Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Jubilejní Mistrovství světa ve střelbě

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 20.08.2010
e-mail: sanak@shooting.cz

Jubilejní Mistrovství světa ve střelbě

Ve dnech 28. července až 10. srpna se v německém Mnichově konalo 50. Mistrovství světa ve sportovní střelbě. Zúčastnilo se jej rekordních 2500 sportovců a tisíc členů doprovodu ze 104 zemí všech kontinentů. Českou reprezentaci tvořila výprava o celkovém počtu 60 závodníků a 21 členů doprovodu, což je nejvyšší počet českých účastníků Mistrovství světa v dosavadní historii (na MS 2006 v Zagrebu startovalo 45 sportovců). Rozdělovalo se celkem 107 sad medailí, o které se podělilo celkem 35 států. Nejúspěšnější byla výprava Číny s 21 zlatými, 20 stříbrnými a 11 bronzovými medailemi (cekem 52 drahých kovů) před střelci Ruska (46) a USA (24). Naši střelci na MS získali celkem 8 medailí (o 6 méně než na posledním MS), což je v hodnocení národů zařadilo na třinácté místo. Zásluhou Lenky Maruškové a Jiřího Liptáka získali první dvě účastnická místa pro Olympijské hry 2012 v Londýně (v Zagrebu rovněž dva QP – Marušková a Kostelecký).

Všechny soutěže se uskutečnily v areálu zrenovované olympijské střelnice Hochbruck. Očekávali jsme, že precizní Němci - na rozdíl od posledního společného MS 2006 – zajistí dokonalou organizaci, že budeme mít perfektní a včasné informace a že program soutěží bude postaven s citem pro potřeby střelců. Nemohu bohužel konstatovat, že by se tato očekávání splnila. Vše začalo již přejímkou zbraní a výstroje. Pořadatelé zcela podcenili situaci a do jednoho stanu umístili pracoviště pro přejímky pušek a pistolí, výstroje a ještě kontroly čísel zbraní pro celní účely. Bylo zde podstatně méně prostoru, než bývá při přejímkách soutěží Světového poháru a to při MS startují i střelci juniorských kategorií! Dále velmi podcenili, že došlo ke změně pravidel a vlastně všichni závodníci musí znovu projít kontrolou. Před stanem se tvořily několika hodinové fronty, všichni byli nervózní, nebyl čas na přípravu k tréninku, prostě zcela nedůstojná situace pro všechny zúčastněné. Samostatnou kapitolou byl program, který zaslouží označení „bláznivý“. Např. ženy střílely hned v začátku mistrovství soutěž ve vzduchové pušce, pak měly třídenní přestávku bez možnosti tréninku, aby před závodem obdržely 45 minut přípravy na tři polohy (pomíjím ekonomickou stránku věci). Podobně na tom byly i juniorky a další disciplíny. Trénink na 300 m od 19:15 do 20 hodin byl již téměř kuriózní, terče téměř nebylo v deštivém večeru vidět. Nicméně podmínky byly pro všechny stejné a bylo třeba se přizpůsobit.

Než přejdeme k průběhu soutěží v jednotlivých disciplínách, chtěl bych se krátce zastavit u systému nominací na vrcholné soutěže v roce 2010 a vysvětlit, proč ČSS na Mistrovství světa umožnil účast rekordnímu počtu českých závodníků. Základním východiskem byly dvě nejdůležitější skutečnosti: Jednak malá vzdálenost do místa konání a relativně levná účast na MS a dále to, že se v Mnichově začalo bojovat o kvalifikační místa pro Londýn. Doplňujícím motivem byla i snaha dát v co nejširší míře příležitost našim nejlepším střelcům porovnat svoje schopnosti se světovou špičkou. Tomu byl přizpůsoben i systém kvalifikací. Na základě zkušeností, které jsme získali od trenérů týmů Francie, Německa, USA a Polska, kde praktikují kvalifikační soutěže již dlouhou dobu, jsme se rozhodli uskutečnit nominační kvalifikační závod v Plzni. Ve volném termínu, aby mohla startovat celá naše špička, v krátké době před MS. S tím, že zaručenou účast na MS budou mít střelci, kteří splní určené limity a další střelci budou doplněni podle výkonnosti v jednotlivých disciplínách. Tento systém byl pro nominaci na MS důsledně uplatněn, bez rozdílu věku závodníků.

