Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Skvělý úspěch brokařů na ME na Kypru

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 19.07.2008
e-mail: sanak@shooting.cz

Skvělý úspěch brokařů na ME na Kypru

V mediálním „lomozu“ kolem přípravy na olympiádu v Pekingu možná ke sportovní veřejnosti dostatečně nepronikly zprávy o účasti našich střelců na Mistrovství Evropy v brokových disciplínách na Kypru a proto snad bude vhodné s mírným odstupem o této soutěži podrobněji informovat. ME se uskutečnilo ve dnech 7. – 12. července za účasti 383 závodníků ze 40 (!) států. A to přesto, že červencový termín mistrovství vyvolal diskuse o možné neúčasti některých předních střelců světa. Vždyť za tři týdny od skončení soutěží odjíždí většina účastníků OH do Pekingu! Rozhodnutí zodpovědných trenérů o účasti reprezentantů však zdaleka nebylo jednotné – zatím co např. největší favorité na zisk olympijských medailí ve skeetu z pořadatelské země Kypru Achileos a Nikolaidis se ME nezúčastnili, naši účastníci olympiády David Kostelecký a Jan Sychra se startů v mistrovství nebáli. Ve startovním poli nechyběli ani další vynikající střelci, favorité olympijského závodu jako Rus Šomin, Ukrajinec Milčev, Španěl Aramburu, Italové Pelielo, Faco a mnoho dalších. Ti všichni využili startu v ME jako velmi kvalitní přípravy k vrcholu olympijského cyklu.

Pro české střelce se účast na ME na Kypru podle mého názoru stala důležitým mezníkem a možná i zlomovým bodem. Jednak z hlediska počtu účastníků, ale hlavně z hlediska dosažených výsledků. Přestože účast každého člena výpravy je finančně velmi náročná, startovalo v českém dresu celkem 17 sportovců! V pořadí podle počtu účastníků byla česká výprava spolu s Francií na šestém místě. Jak k rozhodnutí o této široké účasti došlo? Po delší době byla nominace na ME podmíněna splněním náročných limitů na určených soutěžích. Zpočátku se o rozhodnutí Komise řízení reprezentace o stanovení limitů vzrušeně diskutovalo, ale většina trenérů vzala stanovenou podmínku nominace na ME jako fakt a přizpůsobila potřebě splnění limitů i přípravu. Proto např. junioři nestartovali na MZ v Suhlu, ale připravovali se v místech konání určených soutěží. Navzdory všem skeptikům splnilo v disciplíně skeet limit 117 zásahů dokonce 6 střelců! Trenér juniorů Bechyňský tak musel použít ještě další kritéria, aby vybral tým pro ME. A jeho střelci vybojovali na Kypru stříbrnou medaili! Tomu, že na mistrovství bude startovat i družstvo juniorů v disciplíně trap věřil snad jenom trenér Zaoral. Ale i oni to dokázali. A což teprve v seniorských soutěžích! Ve skeetu si k olympionikovi Janu Sychrovi a předem určenému členu družstva Leoši Hlaváčkovi (5. místo na MS 07) zajistil účast letos suverénně střílející svěřenec trenéra Luboše Adamce Jakub Zapletal. V disciplíně trap se pak stalo něco, co bych nazval „výbuchem bomby“. Ke skvělému Davidovi Kosteleckému, který měl účast na ME jistou, se přes vysoký limit probojoval výtečnými výkony Jiří Lipták. Komise řízení pak logicky souhlasila s nominací jediného střelce, který limit o jediný terč nesplnil, jímž byl Jiří Gach. Bomba pak v podání našich střelců Liptáka a Kosteleckého vybuchla v momentě, kdy nastupovali do finále na druhém a třetím místě se stříbrnou medailí družstva „na krku“.

Na ME ovšem startovala i naše děvčata, což právě považuji za určitý mezník. Iveta Loosová si účast vybojovala splněním limitu a Markéta Macešková byla nominována na návrh trenéra Dvořáka, obě v disciplíně trap. Pro doplnění družstva ale KŘR souhlasila s nominací juniorek Lucie Rychlíkové a Gabriely Michálkové, které na ME cestovaly na vlastní náklady, stejně jako Libuše Jahodová ve skeetu. Škoda, že se mistrovství na Kypru zúčastnila jen dvě družstva, možná mohla mít děvčata také medaili. Co je ale důležité, brokoví trenéři začali s děvčaty cílevědomě pracovat a v budoucnu by se mohla jejich práce zúročit. V kategorii juniorek stále ještě není tak tvrdá konkurence a šance jsou otevřené. Důležité ovšem také je kdo účast na ME našich mladých střelkyň, ale také kvalitní přípravu některých dalších střelců včetně olympioniků, umožnil. Není tajemstvím, že např. pan Novota vkládá do přípravy svého syna a dalších střelců velké peníze. Na úhradě nákladů za účast na ME se podílely i kluby a také rodiče. Těm všem patří velký dík. Chtěl bych je ujistit, že ČSS udělá podle svých možností vše, aby se talent mladých střelců dále rozvíjel.

