ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

23. mistrovství světa ve střelbě z předovek (šampionát začíná)

Zdroj: Kalina Ivan
Datum: 12.08.2008

Část pátá - šampionát začínáNaše australská dobrodružství

V pondělí 11.srpna 2008 byl první den oficiálního programu 23.mistrovství světa MLAIC v Adelaide.

Pondělí je tradičně dnem registrací závodníků a družstev, jury provádí přejímky zbraní, je to zároveň první den, kdy je možno seznámit se s prostředím a podmínkami střelnice a trénovat.

Na střelnici Monarto nás autobus vezl asi hodinu, krátce po osmé ranní jsme již stáli na blátivé cestě a nasávali atmosféru střelnice. Uprostřed melounového pole, které sahá od obzoru k obzoru, stojí několik menších staveb a jedna 250 kroků dlouhá ocelová konstrukce s plechovým pláštěm. Ta skrývá střeliště pro střelbu od 25m do 100m. Střeliště je prostorné, podlaha betonová, na pistolové střelnici oproti roku 2000, jak vzpomíná Josef, přibyly úzké boční clony mezi střelci. Střelnice je orientována přibližně k severozápadu, slunce svítí na terče od leva zezadu. Povrch je prašný, teď po dešti blátivý, s velkými loužemi.

Na nízkém náspu nás vítá vlajkosláva. V čerstvém větru vlaje 17 státních vlajek a velká vlajka MLAIC. Naše státní vlajka je vzhůru nohama. Nestalo se nám to poprvé, u protinožců to ale omluvíme s větším pochopením než třeba v Itálii (Radek a Helmut z rakouského týmu vlajku bez ptaní otočili).

Velký stan pro závodníky a několik menších stanů s technickým zázemím, to bude naše útočiště po pět příštích dnů. A věřte, že bude potřebné. I když v pondělí náhodou nepršelo, na silném větru bez teplé bundy a bez čepice mnoho závodníků ven nechodilo.

Gusta přišel z kapitánského mýtinku se zásobou prachu a zápalek, tak máme konečně jistotu, že budeme střílet. Došlo také k několika změnám v startovních časech proti původnímu rozpisu.

Na jedenáctou nám pořadatel naplánoval přejímky zbraní. Přejímka bývá dost často kamenem úrazu s následnými úpravami mušek a pažeb, ale tentokrát jsme měli všechno podle pravidel a v nejlepším pořádku. Mohli jsme začít trénovat. Bohužel to už nepůjde tak jednoduše. Plnohodnotný tréning všech disciplin může absolvovat jen puškař Gusta, má přidělen dostatek času na střelišti. Pro pistoláře to bude horší. Dvě stanoviště každý den (po a út) na dvě směny, to pro čtyři střelce, každý čtyři zbraně, nestačí ani při dobré vůli. A tak na něco půjdeme "z jedné vody na čisto". Nakolik to ovlivní naše výsledky budeme vidět potom.

V úterý 12.srpna jsme se snažili využít tréningových časů, Karel s Radkem využili volných stanovišť jiných týmů a doháněli včerejšek. Gusta strávil hodně času na setkání delegátů MLAIC. Nejvýznamnějším bodem programu byla volba nového generálního sekretáře MLAIC. Stal se jím delegát MLAGB (Velká Británie) David BRIGDEN. Také se mimo jiné schválil český návrh nové discipliny, a to družstva ve vojenské pušce (LAMARMORA). Návrh družstev byl schválen, neprošel bohužel náš návrh názvu této discipliny. Místo "Hradec Králové" nese tato disciplina název ENFIELD (návrh Holanďanů).

Večer se konalo slavnostní zahájení mistrovství. Bylo v centru města, náměstí Torrens Parade. Setmělo se už v šest hodin, takže celý ceremoniál byl pod světly, fotky asi moc povedené nebudou.

S kým se budeme od středy potkávat a soupeřit?

Jsou přítomny reprezentační týmy celkem ze 17 zemí světa. Počet registrovaných účastníků zatím neznáme, na jednotlivé discipliny jsou závodníci nominováni v těchto počtech:

Disciplíny 100 m

WITWORTH – O 13

WITWORTH – R 56

MINIE – O 27

MINIE – R 29

MAXMILIAN – O 12

MAXMILIAN – R 25

Disciplíny 50 m

MIQUELET – O 23

MIQUELET – R 16

TANEGASHIMA – R 20

HIZADAI - O 12

VETTERLI – O 15

VETTERLI – R 43

LAMARMORA – O 14

LAMARMORA – R 27

PENSYLVANIA – O 7

PENSYLVANIA – R 27

Disciplíny 25m

COLT 63

MARIETTE 80

KUCHENREUTER – O 38

KUCHENREUTER – R 56

COMINAZZO – O 18

COMINAZZO – R 55

TANZUTSU – O 8

TANZUTSU – R 37

Družstva,která obsazujeme i my(počet):

ADAMS 10

PETERLONGO 11

FORSYTH 11

WOGDON 13

Spolupracujeme