Pušky – jedna zlatá

Puškové disciplíny mužů začínaly na MS vzduchovkou, kde startovali dva naši zástupci. Vašek Haman je již zkušeným střelcem, který má nastřílené vysoké technické výkony a také dílčí úspěchy na světových soutěžích (QP pro Peking, finále SP atd.). Díky tomu se však ocitl v druhé fázi své sportovní kariéry. Nastupuje v současné době s jinou zátěží než dříve a tou je „očekávání“. On sám od sebe očekává kvalitní výkon, další lidé od něj očekávají kvalitní výkon a to mu trochu „svazuje ruce“, zvyšuje počáteční nervozitu. Vašek předvedl na MS výkon 593 bodů, za který se nemusí stydět, ale sám ví, že bude muset s přístupem k závodění něco udělat, aby jej pocit očekávání nesvazoval. Náš druhý střelec, Ondra Rozsypal, naopak může svůj výkon 593 bodů na MS považovat za pěkný úspěch. Zdá se, že základ družstva pro ME v Itálii by tu byl, ale kdo třetí?

Také ženy „vstupovaly“ do soutěží MS vzduchovkou. Největší pozornost všech příznivců střelby samozřejmě vzbuzoval start olympijské vítězky Katky Emmons. Trochu v jejím stínu byla Adéla Sýkorová, pro kterou byl start ve vzduchovce určen spíše na „rozjezd“ před střelbou na 50 metrů. Po dlouhé době jsme na MS nestavěli družstvo, neboť jsme nechtěli rozdělit kvalitní tým juniorek a mezi ženami jsme nenašli střelkyni, jež by nahradila Pavlu Kalnou (na mateřské dovolené). Emmons prošla od OH mateřstvím a postupně se vrací na „závodní dráhu“, všechno však má svůj čas. Katka ještě před Mnichovem nebyla v optimální formě, to jsme z jejích výsledků i sledování tréninků věděli. Je však velký bojovník a to mohlo sehrát v jejím výsledku na MS velkou roli. Vývoj závodu to ukázal. Katka po jedné chybě v první položce zaváhala ve druhé sérii, kde jedna ze dvou devítek byla vlastní chybou. Závod se zdál být téměř ztracen, kalkulovali jsme s tím, že na jistotu postupu do finále bude třeba 398 a na rozstřel 397 bodů. Katka to však nevzdala, zpřesnila střelbu a pokračovala téměř do konce bezchybně. Když už jsme věřili, že Katka postoupí do shot off, poslední ránou střelila devítku (9,9) a zůstala „mimo hru“. Přesto je třeba naší nejlepší střelkyni za bojovnost pochválit, myslím, že podala výkon na hranici svých současných možností. Ani Adéla Sýkorová s 393 nezklamala, i když má určitě větší potenciál, který bude třeba uplatnit v příštím roce v boji kvalifikační místa na OH.

