Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Světové poháry 2011 - brokové discipliny Trap

Zdroj: Jan Dvořák
Datum: 09.05.2011
e-mail: dvorak@shooting.cz

Světové poháry 2011 - brokové discipliny Trap

Kalendář střeleckých soutěží ISSF v brokových disciplinách byl pro letošní rok sestaven tak, že tři Světové poháry ze čtyř, byly od 1. března do 28. dubna. Navíc první v Chile, druhý v Austrálii a třetí v Číně. Na těchto SP bylo možné získat po dvou OH místech na disciplinu. Zatím OH místa mají první tři střelci z MS v Mnichově, mezi kterými je i náš Jiří Lipták. Chtěl bych příznivce brokové střelby informovat a podělit se s nimi o zážitky z těchto vrcholných střeleckých soutěží.

Jak už bylo řečeno, na první SP do Chile jsme měli odjet 29. 2. 2011. Tedy v době, kdy u nás bylo pravé zimní počasí. Proto jsme odjeli 8. února za teplem na Kypr, kde jsme již mnohokrát byli a znali jsme dokonale střelnici a prostředí. Otazníkem je vždy počasí, které nám však dokonale vyšlo a soustředění střelců před odletem do Chile se vydařilo.

Na SP do Chile, kde jsme zatím nikdy nebyli, jsme odjížděli v sestavě Kostelecký, Lipták a Gach.

Cestovali jsme španělskou Iberií přes Madrid do Santiaga de Chile a odtud vnitrostátní linkou do dějiště SP Cocepcionu. V Santiagu nás čekali, stejně jako sportovce z jiných států, kteří s námi letěli, nepředstavitelné problémy se zbraněmi a střelivem. Naštěstí jsme stihli letadlo a doletěli v pořádku i se zbraněmi do Concepcionu.

Při soustředění na Kypru, jsme zaslechli zprávu o zemětřesení v Chile a ani nás nenapadlo, že uvidíme zbořené patnáctipatrové paneláky, které ležely vedle silnice na střelnici a které pohřbily desítky lidí. My jsme si zemětřesení také užili, třetí noc nám „někdo“ strkal s postelí, vyběhli jsme před hotel, čekali, co bude a nebylo nic, tak jsme šli spát.

Samotná střelnice byla velmi pěkná, organizace až překvapivě dobrá.

Po odpočinku z dlouhého cestování jsme trénovali, velmi dobrou formu měl Kostelecký s Liptákem, Gach si na střelnici zvykal. Musím upozornit čtenáře, že Kostelecký s Liptákem čekali každým dnem narození synů.

Po tréninku jsem byl spokojen, střelci byli v pohodě, dobrá nálada žádné problémy. Uléhal jsem s nadějí, že závod dobře začne. První den závodu se střílely dvě položky, druhý den tři. Asi v půl noci mě probudil Kostelecký a s velkou radostí mě ukazoval fotku novorozeného Denise. Samozřejmě jsem mu gratuloval a lidsky jsem mu přál, že je u nich všechno v pořádku. Jako trenér jsem si ale říkal, že malej mohl ještě tak dva dny počkat.

Byl jsem zvědav, jak to všechno Kostelecký zvládne. Závod začal dobře 25, Lipták 24 a Gach 23. Druhá položka Kosteleckého byla podstatně horší 21. Celkových 46 po prvním dnu bylo hodně málo. Lipták 25 a byl v čele soutěže. Gach opět 23. Zdálo se, že do boje o OH místo

už Kostelecký, ani Gach nemohou zasáhnout, ale výborný výkon Kosteleckého druhý den 24, 25, 25 dal celkových 120 a pouze jeden terč jej dělil o postup do finále. Stejný výsledek 120 měl Lipták a Gach 117.

Výsledky :

1. Tuzun TUR 123 + 22

2. Gurkin RUS 122 + 21

3. Serrano ESP 122 + 21

7. Kostelecký 120

10. Lipták 120

26. Gach 117

Soutěže se účastnilo 82 střelců

Cesta zpět proběhla bez problémů, veškerá zavazadla včetně zbraní došla na letiště v Ruzyni a po pěti dnech jsme balili znovu a odlétali na druhou stranu zeměkoule do Austrálie.

SP Austrálie – Sydney:

Odlet z Prahy přes Dubaj do Sydney, v letadle 19 hod. Časový posun 9 hod. Dost na to, abychom byli unaveni z cestování. To nemluvím o desetihodinovém čekání v Dubaji.

Sestava účastníků změněná, Liptáka vyměnil Daněk a mužskou sestavu Kostelecký, Gach a Daněk doplnila v soutěži žen Loosová.

Střelnici v Sydney dobře známe, Kostelecký si zde střelil finále na OH 2000.

