Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

ME 2012 – brokové discipliny TRAP

Zdroj: Jan Dvořák
Datum: 29.08.2012
e-mail: dvorak@shooting.cz

ME 2012 – brokové discipliny TRAP

ME 2012 se konalo na Kypru ve dnech 17. – 26. května na nové, dosud neznámé střelnici v Larnace. O místě konání bylo mnoho nejasností a dohadů, vše záleželo na tom, zda kyperská federace sežene peníze na vybavení střelnice vrhačkami Mattarelli. V záloze stále byla střelnice v Nikosii, kde jsme již mnoho světových soutěží absolvovali a upřímně řečeno přáli jsme si, kdyby se tam i letos ME konalo. Vše dopadlo jinak a my jsme se vydali v plné sestavě na novou kyperskou střelnici.

Nutno říci, že nová střelnice je nádherná, pět střelišť kombinovaných Trap a Skeet. Zázemí výborné, vítr zlobil tak, jako na Kypru všude.

V kategorii mužů nás reprezentovala úspěšná sestava z minulých ME – Kostelecký, Lipták a Gach, kteří jeli obhajovat titul ME. Z našich si nejlépe vedl Jiří Lipták, který se 122 terči dostal do finále a tam se s 22 zásahy rozstřeloval o druhé a třetí místo s Glasnovičem/CRO/. Napínavý rozstřel vyhrál a mohli jsme se s ním radovat ze stříbrné medaile.

Kostelecký David střelil 119 a obsadil 11. místo Gach Jiří výsledkem 117 byl na 23. místě z 80 střelců v kategorii. Soutěž družstev byla, jak už to bývá, dramatická do poslední rány. Naši získali stříbrné medaile výsledkem 358 terčů, tři terče za vítěznými Chorvaty. Soutěže se účastnilo 20 družstev.

Junioři – sestava Huml Jiří, Vodička Luděk, Štěpán Vladimír.

Huml střelil 113 a obsadil 10. místo. Se 111 terči byl Vodička 17. a Štěpán se 108 obsadil 24. místo ze 40 startujících.

V soutěži žen nás již dlouhou dobu reprezentuje jediná zástupkyně – Iveta Losová. Kategorie žen se účastnilo 34 startujících a Losová nástřelem 67 obsadila 17. místo.

Soutěž juniorek zastupovaly z našich závodnic Rylichová Lucie, Michálková Gabriela a Machačová Nikola. Machačová střelila 66 terčů a dostala se do finále, Rylichová výsledkem 63 terčů byla ve finále také a Michálková se 62 zásahy byla osmá. Po finálové položce, kdy Machačová střelila 15 obsadila 4. místo a Rylichová se 14 zásahy byla šestá. Soutěže se účastnilo 13 juniorek a 3 družstva. Naše juniorky obsadily ve družstvech 2. místo.

Z uvadeného přehledu dosažených výsledků a umístění můžeme hodnotit účast našich střelců na ME velmi dobře . Jak už bylo řečeno, stříleli jsme na nové střelnici, kde nebyla dosud zatravněná plocha u výletů terčů. Byla špatná viditelnost, zejména u nízkých stranových. Zisk stříbrné medaile Liptáka v jednotlivcích je obrovský úspěch, zejména v době, kdy se mu dosud příliš nedařilo. Tímto výkonem, zejména rozstřelem si spravil chuť a doufejme, že se podaří podobný výsledek zopakovat i na OH.

Kostelecký podal vyrovnaný výkon a v těchto podmínkách je 119 i umístění velmi nadějné. Gach až na třetí položku/21/ střílel velmi dobře. Stříbrná medaile v evropské konkurenci mužů mluví za všechno.

Losová v soutěži žen nezklamala a 67 v již zmíněných podmínkách není málo. Na finálové umístění to ale nestačilo.

Junioři odjížděli na ME s vidinou opět získat některou z medailí. V novém prostředí se jim nedařilo tak, jak bychom si přáli, přesto věřím, že získané zkušenosti zúročí v příštích závodech. Družstvo na ME doplnil mladičký Štěpán /16 let/, kde vidím perspektivu pro další období.

Juniorky se neztratily, obhájily medaile z předchozích ME, účast dvou našich střelkyň – Machačové a Rylichové ve finále dávají předpoklad pro úspěšný přechod do kategorie žen.

Jan Dvořák

Manažer ČSS, státní trenér Trap

Spolupracujeme