské puškové kategorii Václav Haman sice nemá loňskou formu, kdy ve stejném období o sobě dával mnohem více vědět, ale 2x 593b. na IWK naznačuje postupné zlepšování. V Mnichově se ale s takovým výkonem nedostanete dál než na hranici třetí a čtvrté desítky.

Do Mistrovství Evropy ve Winterthuru ještě zbývají přibližně tři týdny, a tak věřím, že účast na IWK dala našim střelcům některé impulsy k tomu, aby naše vystoupení na ME bylo co nejúspěšnější.

Petr Kůrka – státní trenér puškových disciplín

Spolupracujeme