Mezi juniory jsme měli dva zástupce, Filip Žilinský s 585 body předvedl zhruba to, co se od něj očekávalo, ale Petr Plecháč s 573 body trenéry docela „vystrašil“, start na MS měl pro něj být přípravou pro OH mládeže a s takovým výsledkem by v Singapuru sotva uspěl. Zato juniorky absolvovaly nádherný závod, po němž asi přítomným trenérům přibylo několik šedivých vlasů. Naše největší želízko v ohni, Gabriela Vognarová, bojovala na začátku s nervozitou, nemohla se chytit a nepomáhalo ani opakované odvolávání k trenérce Frantalové. Projevil se ale v ní také bojovník, po první položce 95 bodů už ani jednou nezaváhala a bylo z toho 395! Nikola Mazurová bojovala skvěle už od začátku, tři položky 99 bodů a naděje na medaili zhasla teprve po poslední položce 98! Obě skončily jediný bod od medaile! Uznání zaslouží i třetí střelkyně, Aneta Brabcová s 390 body, která na poslední chvíli nahradila Ivu Růžičkovou (ztráta formy) a na MS se připravovala jen s malorážkou. Čtvrté místo družstva je výtečným úspěchem, i když děvčata by se mnou po závodě asi nesouhlasila.

Ve všech soutěžích na 50 metrů museli závodníci projít do hlavní soutěže (kvalifikace) eliminacemi, účast střelců byla neuvěřitelně vysoká. V první směně závodu vleže spolu startovali Bečvář a Jeřábek, z této směny postupovalo 42 nejlepších závodníků, celkem se kvalifikovalo z obou směn 70 střelců (toto pravidlo platilo pro všechny soutěže). Teoreticky to neměl být pro naše střelce problém, ukázalo se však, že opak je pravdou. Bečvář ztratil v průběhu čtyřiceti ran 10 bodů a nezachránily jej ani dvě „stovky“ na konec (590). Jeřábek střílel o něco lépe, ani jeho 591 bodů však na postup nestačilo (nepostoupil na menší počet centrových desítek). Hrabovský si v další směně s měnivým větříkem nevěděl rady, 586 bodů bylo na postup málo. Ve standardu sice všichni naši střelci postoupili do soutěže, těžko ovšem mohou chtít, aby je někdo za výsledky kolem 1155 bodů pochválil. V kvalifikaci si již Mach s Hamanem vedli lépe, 1167 a 1166 není na naše poměry „propadák“, mezi nejlepší však stále schází cca 10 bodů. Rozsypal zatím v malorážce není tak konkurenceschopný, jako ve vzduchovce. Ženy měly při eliminaci v závodě 3x20 (současně soutěž družstev) relativně dobré počasí a některé toho také patřičně využily. Např. Američanka Beyerle, která oslnila výkonem 593 bodů, ale také výtečná Adéla Sýkorová s 585 body. Nezklamala ani Vondrášková s 575 body, která tak splnila svůj úkol pro družstvo, ale od Valové se čekalo více (rovněž 575). V soutěži jednotlivců, kvalifikaci, střelkyně bojovaly především s nepříznivým počasím. Bylo zima, foukal vítr a pršelo. Sýkorová se při střelbě vkleče třásla tak, že jsme to registrovali až z pozice diváků. Byla to samozřejmě neskutečná smůla, na takové počasí se nelze v létě připravovat, podobné to bývalo jen v Brně při soutěžích někdy v dubnu. V eliminaci vleže, kde jsme rovněž nestavěli družstvo, se dařilo Valové, 595 byl nadějný výkon. Rovněž Sýkorová postoupila s přehledem. V závodě jednotlivců se však ukázalo, že děvčata nejsou specialistkami na tuto disciplínu, výkony 592 bodů ale ještě stále „zastiňují“ muže.