Soutěže na Kypru probíhaly za slunečného počasí a velkého vedra, teploty se šplhaly až ke čtyřiceti stupňům Celsia. Střelnice v Larnace už dávno není moderním sportovním stánkem. Střelci si ztěžují na nepohodlí, prach, málo prostoru pro odpočinek, vzdálenost od hotelů a mnozí by uvítali, kdyby se vrcholné soutěže na ostrov již nikdy nevrátily. To by ovšem musely být i další střelecké federace v Evropě aktivní…Přes to všechno bylo při ME dosaženo výtečných výkonů. Nás může těšit, že hned v první soutěži, v disciplíně trap, čeští střelci zářili. Jiří Lipták všechny šokoval výsledkem 123 zásahů. Trenér Dvořák má v paměti situaci, kdy Jirkovi po bezchybné položce gratuloval a střelec s úsměvem odpověděl: A to není poslední, trenére! Svůj slib splnil, po položkách 25, 25, 25, 23 a 25 nastupoval do finále jako druhý! Skvěle si vedl i náš olympionik David Kostelecký, který „procházel“ závodem s položkami 24, 25, 24, 24 a 25 a se 122 zásahy postoupil s jistotou do finále na třetím místě. Oba naši střelci podali ve finále famózní výkon: 23 resp. 24 terčů a nezapomeňme, že se v této rozhodující části soutěže střílí pouze s jedním nábojem! David Kostelecký skončil druhý a Jiří Lipták třetí, k tomu stříbrná medaile družstev (Gach 115), to je fantastická bilance našich „trapařů“. Po delší době se naši střelci prosadili do absolutní evropské špičky, což může být velkým povzbuzením pro další vývoj v této disciplíně. Škoda, že Iveta Loosová nezopakovala svůj výkon ze Světového poháru v Bělehradě 72 terčů, na ME skončila se 65 zásahy dvaadvacátá. Junioři v disciplíně skeet nám všem opět udělali radost, skončili mezi třinácti týmy stříbrní! Tahounem družstva byl zejména Tomáš Nýdrle, který se také výtečným výkonem 120 terčů probojoval do finále, kde skončil pátý. Dobře střílel také syn našeho bývalého vynikajícího střelce a nyní trenéra Jakub Málek. Dokázal závod „podržet“, končil dvěma čistými položkami a se 119 zásahy obsadil pěkné sedmé místo. Jakubovi Novotovi se tentokrát tolik nedařilo, ale ze stříbra může mít radost, vždyť je velmi mladý a má před sebou velkou perspektivu.

V druhé části mistrovství nastoupili k soutěžím skeetaři a junioři v disciplíně trap. Olympionik Jan Sychra zahájil dvěma bezchybnými položkami, přesto, že se potýkal s menšími zdravotními problémy. Na třetí položku, střílenou pozdě odpoledne mu již částečně došly síly, přesto se dvěma chybami měl ještě naději na přímý postup do finále. Nesměl by ovšem druhý den udělat chybu. Po čisté položce 25 však přece jen jednoho holuba „pustil“ a o finále se nakonec musel se 122 zásahy rozstřelovat. Stejného skvělého výsledku dosáhl při svém prvním startu na ME mezi dospělými i Jakub Zapletal, což lze ovšem považovat za střeleckou senzaci. V rozstřelu o finále vydržel ze všech čtyř střelců nejdéle, vyřadil i veterána Itala Benelliho a do finále jej nepustil až Dán Holding. Sedmé a deváté místo našich střelců Zapletala resp. Sychry je ovšem vynikající a u našeho olympionika ukazuje stabilitu výsledků na vynikající úrovni. Leoš Hlaváček nebyl tentokrát ve své kůži. Jeho výsledek není sice zklamáním, ale tento zkušený reprezentant měl v rukou osud našeho týmu, pokud jde o kvalitu medaile. Položka 24 ještě zajišťovala našemu týmu zlatou medaili. Leoš ale v této situaci „pustil“ dva terče, což ve vyrovnaném závodě družstev znamenalo skvělou stříbrnou medaili a důkaz, že naši střelci patří do absolutní špičky. Mezi juniory si nejlépe vedl Jan Ženčuch, který se solidním výsledkem 115 terčů skončil čtrnáctý. Sedláček a Hojný potřebují sbírat zkušenosti. Družstvo skončilo mezi třinácti týmy šesté.

