ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Naše australská dobrodružství (část druhá-Adelaide)

Zdroj: Kalina Ivan
Datum: 08.08.2008

Naše australská dobrodružství (část druhá-Adelaide)Je 3.srpna 2008 odpoledne a my jsme konečně dorazili do města Adelaide. Auto vracíme zpět půjčovně, na tachometru má o 1003km více.

Hotel Mercure Grosvenor, ve kterém máme rezervaci už z domova, jsme našli, hromadu zavazadel (na letišti nám navážili dohromady 246kg) jsme také úspěšně naládovali do výtahu, na spaní je brzy. Josef si vzpomněl na kamaráda Honzu, kterého tady poznal minule. A protože je neděle, scházejí se češi v klubu, nebo alespoň před osmi lety to tak bylo. Jeden telefon, Honza je skutečně v klubu, tak honem taxi a jedem.

V Adelaide je početná komunita čechů a slováků, většinou emigrantů z bývalého Československa. A tak tady prosperuje jejich společný Československý klub, má vlastní budovu s nápisem "Národní dům" a asi 300 zapsaných členů. Byli jsme přivítáni velmi srdečně. Honza nezapomněl na Josefa a minulou českou výpravu, a tak oba dlouho vzpomínali na společné zážitky. My ostatní jsme strávili příjemný večer povídáním s několika dalšími čechoaustralany. Na zavlažení suchého hrdla byla plzeň, budvar a kozel, uzená krkovička s knedlíkem a zelím nám po několika dnech připomněla českou stravu. A když jsme si na pokoji před spaním dali uzenou vepřovou kýtu s chlebem a cibulí, usínalo se nám již lépe, než dny předchozí.

4.srpna (pondělí) máme plánovaný odpočinkový den. Potřebujeme převzít škodovky, najít nějaký levnější internet, odpočívat.

Pro mne začal den opět předčasně, probudil jsem se v pět ráno a už neusnul. Tak jsem alespoň využil čas ke psaní poznámek, abych nezapomněl na něco, co vám všem chci později sdělit. Nespavost je alespoň k něčemu dobrá. Odpoledne jsme navštívili prodejnu opálů a šperků kamaráda Honzy. Jak jsme se dozvěděli, Honza patří mezi největší obchodníky s opály v Austrálii. A u Honzy v OPAL FACTORY se zrodil nápad, jak pomoci naší doposud problematické aklimatizaci na místní čas a podmínky tak, abychom byli včas připraveni na střílení při šampionátu.

Honza prohlásil, že nejrychlejší aklimatizace je šokem, a že nám doporučí kouzelné místo v buši, nedaleko, necelých tisíc kilometrů od Adelaide, kde mezi křováky a horníky……..ale to si povíme až příště.

Gusta měl na odpoledne vlastní program. V Československém klubu získal nového přítele, čechoaustralana, který mu nabídl prohlídku města a místních zajímavostí. Když se vrátil, byl plný dojmů, o které se s námi i s vámi rád podělí.

A Lucka pátrala v místní literatuře a také se něco zajímavého dozvěděla.

Něco o Adelaide. (co zjistila Lucka)

Adelaide je přístavní město ve státě South Australia. Časový posun od středoevropského času je 7hodin a 30 minut. Počtem obyvatel se téměř neliší od Prahy. Město bylo vybudováno kolonisty, kteří připluli roku 1836 a nechali postavit četné kamenné budovy z jejich architektonického dědictví, které dávají městu eleganci a atmosféru. Město má pevný kulturní řád, klidnou dopravu a pláže pouze 20minut od centra.

V červnu, červenci a srpnu je velké množství srážek a teploty do 15°C, nejteplejší dny v létě se pohybují i nad 30°C, ale průměrná teplota je kolem 23°C.

delaide je známo jako město mezi parky, kompletně obklopeno zelení. Parky navrhl už roku 1837 kolonizátor William Light. V kruhu parků můžeme pro svůj odpočinek vybrat jednu z 29 zelených ploch, které tvoří 45% celkové rozlohy města. Každý park má svůj unikátní charakter-růžové zahrady, parky s pěstováním oliv, parky s exotickými stromy, parky s jezery, hřišti na americký fotbal, kriket, petang a tak dále. Adelaidský přístav je nazýván historickým srdcem státu. Nalezneme zde poslední zbytky viktoriánského stavebnictví. I přes velkou rozlohu a nemalý počet obyvatel (5. největší město Austrálie) budí Adelaide klidný dojem. Lidé povětšinou nikam nechvátají, jsou vstřícní a ochotní. I díky velkému množství zeleně není cítit smog. Pokud jste už jednou v Austrálii, neměli byste toto město opomenout navštívit.

Gusta píše dojmy z projížďky po městě:

V československém klubu mě ke svému stolu pozval na popovídání si místní krajan, žíjící v Austrálii od roku 1946. Po snad dvouhodinovém rozhovoru, a snad na všechna témata, mi nabídl na následující den prohlídku Adelaide. Vyzvedl mě u dealera ŠKODA a nejprve jsme jeli na oběd (ve smyslu místních zvyků se převážně jedná o nějaký typ sendviče). Jedli jsme v John\_s hungry.

Prohlídka města začala odjezdem přes celé město do Portu Adelaide, přístavu města, kde je mimo samotných portů i mnoho skladů a ploch s auty. Nic víc. Dále jsme jeli na městskou pláž, tentokrát už kousek. Pláže jsou písečné, s pozvolným vstupem do moře. V zimním počasí snad metrové vlny. Pláž je skoro po celé délce města. Zhruba uprostřed města je čtvrť zvaná Gleveg. Dlouhá třída směřující k moři je lemovaná nízkými obchody, u moře je palmový háj, pseudogotický kostel, u něj bronzový pomník na památku prvních přistěhovalců. Je to moc hezké místo, přivedu sem ostatní, to musí vidět. Z této čtvrti vede tramvaj až přímo do centra, takže jednoduchá doprava. Prohlídka města dále pokračovala do centra. Zastavili jsme u knihovny. Můj průvodce, 85ti letý krajan, člověk mnoha zaměstnání a mnoha osudů, mi zasvěceně vysvětlil celý systém této velice obsáhlé knihovny. Z knihovny jsme šli na vedlejší univerzitu, chlubící se snad všemi myslitelnými fakultami. Hned vedle je muzeum. Všechny tyto budovy jsou postaveny v klasicistním stylu, což dělá zajímavý kontrast s okolními moderními budovami. Město působí velice vzdušným dojmem a rozhodně je na co koukat.

Spolupracujeme