Trénink probíhal bez problémů, organizace závodu a práce rozhodčích výborná.

Samotný závod byl poznamenán větrným počasím, které ovlivnilo celkové výsledky.

Naši začali první položkou – Kostelecký 24, Gach 24, Daněk 23, Loosová 22. Druhé položky byly následující: Kostelecký 22, Gach 21, Daněk 24, Loosová 21. Už se zdálo, že závod je pro nás, na zisk OH místa bez nadějí, ale závěr závodu nejlépe zvládl Kostelecký a celkových 119 terčů jej zařadilo spolu s Alipovem z Ruska o rozstřel o finále. Samotný rozstřel skončil pro nás až příliš rychle, Kostelecký chybil první terč a bylo po naději. Daněk střelil 116 a Gach 115 terčů. Loosová 64, mezi ženami skončila na 23. místě.

Výsledky :

1. Ferdandez ESP 120 + 23

2. Vigano ITA 121 + 22

3. Reuttgeroth GER 121 + 21

7. Kostelecký 119

13. Daněk 116

23. Gach 115

Soutěže se účastnilo 74 střelců.

Po čtrnáctidenní pauze nás čekal další ze série světových pohárů SP Beijing – Čína.

Odlet z Prahy 20. dubna opět přes Dubaj do Pekingu.

SP se účastnila sestava Kostelecký, Lipták, Gach, za ženy Loosová.

Střelnici známe velice dobře, nezapomenutelné vzpomínky na OH 2008 a zlatá medaile Kosteleckého nás plnili optimismem a nadějí na zisk OH místa, které na předchozích SP bylo na dosah ruky. Jen tak mimochodem, na SP v loňském roce se zde seznámil Kostelecký se svojí manželkou, slovenskou skeetařkou Lenkou Bartekovou.

V době odletu na tento SP měl Kostelecký bohužel vážné zdravotní problémy v rodině.

Ubytování, organizace závodu, střelnice tradičně výborná. Trénink byl možný pouze dva dny,

Z našich se nejlépe „ našel “ na střelnici Gach, dobře střílel také Lipták. Kostelecký s Loosovou střídali dobré výsledky se špatnými. To se prokázalo i v závodě, po první položce měl Gach s Liptákem 24, Kostelecký 21 a Loosová 17. Druhá položka, která uzavírala 1. den závodu v mužích, dopadla takto : Lipták 24, Gach 23, Kostelecký 23 Ve hře o OH místo tak byl teoreticky pouze Gach, Lipták, který již OH místo má jej získat nemůže a Kosteleckého ztráta a současná forma na to nevypadala. Loosová s dalšími položkami 22 a 19 skončila s výsledkem 58 na 40. místě z 51 startujících.

Další den začal velmi dobře Gach – 25, Lipták 24, Kostelecký 23. Další série Gach 24, Lipták 25, Kostelecký23. Po této položce jsem již s ostatními trenéry prohlížel výsledkovou tabuli a počítali, kolik je nutné střelit v poslední, páté položce, aby to stačilo na finále. U Gacha bylo nutné střelit 25, možná, že 24 by byl rozstřel. Ten je ale vždy nejistý, to už jsem mnohokrát viděl. Gach chybil jeden terč, celkových 120 a začaly počty. Protože druhý den začal v prvních položkách, většina soupeřů střílela až po něm. Byly to nervy, ale vyšlo to !!

Jirka byl ve finále jako třetí, první Alipov 123, druhý Cernogoraz 121a za ním se na 119 rozstřelovalo 6 střelců o 3 místa do finále. Mezi nimi byl i Lipták spolu s Pellielem ITA, Chebanovem RUS, Kovacocym SVK, Serranem ESP a Diamondem AUS. Potřebovali jsme, aby se do finále dostali střelci, kteří již OH místo mají a tím již nemohou místo získat. Skoro se to povedlo, postoupil Lipták s Chebanovem RUS a jediný bez OH místa byl Kovacocy SVK. Gach odstřílel finále skvěle a 23 terčů mu zajistilo bronzovou medaili a zisk OH místa.

Výsledky :

1. Černogoraz CRO 121 + 24

2. Alipov RUS 123 + 21

3. Gach 120 + 23

5. Lipták 119 + 17

30. Kostelecký 114

Soutěže se účastnilo 98 střelců.

Radost z dosažených výsledků a zisku OH místa nám zkazila smutná zpráva o tragické smrti našeho vynikajícího reprezentanta a trenéra Bronislava Bechyňského, kterou jsem se dozvěděl ještě před závodem. Podařilo se mně ji utajit po celou dobu závodu.

V Plzni dne 9. 5. 2011

Jan Dvořák

Manažer ČSS, státní trenér Trap

Spolupracujeme