Naši nejlepší

ČESKÝ STŘELECKÝ SVAZ, z.s.

Příprava jede naplno

Zdroj: Vladislav Šaňák
Datum: 01.01.2001
e-mail: sanak@shooting.cz

Střelci mají před sebou nový cíl. Pro reprezentanty je to účast a dosažení kvalitního výsledku na Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní, které se koná ve dnech 12. - 18. března ve Španělsku. Pro další střelce to může být snaha po dosažení úspěchu na Mistrovství České republiky, kterým vyvrcholí domácí halová sezóna v době od 15. do 17. února na střelnici v Plzni Lobzích. Mnoho dalších závodníků si třeba určí méně náročné cíle, např. to, že se budou svému koníčku, střelbě ze vzduchovky, ještě pravidelněji věnovat. Mnohé z toho, jak by mohlo letošní úsilí reprezentantů i talentovaných sportovců na vrcholných soutěžích letošní sezóny vypadat nám napoví i výsledky, dosažené v některých soutěžích první části letošní halové sezóny.

Účast české reprezentace na ME ve španělském městě Pontevedra bude asi ještě pečlivěji zvažována než např. v loňském roce, kdy se ME konalo v Mnichově. Účastníci totiž musí k dopravě do místa konání soutěží použít leteckého spojení. To je samozřejmě dosti finančně náročné a připočteme- li k nákladům ještě startovné 150 US dolarů na každý start a ubytování se stravováním, musíme počítat s tím, že účast každého sportovce bude stát asi třicet pět tisíc korun. Státní trenéři pánové Kůrka, Lerch i Kermiet mají samozřejmě svoji určitou představu, kdo by mohl náročná kritéria účasti na ME splnit. Pojďme se pokusit porovnat tuto jejich představu se současnou realitou a tou jsou dosud dosažené výsledky.

V puškových disciplínách v kategorii mužů jednoznačně září Milan Mach. Jeho výkony můžeme směle označit za fantastické, vždy již při svém prvním startu na VC Kooperativy v Plzni zvítězil nástřelem 597 bodů! Při následující VC Prahy slevil jediný bod na 596 a vrcholem dosavadní sezóny je skvělý nový národní rekord, dosažený při GP Brno 597 + 104,9 bodů! Kéž by Milanovi jeho výtečná rekordní forma vydržela, mohli bychom totiž pomýšlet na umístění českého závodníka ve finále ME. Machovi dobře sekundují i další závodnici, kteří svými výsledky podporují záměr obsadit ME také v soutěži družstev. Nad hranicí 590 bodů střílí Michal Kalný (vloni dokázal v Maďarsku 596) a také Luboš Opelka jako by se rozvzpomněl na své výtečné výkony z předchozí sezóny, kdy doslova šokoval účastníky soutěže v Mnichově výsledkem 599 bodů. Mezi nejlepší patří i olympionik Radim Novák (Brno 591) a nesmíme zapomenout na benjamínka v mužské reprezentaci Bartoňka, jenž dokázal nastřílet při Kooperativě 597 bodů. A to ještě nevstoupil do pomyslného ringu Milan Bakeš, který do konce roku odpočíval a na jehož výkony se můžeme těšit. Ženy puškařky začaly sezónu trochu rozpačitě a o vyslání na ME stále bojují. Povzbudivé se jeví výkony Driemerové 396 a Šimkové 393 v Brně. Junioři mají pro ME jedinou jistotu a tou je účast Malinkého. Jeho výsledky např. 589 bodů při GP Prahy resp. 587 v Brně plně potvrzují záměr trenéra Kůrky poslat Malinkého na ME. V kategorii juniorek nebývale vzrostla konkurence. Stalo se tak zejména díky Kateřině Kůrkové, která se dere mezi juniorskou špičku tím nejlepším způsobem: skvělými výkony. Její série výsledků v následných soutěžích stojí za zaznamenání, neboť nikdo z nás, kteří střelbu sledujeme již hodně roků, nic podobného nepamatuje. Kateřina začala na VC Kooperativy výkonem 396 bodů. Další den zlepšila svůj osobní rekord na 397 bodů. Na příští soutěži, GP Prahy opět excelovala výkonem 398 bodů. Našli se optimisté, kteří očekávali další zlepšení, prý na doplnění postupné řady. Neuvěřitelné se stalo skutkem, naše talentovaná dorostenka korunovala své snažení fantastickým výkonem 399 bodů. Není to "zázračné dítě"? Její další výsledky 396 a 395 v Brně jsou jakoby ve stínu předchozích výkonů, ale pořád mají světovou úroveň. Nesmíme zapomenout pochválit také Kateřinu Beranovou, která vyhrává soutěže díky výtečné střelbě finále a bude jistě "tahounem" družstva na ME. Pavla Habartová začala sezónu dobře, vyhrála Kooperativu, ale její další výkony byly trochu kolísavé. Velmi se zlepšila Lucie Svatková, její výsledky 393 bodů jsou velice nadějné a určitě se také bude chtít do družstva pro ME prosadit. Na jejích výsledcích se odráží výborná práce trenéra Radka Klimeše.

Pistolové disciplíny mužů budou určitě zastoupeny na ME alespoň jedním závodníkem. Tím je jednoznačně Martin Tenk, který stejně jako Milan Mach vytvořil při GP v Brně nový národní rekord výkonem 589 bodů a tento výsledek hned následující den zopakoval. Můžeme mít radost, že Martin prokazuje ohromné zlepšení i ve vzduchové pistoli. Nárůst jeho formy však prověří až mezinárodní soutěže. Dalším kandidátem pro ME je Josef Wohlmuth, výkon 581 b. při VC Kooperativy je jeho prvním splněným limitem (podmínka je celkem 3x splnit limit), Josef má však před sebou ještě několik možností. Třetí závodník pro případné sestavení družstva zatím není "na obzoru". Mezi ženami nejaktivněji usilují o splnění kritérií Petra Hyková a Lucie Říhová. Petra má k účasti na ME blíže, limit 380 bodů splnila v Brně. Obě však musí ještě bojovat. Z juniorů potvrzuje předpoklady účasti zatím jen Pavel Hrabalík a to zvláště na základě výsledku 573 v Brně. Družstvo juniorek pistolářek má vzhledem k výtečným předchozím výsledkům účast na ME téměř jistou, otázkou je, kdo si reprezentační dres vybojuje. K Veronice Piecuchové a Lence Hykové se hledá třetí juniorka. Jestli to bude Pekárková, Maroušková, Železníková, či nějaká další střelkyně, ukáží až další výsledky.

Střelci na běžící terč letos pod vedením nového státního trenéra Jána Kermieta mírně změnili tréninkové a závodní zatížení v průběhu sezóny. Do konce roku stříleli jen na GP v Brně a to ještě účast nejlepších nebyla povinná. Proto není zatím možné jejich výkonnost posuzovat. Doufáme však, že po delším odpočinku naváží na dřívější úspěchy své disciplíny na ME a že se jim bude dařit.

Rozhodující nominační soutěže se uskuteční v druhé části halové sezóny, od ledna do března 2001. Poslední "zkouškou odolnosti" bude již zmiňované Mistrovství ČR v Plzni. Věříme, že naši střelci v kategorii seniorů při Mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní změní dosavadní neúspěšnou bilanci a prosadí se mezi nejlepší závodníky Evropy, stejně jako se to podařilo juniorkám v minulé roce.

Vladislav Šaňák, 1.1.2001

Spolupracujeme