Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Zimní cena Šumavy

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 24.02.2001
e-mail: sanak@shooting.cz

Sportovní střelecký klub České Budějovice 0042 uspořádal ve vzduchovkové hale na střelnici Na Borku již dvacátý ročník soutěže Zimní cena Šumavy. Termín závodů byl určen v souladu se žádostí státního trenéra Petra Kůrky na 17. - 18. února a proto bylo možné Zimní cenu zahrnout mezi důležité nominační prověrky v disciplíně vzduchová puška pro halové Mistrovství Evropy. Pistoláři měli rovněž možnost startovat ve dvou závodech víkendového programu, někteří však dali přednost Velké ceně Dukly, která se konala v sobotu 17.2. v Plzni a přijeli do Budějovic až v neděli, někteří reprezentanti soutěž bohužel úplně vynechali. Přesto byla účast sportovců na Zimní ceně největší za celou historii, vždyť v nedělních soutěžích startovalo rekordních 138 střelců!

V puškových disciplínách rozhodují o nominaci reprezentace na ME tři nejlepší výsledky z celkových pěti startů. Právě na Borku se jednalo o třetí a čtvrtý závod a tak někteří závodníci mohli udělat rozhodující krok na cestě do Španělska na ME. Pokud zůstaneme u těchto přirovnání, Michal Kalný udělal směrem k nominaci nikoli jen rozhodující krok, ale přímo veleskok. Výkony 598 a 596 jsou nejvyšší světové kvality a lze si jen přát, aby Michalovi forma vydržela. Také Milan Mach je oběma nohama v letadle na Iberijský poloostrov na základě výtečných výkonů 593 a 592 bodů. O třetím muži pro soutěž družstev musí rozhodnout výsledky, kterých střelci dosáhnou na Mistrovství České republiky v Plzni. Největší šanci má asi Bakeš, ale ve hře jsou ještě i Opelka a Novák.

Nejjednodušší rozhodování bude asi v kategorii juniorek. O nominaci Kateřiny Beranové na ME není nejmenších pochybností, předvádí výkony na úrovni světové extratřídy. V soutěžích Zimní ceny nejdříve "atakovala" absolutní nástřel, jediné dvě devítky střelila až v posledních čtyřech ranách. Druhý závod střílela uvolněně, výkon 397 bodů ovšem opět zajistil Kateřině vítězství. Sama říká, že zatím na dosažení absolutního nástřelu nemyslí, domnívám se však, že se můžeme "čtyřstovky" v dohledné době od Beranové dočkat. Letenky do Španělska mají po Zimní ceně už téměř jisté také Kateřina Kůrková s 393 a 396 body a Pavla Habartová, jež nastřílela Na Borku 393 a 391 bodů. Velkou radost máme i z pokračující série výborných výkonů dorostenek Hrnečkové a Zelinkové, obě se probojovaly do finále absolutního pořadí výtečným výkonem 393 bodů a v druhé soutěži Zelinková s 392 body na čtvrtém místě dokonce porazila některé mnohem zkušenější soupeřky.

Mezi ženami si vedoucí postavení stále udržují Šimková (393 a 387) se Zachařovou (392+395), Štěpánovou (392+391) a Driemerovou (390+385), i když se jim tentokrát nepodařilo porazit nejlepší juniorky. Juniorům i nadále kraluje Ondra Malinký, který se dokonce díky skvělé střelbě ve finále (584+103,5) probojoval ve společném pořadí s muži na třetí místo! Dobrou výkonnost má nadále i Rozsypal (587+99,7 a 582), ale třetího juniora pro ME stále ještě nebylo možné určit. Naději k účasti na vrcholné soutěži halové sezóny ve Španělsku získal po výtečných výsledcích, které jsou jeho osobními rekordy (579, 580) i ostravský dorostenec Tomáš Zúbek. Pochválit je nutné také dorostence Ladislava Zelinku za výsledek 579 bodů.

Výkony v pistolových disciplínách díky výše zmíněné neúčasti některých reprezentantů neměly vysokou úroveň. Mimořádný obdiv si získal výkon 576 bodů osmapadesátiletého seniora Josefa Těsnohlídka. Velmi dobře si vedli dorostenci z pražského klubu Duel Petr Sládek (565+99,2 a 558) a Jan Bartošek (566+92,7 a 560), kteří dokonce v prvním závodě porazili kandidáta účasti na ME budějovického Ladislava Kocourka (557+97 a 563). Ve společné kategorii žen, juniorek a dorostu se prosadil nadějný dorostenec Filip Tomsa (365 a 364+92,8), který v prvním závodě porazil dokonce i zkušenou Lucii Říhovou (362 a 371+95,5) a při druhé soutěži kandidátku účasti na ME juniorku Pekárkovou (362).

Soutěž Zimní cena Šumavy je velmi pěknou regionální soutěží, jež se koná v příjemném prostředí střelnice Na Borku. Díky tomu, že se místnímu střeleckému klubu v čele s presidentem Českého svazu panem Jaroslavem Pekařem podařilo rozšířit střelnici o halu pro střelbu na 10 metrů, mohou se nyní v jihočeské metropoli konat i významné domácí soutěže. Chtěli bychom pořadatelům za kvalitní uspořádání soutěže, jež využila i reprezentace, velice poděkovat.

Spolupracujeme