Brokaři tedy získali na Mistrovství Evropy na Kypru celkem 5 medailí a několik dalších umístění do desátého místa. To je bezesporu povzbudivý úspěch, který si po velkém tréninkovém úsilí zasloužili. Vzorem v přístupu k tréninku jsou jim oba naši olympionici. Ukázalo se, že ztížené nominační podmínky motivovali ke zvýšenému úsilí střelce, kteří by se možná bez jasných pravidel na ME ani neprobojovali. Právě u Liptáka a Zapletala se ukázalo, že když některý střelec prokazuje v sezóně vysokou výkonnost, je třeba mu dát šanci i na vrcholné soutěži. A to i v případě, že mu zatím chybějí zkušenosti. Poděkování za obětavost a práci patří nejen osobním trenérům mladých střelců, např. Luboši Adamcovi a Petru Hrdličkovi, ale také trenérům juniorské reprezentace Bronislavu Bechyňskému a Radku Zapletalovi, kteří jeli na ME dokonce na svoje náklady. Ocenit je třeba rovněž rodiče a některé kluby, kteří investují do tréninku mladých střelců a střelkyň vlastní peníze a pomáhají tak zajistit materiální podmínky přípravy. Věříme, že brokaři budou pokračovat v nastoupené cestě i v příštím roce.

Výsledky ME:

Trap muži: 1. Bindrich, GER – 124+25, 2. Kostelecký, CZE – 122+24, 3. Lipták, CZE – 123+23, 47. Gach, CZE – 115. Družstva: 1. ITA – 363, 2. CZE – 360, 3. RUS – 358.

Trap ženy: 1. Kiermayer, GER – 72+22, 2. Štefečková, SVK – 73+20, 3. Tkach, RUS – 69+22, 22. Loosová, CZE – 65. Družstva: 1. RUS – 206, 2. FRA – 204, 3. ITA – 203.

Trap junioři: 1. Carniero, LUX – 120+22, 2. Mottet, BEL – 120+21, 3. Fanali, ITA – 120+21, 14. Ženčuch, CZE – 115, 24. Sedláček, CZE – 111, 39. Hojný, CZE – 102. Družstva: 1. ITA – 354, 2. RUS – 343, 3. ESP – 341, 6. CZE - 328.

Trap juniorky: 1. Rodrigues, POR – 68+19, 2. Caporuscio, ITA – 70+15, 3. Pirelli, SMR – 63+22, 4. Macešková, CZE – 67+17, 9. Rylichová, CZE – 61, 17. Michalková, CZE - 51.

Skeet muži: 1. Brovold, NOR – 125+25, 2. Jensen, NOR – 124+25, 3. MAvrommatis, GRE – 124+25, 7. Zapletal, CZE – 122, 9. Sychra, CZE - 122, 27. Hlaváček 119. Družstva: 1. CYP – 364, 2. CZE – 363, 3. ITA – 363.

Skeet ženy: 1. Barteková, SVK – 74+25, 2. Larsson, SWE – 73+23, 3. Brinker, GER – 74+22. Družstva: 1. SVK – 208, 2. ITA – 205, 3. RUS – 205.

Skeet junioři: 1. Andrianopoulos, GRE – 123+25, 2. Zemlin, RUS – 123+25, 3. Nilsson, SWE – 123+23, 5. Nýdrle, CZE – 120+24, 7. Málek, CZE – 119, 27. Novota, CZE – 114. Družstva: 1. CYP – 356, 2. CZE – 353, 3. GER – 353.

Skeet juniorky: 1. Jarmolinska, POL – 66+23, 2. Lupan, CYP – 68+20, 3. Georgiou, CYP – 66+21, 16. Jahodová, CZE – 55. Družstva: 1. CYP – 193, 2. RUS – 186, 3. POL – 182.

Double Trap muži: 1. Scott, GBR – 143+48, 2. Dahlby, SWE – 144+47, 3. Schanz, GER – 139+49. Družstva: 1. RUS – 415, 2. GB – 410, 3. GER – 409.

Podle informací účastníků a výsledků zpracoval

V Praze, dne 19. 7. 2008 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme