Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

SP Londýn v disciplině Skeet 16.4.- 22.4.2012

Zdroj: Jan Hůla
Datum: 02.05.2012
e-mail: streit@shooting.cz

SP Londýn v disciplině Skeet 16.4.- 22.4.2012

V souladu s plánem mezinárodních styků vyslal Český střelecký svaz na soutěž SP do Londýna v disciplině Skeet dva reprezentanty a to Jana Sychru, Jakuba Tomečka a trenéra Jana Hůlu.

Naše skupina odletěla přímou linkou z Prahy do Londýna dne 16.4., kde přistála okolo 13.30 hod odpoledne. Po příletu byla střelcům na letišti odebrána zavazadla se zbraněmi a pořadatelem odvezena přímo na střelnici. Dále pak pořadatelé odvezli naší výpravu na hotel, kam cesta trvala asi dvě hodiny. Náš hotel IBIS London EXCEL byl vzdálen asi půl hodiny od střelnice.

Následující den ráno, jsme odjeli na střelnici . Nejprve jsme absolvovali přejímku zbraní, kde si naši střelci zaregistrovali své pušky. Každý střelec obdržel identifikační číslo své zbraně, které mu bylo nalepeno na pouzdro a při odevzdání zbraně zpět do zbrojního skladu mu byl vydán náramek s jeho číslem. Náboje jsme po delším hledání také objevily ,byly uloženy v kontejnerech a to hned vedle skladu zbraní. Měli jsme tedy vše potřebné k tréninku i závodu a tak jsme se šli zapsat na neoficiální trénink, který již tradičně nebyl naplánován. Dostali jsme se nařadu až odpoledne.

Broková střelnice v Londýně, kde se budou konat OH 2012, nás přivítala ještě nedodělaná. Jezdili zde různé pracovní stroje, pracovali zde dělníci na úpravě hlediště, chodníků atd. Na střelnici bylo několik vytápěných stanů, kde bylo možno trávit volný čas mezi položkami, které jsou naplánované vždy na celý den. Bylo zde připravené základní občerstvení pro závodníky. Myslím tím vodu, kafe, čaj a ovoce. Samotné střeliště má tři Skeety , které jsou postavené blízko vedle sebe.Jsou obestavěny železnou konstrukcí , která je vysoká asi 25 metrů. Konstrukce je potažená zelenou sítí, která je průhledná. Skeetové boudy jsou dřevěné opatřené vrhacím zařízením zn. Laporte a terčemi stejné značky. Závod SP je jekousi generálkou na OH 2012, kde se rovněž jako zde bude střílet na terče Laporte, Flesh oranžové barvy, naplněné zeleným práškem. Při zásahu vylétne z terče zelený prach. Na tyto terče se odstřílí celý základní závod tedy 125 terčů. Finále pro šest nejlepších střelců bude na oranžové terče Laporte, ale s oranžovou náplní.Odtrénovali jsme dvě tréninkové položky Sychra střelil 24,24, a Tomeček 24,25, čož bylo skvělé. Druhý den při oficiálním tréninku jsme rovněž odstříleli dvě tréninkové položky, ale už se nám tolik nedařilo. Sychra nastřílel 22,22 a Tomeček 24 a 23 terčů. Po vyhodnocení tréninku se sportovci a sdělení si prvních dojmů ohledně střeliště, jsme se tak trochu s obavami připravovali na hlavní závod . Střelnice je zde dosti obtížná a to vzhlem ke špatné viditelnosti terčů. Nejhůře jsou vidět, když je zataženo, svítíli slunce je viditelnost lepší. Sluníčka jsme si však zde na SP v Londýně mnoho neužili. Většinou bylo zataženo, zima ,teplota okolo pěti stupnů, vítr a déšť. Celý trénink i závod nás provázelo špatné počasí.

Závod, který byl netradičně rozdělen do tří dnů a to 50 terčů, 25 terčů, 50 terčů plus finále 25 terčů jsme začali 19.4. Sychra nastřílel 23, 23 Tomeček 21 24 terčů. Nedařilo se nám od samého začátku. Druhý závodní den Sychra 23 a Tomeček 21. Dá se říci, že po prvních třech odstřílených položkách jsme neměli šanci na lepší umístnění. Myslím tím finále. Třetí den jsme se bohužel nezvedli a Sychra položkami 24 a 23 a celkovým nástřelem 116 terčů obsadil 32. místo. Tomeček položkami 24,23 a nástřelem 113 terčů skončil na 52 místě.

Závod vyhrál SWE Nilsson nástřelem 123+25 148, druhý skončil UKR Milchev 122+25 147 a třetí NOR Brovold 121+ 25 146. Vzhledem k tomu, že jsme celou přípravu na letošní sezonu začali o měsíc později, Sychra odstřílel svůj první závod a Tomeček druhý, nedělám si z výsledku velkou hlavu. Je pravdou , že jsem čekal výsledek obou střelců vyšší, ale nestalo se tak . Je důležité, aby si střelci po takovém závodě neudělali ze střelnice komplex a nebáli se jí. To by bylo špatné. Mám dojem, že celé naše střílení bylo ještě takové surové, nebylo to prostě ono .Bylo skvělé, že jsme si mohli vyzkoušet co nás čeká na OH 2012 v Londýně.Máme tedy o čem přemýšlet a já věrím, že budeme na OH 2012 dobře připraveni . Brzy ráno 22.4. jsme odjeli na letište. V 7.55 hod jsme se rozloučili s Londýnem a odletěli do Prahy, kde jsme v 10.55 hod přistáli.

Závěrem bych chtěl poděkovat sportovcům i vedoucímu celé akce sportovnímu řediteli p. Šaňákovi a popřát nám všem v letošním roce hodně dobrých výsledků.

V Pavlíkově dne 26.4.2012

Jan Hůla

státní trenér disc. Skeet

Spolupracujeme