Junioři dosáhli svých relativně nejkvalitnějších výkonů v závodě vleže, kde Čadek s Hrčkulákem v eliminaci i kvalifikaci překonali hranici 590 bodů. Zdeněk Čadek se s 593 body dokonce „vešel“ do první desítky, jeho osmé místo je výborný výsledek a dává naději, že náš mladý střelec by mohl být vhodným ENGINEm pro střelbu vleže do velkých soutěží. Ve standardu 3x40 lze výsledky Plecháče, Žilinského a Čadka těžko nazvat jinak než ostudou. Nemůžeme ale vinit samotné střelce, vina spíše padá na nás, trenéry, že jsme je nechali bez dostatečných schopností „trápit“ na vrcholné soutěži. Zato juniorky „za to vzaly“. V eliminaci 3x20 ran střílela fantasticky Nikola Mazurová. Jejích 585 bodů bylo velkým příslibem pro družstvo, které díky Vognarové s 572 a Brabcové s 569 body skončilo opět na výtečném, čtvrtém místě, když před nimi zůstaly jen USA, Německo a Čína a za nimi dalších 25 družstev! Opravdu vybraná společnost! Co je ovšem velmi cenné, že se děvčata prosadila v závodě jednotlivců, Mazurová skončila osmá, Vognarová desátá a do první dvacítky se vešla ještě sedmnáctá Brabcová! Koncert však ještě nekončil a to nejhezčí nás teprve čekalo. Vognarovou (odjížděla OH mládeže do Singapuru) vyměnila na závod vleže Monika Vránková a děvčata si splnila svůj sen o medaili. A byla z toho zlatá! Nikola Mazurová s 594 body nás tolik nepřekvapila, na její výborné výkony jsme si v Mnichově zvykli, ale pravou bombou se stala Monika Vránková. Tato svěřenkyně trenérky Marie Kalné si počínala jako zkušený závodník, využila pěkného počasí a „nasypala“ do elektronických terčů výsledek 595 bodů! Když Aneta Brabcová přispěla do družstva svými 591 body, byl z toho titul mistryň světa a nový světový rekord! V závodě jednotlivců opět zaslouží pochvalu Nikola Mazurová, bojovala o medaili. V závěru už ji asi trochu chyběly síly, ale to nic nemění na skutečnosti, že byla nejplatnější členkou juniorského týmu. V příštím roce určitě dostane příležitost při vrcholných soutěžích bojovat o účast na OH Londýně.

Samostatnou kapitolu si zaslouží hodnocení soutěží na 300 metrů. Nedá se říci, že by tuto disciplínu pořadatelé vytlačovali na okraj zájmu, spíše naopak. V programu počítali s kvalifikacemi, které nakonec ve standardech 3x20 a 3x40 nebyly nutné, čímž bylo umožněno kvalitně před oběma soutěžemi trénovat (místo eliminací). Naší největší nadějí měla snad být disciplína 60 ran vleže, ve které čeští střelci vloni vybojovali titul mistrů Evropy a Luboš Opelka obhajoval titul mistra světa ze Zagrebu. Za klidného, ale hodně podmračeného počasí však s výjimkou Jeřábka (597) nedokázali Mach (594) ani Opelka (592) držet krok s ostatními a družstvo skončilo osmé. Všichni tři naši střelci sice postoupili do závodu jednotlivců, ale jejich výkony (všichni 595) stačily jen na umístění kolem dvacátého pořadí. Ve standardní velkorážné pušce opět „táhl“ družstvo Jeřábek. Sám skončil na vynikajícím pátém místě s 584 body (o bronz přišel na menší počet centrových desítek) a tým obsadil nepopulární čtvrté místo. Škoda, že Milan Mach nezopakoval svůj výkon z přípravných soutěží, čekalo se od něj určitě více, než 575 bodů, které bohužel nastřílel i Opelka. Ve standardu 3x40 snad mohli naši jenom překvapit. Vloni na ME v soutěži družstev poslední, v Mnichově v dobrých podmínkách se měli zlepšit. Těžko říci, zda 1167 Jeřábka a 1162 Macha je jejich maximem. Nejlepší střelci ovšem již dosahují výsledků kolem 1180 bodů (1. Buerge 1182). Přes tyto výkony (u nás) slušné úrovně skončili naši borci předposlední (Opelka 1153). Příčin neúspěchu bude asi několik. Jednak 300 m začali střílet i někteří vynikající střelci – mladí a draví Francouzi, Norové, Maďar Sidi a spousta dalších. Mladí střílejí svižně, odvážně, technicky bez chyb, nebojí se vysokých výsledků. Pravdu má asi také bývalý státní trenér Petr Kůrka, když říká, že pokud naši nejlepší závodníci stříleli 300 jen jako doplněk k OH disciplínám a vlastně jako koníčka, bylo vše snadné. Nyní se někteří střelbou na 300 m živí a start na MS je pro ně v jiné poloze. Všeobecně ovšem platí, že nikdo nemládne a že naši střelci zaslouží za těch cca 15 let, kdy navozili desítky medailí, plné uznání. Je ovšem otázkou, zda bude možné za současné ekonomické situace 300 m střelbu nadále podporovat v tom rozsahu, jako tomu bylo dosud.

Pistolové disciplíny mají kvalifikační místo a dvě medaile

Muži začínali libovolnou pistolí, ve které se v eliminaci blýskl kvalitním výkonem s 555 body Světlík. Ani 551 bodů Borůvky nebylo zklamáním a když Tenk přidal 549 kruhů, zdálo se, že výsledek by mohl stačit na osmé místo. To byl ostatně cíl, se kterým byla družstva na MS nominována. Při nárůstu výkonnosti a rozšiřování počtu kvalitních střelců (platí pro všechny disciplíny) však tyto výsledky stačily jen na jedenáctou příčku. V soutěži jednotlivců zdolal hranici 550 bodů jenom Tenk, Světlík s 543 a Borůvka s 538 se propadli hluboko do startovního pole. Ve vzduchovce nahradil Světlíka Procházka. Ke standardním výkonům Tenka a Borůvky 575 bodů přidal Procházka 567 a družstvo skončilo v druhé části startovního pole. Největší šance na úspěch byla přisuzována závodníkům v rychlopalné pistoli, mistrům Evropy z minulého roku. Očekávání však splnil výtečným výkonem jenom Martin Strnad, který se výsledkem 580 bodů probojoval po rozstřelu do finále a tam docílil druhého nejvyššího finálového výkonu. Martin je dnes zkušený a spolehlivý závodník, který patří mezi opory českého týmu a největší naděje na opětovný zisk kvalifikačního místa pro Londýn. Podhráský s Fialou si trochu vylepšili reputaci ve velkorážné pistoli, kde skončili po dobré střelbě na otočný terč jako družstvo na započítávaném osmém místě. Hlavní strůjce tohoto relativního úspěchu se však stal Tomáš Těhan, který za výkon 581 a jedenácté místo zaslouží velkou pochvalu. Tomáš se velmi zlepšil i rychlopalbě a těšíme se, že bude našim třem nejlepším střelcům šlapat na paty.

Lenka Marušková se stala nejúspěšnějším sportovcem naší výpravy. Svoje schopnosti, sportovní formu a celkovou pohodu na MS naznačila již při závodě ve vzduchové pistoli, kde se na základě výsledku 383 bodů probojovala po rozstřelu do finále. Tam nastřílela druhý nejlepší finálový výsledek a postoupila na skvělé čtvrté místo, které jí zaručovalo kvalifikační místo pro Londýn. Lenka tak již ve svém prvním startu splnila snad nejdůležitější cíl. Svůj druhý start, tentokrát v disciplíně sportovní pistole, absolvovala hned druhý den od 8 hodin ráno a měli jsme trochu obavu, zda euforie ze zisku QP neovlivní její schopnost koncentrace. Ať už to bylo jakkoliv, Lenka dosáhla opět kvalitního výkonu (584), kterým se přímo nominovala do finále a tam před televizními kamerami předvedla opět nádherný výkon při souboji s nejlepšími střelkyněmi světa. Finále dokonce vykrystalizovalo k tomu, že tři nejlepší závodnice, Klimova z Ruska, Arunovič ze Srbska a Lenka měly před poslední pětirannou položkou finále stejný výsledek. A rozstřelovaly se tak o titul mistryně světa! Lenka skončila o pouhé dvě desetiny od zlaté medaile! Svým výkonem nejvíce přispěla k zisku bronzové medaile družstva, která je v této disciplíně první v celé historii našeho střelectví. Bilance Maruškové v Mnichově je obdivuhodná: bronzová medaile jednotlivců, bronzová v družstvu, čtvrtá v jednotlivcích, zisk QP pro Londýn. Gratulujeme! Nesmíme však opomenout ani další členky družstva, Míša Musilová (578) i Petra Hyková (577) dosáhly velmi kvalitních výkonů, za které rovněž zasluhují plné uznání.

Hodnocení juniorských družstev v libovolné i vzduchové pistoli doprovázejí trochu rozpaky. Chlapci sice splnili cíl umístěním družstva do osmého místa, Jindřich Dubový však nebyl takovým lídrem družstva, jakým by jako budoucí účastník OH mládeže měl být. Dočkal sice nezklamal, ale příští rok mezi muži to bude mít těžké a Pecháček zatím stále hledá minulou formu. Juniorky Jana Lorencová, Michaela Heinrichová a Šárka Jonáková měly blízko k medaili ve sportovní pistoli, jejich čtvrté místo je ovšem pěkným úspěchem. Škoda jedné nuly Lorencové, mohla se dostat mezi šest nejlepších. Zato při závodě ze vzduchové pistole juniorky prošly těžkou nevydařenou zkouškou, doprovázené zvýšenými emocemi. Není však třeba zoufat, jsou mladé a mají vše před sebou.

Brokaři byli na MS skvělí

Naši střelci v brokových disciplínách dosáhli na MS vynikajících výsledků. Jiří Lipták vybojoval v disciplíně Trap bronzovou medaili a QP pro Londýn, družstvo juniorů skončilo v téže disciplíně třetí a junioři ve skeetu obhájili zlatou medaili. Zhodnocení výsledků však ponechám, stejně jako v disciplíně BT, na odbornících brokových a BT disciplín.

Bylo něco zvláštního na MS?

Na obvyklou otázku, kterou dostávám po návratu z velkých soutěží, tedy „Co bylo charakteristického na daném mistrovství?“ bych odpověděl asi takto: Ohromný počet startujících v každé, i neolympijské disciplíně. Zvětšil se okruh střelců, schopných dosáhnout vysokých výsledků (např. 3x40 – 1165 je 42. místo, 3x20 juniorky 587 atd.). Omlazování týmů, např. Francie, Korea, Rusko atd. Jednoznačná tendence ke svižné, rytmické střelbě, bez změny střelecké polohy. Nástup korejských a japonských střelců, Čína při tom dominuje. Poskytnutí velmi krátkého času na trénink – např. před SM 60 vleže jen 25 minut. Důsledná kontrola výstroje – nejen všichni finalisti ale i hodně střelců namátkou. Neposkytování informací – vše jen na jedné centrální tabuli a na internetu.

Příležitost dostanou mladí

Jak jsem popsal již v úvodu, jedním ze záměrů naší účasti na MS bylo poskytnout příležitost k porovnání výkonnosti české a světové špičky. Z tohoto porovnání vycházejí se ctí v puškových disciplínách ženy a juniorky, v pistolových disciplínách rychlopalba a ženy a juniorky. Není třeba si zastírat, že v seniorských disciplínách, ve kterých se naši střelci neprosadili, nastal (až na výjimky) generační problém. Je proto logické, že příležitost k získání QP pro Londýn dostanou také mladí střelci, kteří se na MS prosadili. Přejme si, aby se účast v kvalifikačních soutěžích pro Olympijské hry v příštím roce našim reprezentantům vydařila a ti nejlepší si vybojovali účast v Londýně 2012.

V Praze, 20.8.2010 Vladislav Šaňák

Spolupracujeme